Hore

Roman Pihan: Mistrovství práce se světlem

Julo Kotus

 

Autorom tejto náučnej publikácie je Roman Pihan, ktorý napísal aj knihu s podobným názvom - Mistrovství práce s DSLR. Aj keď Majstrovstvo práce so svetlom sa až tak dobre nepredáva (kniha Majstrovstvo práce s DSLR vyšla už trikrát), ide jednoznačne o zaujímavý titul, ktorý je vhodným doplnkom k predchádzajúcemu. Poďme ale pekne po poriadku.

Kniha vás prekvapí svojou veľkosťou a váhou. Pevná a tvrdá väzba, rozmer 29,5 x 29,5 cm a rozsah 240 strán sa podpísali na poctivej váhe knihy takmer 2kg (1900g). Kvalitné viazanie, papier a tlač naznačujú, že vydavateľ nič nepodcenil a uvedomoval si, že kniha je určená fotografom. Neprekvapí to, keď prezradím, že knihu vydal Inštitút digitálnej fotografie v Prahe (IDIF).

 

 

Na začiatku a na konci knihy je umiestnená reklama na fotografickú techniku a kurzy ako aj na ďalšie aktivity IDIF-u. Samotný obsah knihy začína na strane 10 a končí na strane 237 (včítane obsahu a slovníka). Teda 227 strán čítania o svetle.

 

 Kniha je delená na päť základných častí.

  1. Všetko o svetle
  2. Denné svetlo
  3. Umelé svetlo
  4. Fotografický blesk
  5. Svetlo v ateliéri

Takmer každá strana má hlavnú časť textu na vnútornej strane listu (bližšie k väzbe) a zhrňujúce stĺpčeky pri okrajoch listu. Tieto zhrňujúce (aspoň ja som to tak vnímal) stĺpčeky sú nazvané „podrobně". 

 

Všetko o svetle

Veľmi sa mi páči prvá časť knihy, ktorá je skvelým odrazovým mostíkom pre ďalšie pokračovanie. Nie, nenechajte sa odradiť nadpismi a možno naoko zložitejšou terminológiou. Keď sa cez ňu prehryziete, dozviete sa mnoho užitočných informácií. Napríklad aj to, že svetelné zdroje sú nesprávne označované výkonom v jednotkách Watt. Keďže nevnímame celé spektrum žiarenia, ale iba viditeľné svetlo, pre svetelné zdroje nie je smerodajný údaj v jednotkách W. Tá ozajstná jednotka je jeden Lumen, ktorá poukáže na výkon zdroja tak, ako ho bude vnímať ľudské oko a teda aj fotoaparát, ktorý primárne zachytáva viditeľné žiarenie.

 

Pozor, šokovať vás môžu aj iné veci, napríklad, že farba ako taká neexistuje... :) Skutočne zaujímavé čítanie, ktoré som zhltol na ,,jeden šup" (na ex). Aj keď mi mnohé z vecí boli známe, ani na chvíľu som sa nenudil. Páči sa mi aj štýl písania, že si autor sem tam dovolí menej formálnu formuláciu: „Z mnohaleté praxe všichni víme, že 20W žárovka je slabá, kdežto 300W žárovka (v tomto případě nejspíš halogen) svítí jako blázen."

 

 

Táto časť knihy sa zaoberá aj ďalšími veličinami, ktoré popisujú silu svetla (svietivosť, osvetlenie, jas) alebo jeho ďalšie charakteristiky (farba svetla, farebná teplota, odtieň farby, sýtosť farby, farebný kontrast...) ale aj to, ako farby vníma ľudské oko a rozum. Veľmi dobre a názorne je popísaná časť, ktorá vysvetľuje závislosť charakteristiky svetla od veľkosti zdroja. Aké ostré a aké difúzne je svetlo, aký tieň za objektom vytvárajú a ako ho môžeme modelovať.

 

Nakoniec sa táto časť zaoberá aj farebnými priestormi v digitálnej fotografii, správou farieb a kalibráciou zariadení, ako aj meraním svetla pri fotografovaní. Meranie svetla pri expozícii by mi logicky sedelo skôr v časti popisujúcej modelovanie svetla a jeho charakter vzhľadom na zdroj, ale uvedomujem si aj to, že jeho zaradenie na koniec kapitoly je jej vyvrcholením. Poukazuje to na dôležitosť tejto témy pre fotografov a je to teda legitímne zaradenie.

 

Denné svetlo

V tejto kapitole sa autor zaoberá charakteristikou svetla, ktoré fotograf zachytáva cez deň a večer. Zreteľne je vysvetlená zmena smeru, charakteristiky a farebnej teploty svetla počas zmeny dennej doby, ale aj ich zmenu pri rôznej oblačnosti alebo zmenách počasia. Spomína prírodné difúzory, odrazné plochy, tiene a ponúka tipy a triky na vyhotovenie fotografií za každých podmienok, aké vás môžu počas dňa postretnúť.

 

Samostatnú časť kapitoly tvorí tiež fotografovanie počas východu alebo západu slnka a tiež fotografovanie siluet. Nakoniec sa autor dostáva až k súmraku a nočnému fotografovaniu. To som nečakal, keďže kapitola má názov denné svetlo. Ale keď vnímame denné svetlo ako 24 hodín, zaradenie je pochopiteľné. Skôr by som kapitolu nazval ako prirodzené svetlo. Aj o nočnom fotografovaní sa píše hlavne v súvislosti s mesačným svetlom a hviezdami.

 

 

Kapitola pokračuje popisom špecifických situácií, ktoré môžu byť pri fotografovaní v prirodzenom prostredí prekážkou alebo ťažkosťou. Fotografovanie v tieni si vyžaduje iný postup ako fotografovanie pod zamračenou oblohou a to zase iný, ako fotografovanie v daždi či v hmle. Na to priamo nadväzuje použitie filtrov, ktoré pomáhajú dosiahnuť kvalitatívne a výrazovo lepšie fotografie. Najdôležitejšiemu filtru (polarizačný) je patrične venovaná najväčšia pozornosť, za ním nasledujú neutrálne filtre a nakoniec špeciálne filtre pre špeciálne efekty (infračervený filter).

 

Umelé svetlo

V úvode autor trefne pomenúva problémy spojené s fotografovaním pri umelom svetle a vysvetľuje expozičný trojuholník ISO, čas a clona. Rôzne zdroje umelého svetla majú rôznu charakteristiku, hlavne čo sa týka sily svetla a jeho farebnej teploty. Najdôležitejším krokom na správnu interpretáciu farieb pod umelým osvetlením je samozrejme správne vyváženie bielej. Autor sa zaoberá prednastavenými hodnotami WB ale aj vyvážením bielej pomocou šedej tabuľky.

 

 

Vyzdvihuje nakoniec fotografovanie do RAW formátu ako najbezpečnejší spôsob doladenia farieb v PC bez nutnosti rozhodovania sa na mieste fotografovania. Kapitola o umelom svetle pokračuje konkrétnymi situáciami, ktoré môžu fotografa postretnúť od horiacich zdrojov svetla, cez ohňostroj, žiarovku, žiarivku, halogén a konkrétne rady, ako na to v tej-ktorej situácii. Páči sa mi, že autor spomína aj to, kedy je posun farby akceptovateľný a kedy by dokonca bezchybné vyváženie bielej pôsobilo neprirodzene.

 

Fotografický blesk

Vo štvrtej časti knihy sa autor dostáva k blesku, ktorý predstavuje ako bežnú súčasť fotoaparátov, ktorú však málo fotografujúcich vie používať. A má pravdu. Preto sa od začiatku zaoberá základnými problémami, ktoré blesk rieši ale aj spôsobuje. Prepálené miesta, červené oči, zmena charakteru scény a nálady...

 

 

Ako v celej knihe, aj tu autor nezostáva iba pri popise a definícii, ale ponúka riešenia a dáva odporúčania na to, aby bol fotografický blesk používaný s citom. Nasledujú ďalšie pojmy a funkcie blesku, ich vysvetlenie a použitie. Už nebude pre vás tajomstvom, čo je synchronizácia na prvú či druhú lamelu alebo synchronizácie s krátkymi časmi. Nakoniec sa táto časť venuje stručne aj bezdrôtovému systému odpaľovania bleskov.

 

Svetlo v ateliéri

Na posledných 30 stranách autor popisuje zariadenie fotoštúdia, hlavne to, ktoré mení charakter svetla. Nemôžu zostať stranou ani rôzne spôsoby odpaľovania zábleskov a tiež spôsob merania a stanovenie expozície. Na viacerých ukážkach (fotografiách) je predvedený účinok toho ktorého svetla, difúzora alebo iných pomôcok a to všetko vo vzťahu k objektu fotografovania, či už ide o produktovú fotografiu, lesklé predmety, postavy, portréty...

 

 

Nakoniec nasleduje čestné priznanie profíka, ktorý odhaľuje aj to, že takmer žiadna dokonalá fotografia neleží hneď na pamäťovej karte. Reálny svet je plný nedokonalostí, ktoré je treba, ak chceme bezchybnú fotografiu, v počítači odstrániť. Pre profesionálny výsledok je treba počítať s hodinami práce na samotnej fotografii.

 

 

Je tu záver a s ním aj moja úloha v niekoľkých vetách zhrnúť dojmy a odporúčania, pre koho z vás je táto kniha určená. Píšem tak sebavedomo preto, lebo aj po jej dočítaní mi počiatočné nadšenie z prvej kapitoly ostalo. Roman Pihan je naozaj skúsený autor a má schopnosť ,,polopatisticky" vysvetliť aj naoko komplikované veci a to je pre náučnú knihu najdôležitejšie. Nebojím sa ju odporúčať každému. Určite sa niečo nové dozviete, ak len náhodou nie ste naslovovzatý profesionál alebo Roman Pihan. V rýchlom prehľade sa nedá spomenúť všetko, čo v knihe je, preto bude lepšie, keď si ju kúpite a presvedčíte sa sami. Vrelo ju odporúčam!

 

Knihu ,,Roman Pihan: Mistrovství práce se světlem" nájdete v ponuke kníhkupectva Martinus.sk.

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
balazovic.lubos
2009-08-07 11:01:33
Tak na túto knihu som pozeral už dávnejšie. Musím ale najskôr prelúskať tú jeho ´prvú´ knihu - Majstrovstvá práce s DLSR´ - potom si ju kúpim. Už sa na ňu teším. Mne , ako začiatočníkovi, to dá stále veľa, aj keď už som čítal všelijaké knihy a články na internete.
 
Ultra TXF
2009-08-07 11:16:11
Obe knihy Romana Pihana sú výborné,pre každého kto začína s fotografovaním je to povinné čítanie.
 
baca007
2009-08-07 11:33:38
vrelo odporucam pre zacinajuceho fotografa...
 
jake
2009-08-07 11:41:03
mam obe Pihanove knizky a su super, tiez vrelo doporucujem
 
Slavo Jancisin
2009-08-07 11:42:45
mám čítal som ... vraciam sa k nej dosť často ... odporúčam všetkým ... povinné čítanie pre každého, nielen pre začínajúceho fotocvakača
 
kooratko
2009-08-07 11:46:20
Tiez odporucam, ja mam obe a naozaj sa tam clovek vela dozvie... Hlavne zacinajuci fotograf. Knihy su naozaj krasne a kvalitne, len ja mam trosku namietku proti velkosti knihy - 3Ox3Ocm a 2 kila su naozaj dost... Napriklad citat ju vecer v posteli, to da cloveku poriadne zabrat :) ale na stole sa cita jedna radost! dobra investicia... inak kto nema alebo nechce investovat eura do knizky, tak na jednom webe najdete skoro vsetky clanky co su v knihe... Ale kniha je kniha!
 
izzino
2009-08-07 11:55:41
velmi zaujimavy clanok, urcite hodim oko na knihu.
 
Tono
2009-08-07 12:06:57
príspevok od: Slavo Jancisin
mám čítal som ... vraciam sa k nej dosť často ... odporúčam všetkým ... povinné čítanie pre každého, nielen pre začínajúceho fotocvakača
suhlas , zatial mam ´Majstrovstvá práce s DLSR´ , mam ju od kedy som kupil zrkadlovku a este vzdy v nej zalistujem. Vela otazok vo forach by nevzniklo keby si kazdy precital . Tuto idem kupit :)
 
Floyd
2009-08-07 12:19:50
Formát, rozmery knihy sú nanajvýš nepraktické!!! Viem, kvôli fotkám, ale i tak... Inak fajn.
 
Floyd
2009-08-07 12:23:23
A ešte jedna ´kritika´. Osobne a čiste subjektívne mi občas prekážal ten občas, bez urážky ´čecháčkovský´ štýl jazyka. Ale ak sa nad to človek povznesie, tak je to okey. V zásade dobrá kniha.
 
julo kotus
2009-08-07 12:25:15
príspevok od: Floyd
Formát, rozmery knihy sú nanajvýš nepraktické!!! Viem, kvôli fotkám, ale i tak... Inak fajn.
Vždy je to o kompromise medzi dostatočne veľkou ilustráciou (čo je pre začínajúcich fotografov dôležité)a praktickým používaním a hlavne prenášaním. Nevadí miten rozmer na polici, pri čítaní a pozeraní ho chválim a pri prenášaní naň hundrem. Asi tak. :)
 
staleusmiaty
2009-08-07 13:42:06
príspevok od: Floyd
Formát, rozmery knihy sú nanajvýš nepraktické!!! Viem, kvôli fotkám, ale i tak... Inak fajn.
Suhlas, knizka je to vyborna, velmi pekne spracovana po kazdej stranke, ale nezmesti sa mi do ziadnej policky! :)
 
slavik74
2009-08-07 20:25:04
príspevok od: kooratko
Tiez odporucam, ja mam obe a naozaj sa tam clovek vela dozvie... Hlavne zacinajuci fotograf. Knihy su naozaj krasne a kvalitne, len ja mam trosku namietku proti velkosti knihy - 3Ox3Ocm a 2 kila su naozaj dost... Napriklad citat ju vecer v posteli, to da cloveku poriadne zabrat :) ale na stole sa cita jedna radost! dobra investicia... inak kto nema alebo nechce investovat eura do knizky, tak na jednom webe najdete skoro vsetky clanky co su v knihe... Ale kniha je kniha!
presne tak, cela kniha je na webe, ale to co je na lavej a pravej strane kazdej strany nikde na webe nie je (a to co tam je je dost zaujimave), kedze tuto knihu este chvalabohu na rapid a pod. nikto nedal :)
 
krokos666
2009-08-09 21:47:41
pre začiatočníkov fajn, pokročilý sa moc toho nového nedozvedia...
 
Henry II
2009-08-11 10:55:32
Výborná kniha, skvele spracovaná, kvalitný papier, slušná cena a veľa veľa užitočných informácii. Môžem len a len odporučiť.
 
BRANKY
2009-08-18 22:13:58
som čerstvým majiteľom tejto knižnej publikácie :)
Vrelo odporúčam každému fotografovi čo ju ešte nemá.... :)
 
myself
2009-08-26 12:28:19
príspevok od: slavik74
presne tak, cela kniha je na webe, ale to co je na lavej a pravej strane kazdej strany nikde na webe nie je (a to co tam je je dost zaujimave), kedze tuto knihu este chvalabohu na rapid a pod. nikto nedal :)
kde na webe??
 
Ultra TXF
2009-08-26 13:30:48
príspevok od: myself
kde na webe??
www.fotoroman.cz
 
myself
2009-09-05 11:35:00
príspevok od: ivalko
Skvely prispevok, prima atmosfera. Ti niektori mudrlanti v diskusii na sme blogu su fakt trapni.
Ak nahodou nepoznas, na www.fotoroman.cz najdes v sekcii 'odborne clanky' vysvetlenie prakticky na vsetko, aj ostrenie v PC :)
Prajem vela peknych fotiek a radosti z fotografovania.
thnks
 
ArminDCA
2013-01-18 12:45:49
Výborná publikácia. Mám ju doma. Začiatočníci aj pokročilý v nej nájdu veľa dobrých informácií.
 
lgsvgh
2013-01-18 14:18:23
príspevok od: BRANKY
som čerstvým majiteľom tejto knižnej publikácie :)
Vrelo odporúčam každému fotografovi čo ju ešte nemá.... :)
je na predaj?
 
zamky
2013-10-13 21:51:20
Zdravim Vas, obzeram sa po nejakej knihe v ktorej by bolo zhrnute vsetko o umelom nasvetlovani, nemyslim prirodzene svetlo, ale praca s bleskami atd, studiovymi bleskami, o dreflektoroch, difuzoroch, softboxoch, proste o vsetkom..nejake zaklady uz mam zvladnute no chcel by som sa do toho ponorit hlbsie, existuje nejaka taka kniha?..resp, mohla by to byt tato kniha?..ano viem na nete je toho kopec ale vacsinou to nie je pokope,ale z kazdeho rozku trosku a to na roznych weboch..chcel by som to mat pokope na vecerne citanie..dakujem za kazdu zmysluplnu odpoved
 
hugoba
2013-10-13 22:13:33
príspevok od: zamky
Zdravim Vas, obzeram sa po nejakej knihe v ktorej by bolo zhrnute vsetko o umelom nasvetlovani, nemyslim prirodzene svetlo, ale praca s bleskami atd, studiovymi bleskami, o dreflektoroch, difuzoroch, softboxoch, proste o vsetkom..nejake zaklady uz mam zvladnute no chcel by som sa do toho ponorit hlbsie, existuje nejaka taka kniha?..resp, mohla by to byt tato kniha?..ano viem na nete je toho kopec ale vacsinou to nie je pokope,ale z kazdeho rozku trosku a to na roznych weboch..chcel by som to mat pokope na vecerne citanie..dakujem za kazdu zmysluplnu odpoved
tato je skvela!
 
blahoslav J B Art
2013-10-14 10:15:29
príspevok od: zamky
Zdravim Vas, obzeram sa po nejakej knihe v ktorej by bolo zhrnute vsetko o umelom nasvetlovani, nemyslim prirodzene svetlo, ale praca s bleskami atd, studiovymi bleskami, o dreflektoroch, difuzoroch, softboxoch, proste o vsetkom..nejake zaklady uz mam zvladnute no chcel by som sa do toho ponorit hlbsie, existuje nejaka taka kniha?..resp, mohla by to byt tato kniha?..ano viem na nete je toho kopec ale vacsinou to nie je pokope,ale z kazdeho rozku trosku a to na roznych weboch..chcel by som to mat pokope na vecerne citanie..dakujem za kazdu zmysluplnu odpoved
Portrait Lighting For Ditigal Photographers The Basics and Beyond - Stephen Dantzig, angl.
Blesky Speedlite - Syl Arena, cz/sk jazyk
Blesk v digitální fotografii - Chris George, cz/sk jazyk
 
Wlady
2013-10-14 13:33:06
Ak by niekdo chcel predat tuto knihu mam zaujem.
 
kubkopgo
2014-01-07 02:03:33
ahojkte chcela by somsi zakupit tuto knihu ale neviem ktora je prve vydanie som zaciatocnicka prosim poradte ..a este me vtom hacik dalo by as to poslat do UK?
 
kubkopgo
2014-01-07 02:13:41
Chcem si kupit prvu zrkadlovku ale neviem otom nic a povedala som si ze sa prv naucim vstky potrebne veci otom a potom sa pustim do kupi..chcela by som sa tomu venovat profesionalne fotit portrety hlave deticky a prirodu zvierata ..atd
 
kubkopgo
2014-01-07 02:16:00
Posledne sa mi stava ze vsade kde sa pozriem tak from vidim nieco krasne a hned by some to fotila ....stava sa to aj vam ?
 
phototomas
2014-01-07 08:13:41
príspevok od: kubkopgo
Posledne sa mi stava ze vsade kde sa pozriem tak from vidim nieco krasne a hned by some to fotila ....stava sa to aj vam ?
Ja som si ju svojho času tiež kupoval a dával poslať do UK. Je to už pár rokov ale ak sa dobre pamatám, vydavateľstvo mi ju poslalo. Skús ich osloviť. BTW knihy od Romana Pihana sú súhrnom jeho článkov z jeho webu fotoroman.cz.
Myslím že pre začiatočníka je ideálne Mistrovsví práce s DSLR
 
Kejval
2014-01-07 08:54:00
Na co si taketo knihy kupujete, ked vsetko je tu na ephoto?
 
Kejval
2014-01-07 08:55:19
príspevok od: Floyd
A ešte jedna ´kritika´. Osobne a čiste subjektívne mi občas prekážal ten občas, bez urážky ´čecháčkovský´ štýl jazyka. Ale ak sa nad to človek povznesie, tak je to okey. V zásade dobrá kniha.
Aky je to ten cechackovsky styl?
 
seifi
2014-01-07 09:32:32
príspevok od: Kejval
Aky je to ten cechackovsky styl?
Floyd si už nebude pamätať, to bolo v 2009-tom
 
Kejval
2014-01-07 09:40:15
príspevok od: seifi
Floyd si už nebude pamätať, to bolo v 2009-tom
Ozaj, to som si ani nevsimol. Ale odpoved mozno niekto bude vediet.
 
agatko
2014-01-07 12:38:49
Mám na polici obidve. Najlepšie by bolo, keby som skvelé informácie z nich mal aj vo svojej palici. Odporúčam.
 
kubkopgo
2014-01-14 10:32:35
Dakujem velmi pekne za radu ...pozerala som si to ale nikde neviem najst prve vydanie tejto knihy su tam 3 obali a ta prva vobec nikde v ponuke nieje iba ta druha a tretia viete mi prosim este poradit kde to najdem ?
 
pv5
2014-01-14 12:04:16
príspevok od: kubkopgo
Dakujem velmi pekne za radu ...pozerala som si to ale nikde neviem najst prve vydanie tejto knihy su tam 3 obali a ta prva vobec nikde v ponuke nieje iba ta druha a tretia viete mi prosim este poradit kde to najdem ?
Mistrovství práce s DSLR zoženieš napríklad na www.martinus.sk Aktuálne je v predaji 8.vydanie. Ja som nedávno kupoval ešte 7. Ale je to fakt super kniha.
 
pv5
2014-01-14 12:27:32
príspevok od: pv5
Mistrovství práce s DSLR zoženieš napríklad na www.martinus.sk Aktuálne je v predaji 8.vydanie. Ja som nedávno kupoval ešte 7. Ale je to fakt super kniha.
Ešte doplním, že táto kniha nie je na pokračovanie. Tak nemusíš zháňať prvé vydanie - všetko aktuálne a ešte aj doplnené je v tom 8. vydaní. A čo sa týka tej druhej knihy (o svetle), tú asi momentálne nezoženieš (všade je vypredaná a autor jedná s vydavateľom o ďalšom vydaní). Iba ak by antikvariát alebo bazár
 
kubkopgo
2014-01-14 23:52:38
Dakujem Dakujem presne toto som potrebovala vediet takze to je jedna kniha iba obal sa vymenil? tak si ju teda idem objednat .
 
kubkopgo
2014-01-15 15:56:08
a aky je rozdiel medzi 7 a 8?ktoru si mam objednat?
 
Puff
2014-01-15 20:05:37
príspevok od: pv5
Ešte doplním, že táto kniha nie je na pokračovanie. Tak nemusíš zháňať prvé vydanie - všetko aktuálne a ešte aj doplnené je v tom 8. vydaní. A čo sa týka tej druhej knihy (o svetle), tú asi momentálne nezoženieš (všade je vypredaná a autor jedná s vydavateľom o ďalšom vydaní). Iba ak by antikvariát alebo bazár
V antikvariate a ani v bazare som ju nezohnal.
Pisal som do IDIF-u a tu je odpoved.

vydavatelství IDIF počítá v edičním plánu s tiskem aktualizovaného vydání "Mistrovství práce se světlem" v tomto roce.

Informace budou s předstihem uveřejněny na www.idif.cz a na www.fotografovani.cz

S pozdravem

za IDIF

Hanka
 
Brian
2014-01-15 21:49:54
tu knihu som pred par rokmi dostal, a myslim si ze tato o svieteni nie je len pre zaciatocnikov. Profesionalovi asi neda ziadne nove informacie, ale takemu stredne pokrocilemu poskytne vela podrobnych informacii
takze vrelo odporucam
 
kubkopgo
2014-01-16 00:53:49
No ja skor potrebujem pre zaciatocnikou.Pls aky je rozdiel medzi 7-8
 
RoboK
2014-01-16 07:14:07
príspevok od: kubkopgo
No ja skor potrebujem pre zaciatocnikou.Pls aky je rozdiel medzi 7-8
http://www.fotoroman.cz/advertisement2/dslr.htm
Medzi 7. a 8. nieje v podstate žiadny rozdiel.
 
pv5
2014-01-16 08:04:08
príspevok od: kubkopgo
No ja skor potrebujem pre zaciatocnikou.Pls aky je rozdiel medzi 7-8
Určite si zober 8. vydanie. Fototechnika ide strašne rýchlo dopredu a v starších vydaniach sú vždy menej aktuálne informácie. A v 8. vydaní by mala byť pridaná časť venovaná "mirrorless" fotoaparátom. Inak mal som veľa kníh o fotografovaní, no táto je fakt najlepšia. Nič lepšie pre začiatočníka ale ani pokročilého fotografa nie je. A keďže píšeš, že zrkadlovku ešte nemáš, táto kniha ti určite napovie, po akom aparáte a objektívoch sa máš poobzerať.
 
kubkopgo
2014-01-16 15:14:27
DAKUJEM VELMI MI POMOHLI TIETO RADY
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované