Hore

Priya Hemenwayová - TAJNÝ KÓD

Autorka tejto knihy, Priya Hemenwayová, vyštudovala na univerzite v Montreale klasickú gréčtinu a matematiku. Niekoľko rokov žila v Indii, kde študovala východnú filozofiu. Momentálne sa venuje literárnej tvorbe a fotografii v San Franciscu.  Podľa fotografií, ktoré som mal možnosť vidieť, musím konštatovať, že písanie jej ide lepšie.

 

Kniha má 203 strán vytlačených na kvalitnom papieri. Je bohatá na farebné ilustrácie a fotografie. Väzba je tvrdá, listy kvalitne spojené, takže som bez strachu, že sa mi nejaký list odlepí, mohol pohodlne listovať. Titulná strana knihy nie je veľmi nápaditá, je na nej ulita ako symbol zlatej špirály, ktorá sa často vyskytuje v prírode. Názov knihy je vylisovaný do tvrdej väzby. Výlisok nie je zafarbený, takže je slabšie viditeľný. Celá kniha je obalená umelohmotným obalom, na ktorom je meno autorky, názov knihy a známa kresba proporcií ľudskej postavy od da Vinciho. To robí knihu na pohľad o niečo zaujímavejšou. Pri čítaní však obal dáte hneď bokom.

 

Určite viac, ako na vizáž knižky, som sa tešil na skok rovnými nohami do prúdu informácií, ktoré táto kniha mala ponúknuť.  Aké informácie? No predsa informácie o Božskom pomere, alebo ak chcete, o známejšom termíne - zlatom reze. U nás netradičná študijná kombinácia gréčtiny a matematiky plus autorkine štúdium východných myšlienok dávalo tušiť kvalitné čítanie. Staroveké Grécko bolo kolískou kultúry, veľkých umeleckých diel a mysliteľov. Ak spojíme umenie a matematiku, dostávame zaujímavú kombináciu, ktorá mi je veľmi blízka. Upozorňujem, že sa netreba báť žiadnych zložitých matematických rovníc. Každý, kto absolvoval základy zlomkov a geometrie na základnej škole, hravo zvládne použitú matematiku potrebnú na to, aby sme dokázali popísať a vysvetliť, čo to vlastne ten zlatý rez je.

 

Úvodná kapitola nám jednoduchým Euklidovým geometrickým vyjadrením vysvetlí, v čom spočíva dokonalá harmónia, dokonalé proporcie, ktorými sme tak často fascinovaní. Načrtne, kde všade sa môžeme stretnúť so zlatým rezom. Takto namaškrtený sa dostávam na prvú kapitolu.

 

 

I. kapitola  SKÚMANIE ZÁHAD BOŽSKÉHO POMERU

Hneď na prvej strane tejto kapitoly zostávam užasnutý nad informáciou, podľa ktorej sa v Starom zákone spomína rozmer archy zmluvy, ktorú prikázal Boh postaviť Mojžišovi. Rozmery, ktoré Mojžiš dostal, vytvárajú dokonalý tvar podľa zlatého rezu.

 

Páčil sa mi príbeh o Horovom oku (Egyptská maľba) a jeho matematická interpretácia.  Okrem chronologického radu osôb, ktoré sú spojené s významnými objavmi v súvislosti s Božským pomerom, tu ešte nájdeme veľa zaujímavých informácií.

 

 

II. kapitola PYTHAGORAS A ZÁHADA ČÍSEL

V tejto časti nás autorka prevedie fascinujúcou históriou počítania, číselných sústav od ranného obdobia ľudského života 20 000 rokov dozadu, až po súčasnosť.  Áno, kosti staré 20 000 rokov nájdené v Kongu obsahujú jasné numerické rytiny. Prechádzame hlinenými tabuľkami starého Egypta v období 3000 rokov p.n.l.  Egyptská ríša a jej takmer 4000 rokov existencie mala nezanedbateľný vplyv na ďalšiu históriu ľudstva. Ak by nebolo Egyptskej múdrosti, nepočuli by sme o takých menách ako Tháles z Milétu, Platón, Sokrates, Aristoteles, Hippokrates, Archimedes..  Presne tak! Všetci starogrécky filozofi sa učili v Egypte.

 

Matematika sa stáva jazykom, ktorým si môžeme ľahšie vysvetliť prírodné zákonitosti.  Autorka nenechá bez povšimnutia ani geometriu. Nasleduje pre fotografa a filozofa niekoľko nádherných strán o symboloch pythagorejcov a ich odraze v dielach maliarov a v prírode.. Napríklad symbol pentagramu použil aj Salvador Dalí (1904 - 1989) vo svojom obraze Sviatosť poslednej večere.

 

 

III. kapitola FIBONACCI A FIBONACCIHO ČÍSLA

Po rozpade Rímskej ríše v roku 476 zavládol na Európou na tisíc rokov temný stredovek. Krátke obdobie Karla Veľkého v 9. storočie prinieslo záblesk učenosti, ale v 10. storočí Vikingovia svojimi krvavými nájazdmi znovu uvrhli Európu späť do nekonečného vojnového násilia.

 

Stretávame sa s talianskym matematikom Fibonaccim, ktorý sa vzdelával v Afrike. Je to pochopiteľné. Kým Európa tápala v tme, arabský svet si prekladal grécke písomné pamiatky. Kým v Európe sa ešte používali rímske číslice, taliansky obchodník a matematik Fibonnaci rýchlo pochopil ľahkosť arabských číslic. Skúste si pre zaujímavosť vypočítať  CCLCVI +  MLXXX a potom 266+1080. Ktoré sa ľahšie počíta?  No a to už nehovorím o delení s rímskymi číslovkami :)

 

 

Čím sa vlastne preslávil Fibonacci? Riešením jedného problému:

Istý muž položil pár králikov na miesto obklopené zo všetkých strán plotom. Koľko párov králikov možno vyprodukovať z tohto páru za rok, ak predpokladáme, že každý mesiac jeden pár splodí nový pár, ktorý sa od druhého mesiaca stáva produktívnym?

 

Výsledná postupnosť je 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55... Je to tzv. Fibonacciho postupnosť, v ktorej každé číslo znamená súčet dvoch predchádzajúcich čísel. Táto postupnosť objasnila vzťah k zlatému rezu. Pomer akýchkoľvek susediacich čísel v postupnosti sa blíži k zlatému rezu. Navyše má táto postupnosť v sebe  zvláštny vnútorný dynamizmus.

 

 

IV. kapitola BOŽSKÝ POMER V ARCHITEKTÚRE, UMENÍ A HUDBE

Ako sám názov kapitoly napovedá, dozvieme sa o harmónii v dielach velikánov, ako sú Michelangelo,  da Vinci, o tom, ako je postavená Akropola, slávny Partheón alebo stredoveké katedrály Notre Dame de Paris a ďalšie.  Spomína sa aj autoportrét Rembrandta  a časť kapitoly je venovaná hudbe a spôsobu, akým je v nej obsiahnutý božský pomer.

 

Zostávajú tri kapitoly do konca knihy, v ktorých sa autorka pozerá na Božský pomer nachádzajúci sa v prírode, vede a mysticizme. Každá kapitola mi priniesla niečo nové a očarujúce.

 

 

 

Komu je kniha vlastne určená?

Táto kniha nedáva priamo návod, ako komponovať vo fotografií. No ukáže nám harmóniu obsiahnutú všade okolo a naučí nás pozerať uvedomelými očami, ktoré dokážu odhaliť krásu v umeleckom diele. Krásu, ktorú ľudstvo hľadalo a zároveň vytváralo, snažilo sa pochopiť a popísať niekoľko tisíc rokov.

 

 

Knihu Priya Hemenwayová - Tajný kód vydalo Nakladateľstvo Slovart, s.r.o. v Prahe roku 2009.

 

 

Autor článku: Jozef Krajčo

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zuzuliena
externý redaktor 2010-06-08 17:39:39
fajn tip
 
soms
2010-06-08 21:38:57
Vďaka za skvelú recenziu aj tip. Asi v kníh-kupectve by som ju bez prešiel povšimnutia. :)
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované