Hore

O SLOVAK PRESS PHOTO

Pred niekoľkými dňami sa u nás v redakcii zišli ľudia, ktorí majú do činenia s na Slovensku novou súťažou novinárskych fotografií SLOVAK PRESS PHOTO. V tomto článku si môžete prečítať viac o projekte, ktorý u nás doteraz chýbal. Ja len v skratke uvediem, že je to národná obdoba medzinárodnej súťaže World Press Photo. Vo svete nejde o nič nové, v susedných Čechách funguje od nepamäti Czech Press Photo, ktorého sa mimochodom zúčastňovali aj slovenskí fotografi.


PhDr. Marián Pauer – člen poroty

Predstavte nám projekt SLOVAK PRESS PHOTO.

Som veľmi rád, že konečne sa táto myšlienka, mať SLOVAK PRESS PHOTO sa stala skutočnosťou, pretože už sme prakticky boli poslední v strednej Európe, ktorí nemali takéto fórum. Keď sa nad tým zamyslím, tak napríklad Čechy boli veľkorysé a dali slovenským fotografom možnosť zúčastňovať sa na ich Czech Press Photo. Maďari a tiež poliaci, už dávno majú zavedenú podobnú súťaž, mimochodom s vynikajúcimi výsledkami. Takže teraz sa už aj my zaraďujeme medzi krajiny, ktoré sú kultúrne aj v oblasti novinárskej fotografie. Veď nakoniec, nedalo sa nevšimnúť si, že slovenskí autori aj v českej súťaži určovali trend, ktorým sa nielen súťaž, ale aj novinárska fotografia uberá. Spomeniem napríklad Joe Klamara, Andreja Bána, Alana Hyžu a mnohých ďalších. Radšej ich nebudem podrobne vyratúvať, aby som náhodou na niekoho nedajbože nezabudol :-)

Očakávate veľkú účasť?

Áno. Dúfam, že oslovíme slovenských fotografov a že sa zúčastnia súťaže. A že nás nenechajú ako organizátorov v štichu, ako sa hovorí. V tomto prvom ročníku je k dispozícii až 8 kategórií, pričom do každej kategórie možno poslať 5 jednotlivých sólo fotografií, alebo aj sériu či cyklus zložený z piatich fotografií. Myslím si, že v kategóriách je skutočne dosť na výber. Nemôže chýbať kategória aktualita, reportáž, čo sú základné žánre novinárskej fotografie.

Novinárska fotografia je aj o ľuďoch, takže máme aj kategóriu portrét a keďže ľudia musia niekde žiť a existovať, tak je tu kategória ja životné prostredie. Nezabudli sme samozrejme ani na rozšírenú športovú fotografiu, nasleduje kategória zaujímavý svet šoubiznisu a zábavy. Navyše sme pripravili tému špeciálne len pre mladých študentov žurnalistiky.

Témou má byť aj Cyril a Metod...

Práve sa blíži veľké výročie 1150 výročie príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska, takže sme neobišli ani túto tému. Ja dúfam, že autori toto zadanie nepochopia prvoplánovo. Skúsim ich inšpirovať - napríklad Žilinský rodák Andrej Reiser v krásnej knižke Heineho cesty prezentuje poetické fotografie miest, ktoré súviseli so životom autora.

A čo grant mesta Bratislavy?

Tento som si nechal špeciálne mimo ostatných tém. Napríklad v Prahe sa veľmi osvedčilo počas trvania Czech Press Photo to, že je vyhlásený grant primátora mesta Prahy. Robia to veľmi múdro, pretože mali napríklad tému Praha a voda, ktorou chceli „Pražákom“ pripomenúť, že takáto veľká povodeň sa môže zopakovať. A mnohí dvíhali prst, že vtedy keď prišla voda tak sa nosili vrecia s pieskom, no ale keď voda opadla, tak zostalo zase všetko po starom. Čiže história ich môže prekvapiť a zaskočiť ich vtedy keď to budú najmenej očakávať. Fotografia má v našich životoch aj takúto kritickú úlohu.

V Bratislave je všetko veľmi podobné ako v Prahe, hoci máme menej obyvateľov, máme podobné témy a problémy. Napríklad, Bratislava a cyklisti, Bratislava a imobilní, Bratislava a voda,. Tiež tu máme veľkú rieku Dunaj, teda tiež nie sme imúnni aj voči takýmto živelným atakom. Primátor mesta Bratislavy, mal ochotu a porozumenie ísť do projektu. Jedným z dôvodov bolo, že magistrát by mohol takto po rokoch získať nádherné fotografie mesta a mohli by byť skutočne na technicky dobrej úrovní. Mohli by osloviť diváka a tiež by mohli byť aj po citovej a estetickej stránke pútavé. Navyše ten fotograf, ktorý získa tento grant, po roku práce odovzdá 30 fotografií, z ktorých bude autorská výstava v rámci Slovak Press Photo. Takže je tu ešte aj možnosť sa prezentovať verejnosti ako nový autor. Podrobnosti ohľadom kategórií súťaže SLOVAK PRESS PHOTO nájdete na webe : http://www.slovakpressphoto.sk/slovakpressphoto/sutazne-kategorie/ 

Ako bude zabezpečená objektivita hodnotenia?

Chcel by som povedať, že z pohľadu poroty by sme sa chceli uberať tým smerom ako to postupne robia Češi. Robia to tak, že postupne uberajú českých porotcov a pridávajú zahraničných. Okrem toho že medzinárodná porota pridáva súťaži na prestíži,  tiež prispieva k jej väčšej objektivite. Zahraniční rozhodcovia predsa nauvažujú nad tým, kto nafotil ktorú fotografiu, ide im vždy len o tú ktorú konkrétnu fotku alebo cyklus. Toto by som chcel povedať aj za všetkých členov tohtoročnej poroty, ide nám len o konkrétnu fotografiu a o to aby sa následne po zhodnotení prác dostala aj tá vážnosť ktorá ohodnoteniu v takejto súťaži prislúcha.

Viac o tom kto je Marián Pauer sa dozviete tu.


Alan Hyža – fotograf

K tomu čo povedal Marián Pauer, už ani nie je čo dodať. Bolo to vyčerpávajúce! :-) Za seba len opakujem, že tiež veľmi vítam na Slovensku takúto súťaž. Hoci nezabúdajme, že už tu podobná súťaž bola pred 10 alebo 15 rokmi, ktorá sa volala Slovpress photo. Ale to bolo niečo iné ako to čo sa chystá teraz. Bolo to také „slovenské“ a aj to tak skončilo, bohužiaľ.

Keďže sme nemali slovenskú súťaž, tak sme sa ako fotografi zúčastňovali českej súťaže Czech Press Photo. Toto považujem z českej strany za veľkorysosť, alebo za také gesto priateľstva, že je možné aby sa aj Slováci prihlásili do ich súťaže. Chcel by som zdôrazniť, že to bolo fajn, že sa Slováci takejto súťaže zúčastňovali.

Ale tak ako povedal Marián, každý z európskych národov má takúto svoju súťaž, tak aj my ju už konečne máme. Dúfajme, že to tento prvý ročník úspešne odštartuje a že to pôjde rovnako úspešne ďalej. A nie že neustále budeme bojovať so žabomyšími problémami. Vidím, že všetko je z organizačného hľadiska v dobrých rukách. Jedinú obavu alebo skôr neistotou mám takú že aby sme mali čo posudzovať. Dúfam, že dôjde k nejakej plamennej diskusii a že budeme nad niečím aj silno debatovať a že sa budeme mať čím zaoberať. Viem z vlastnej skúsenosti, že fotografi sú leniví, každého treba desaťkrát vyzvať, aby našiel v archíve fotky, aby ich urobil, aby ich poslal do súťaže v termíne. Čiže jedine z tohto mám obavy.

Viac o Alanovi Hyžovi nájdete tu.

Mgr. Jana Garvoldtová – riaditeľka projektu

Ja by som chcela povedať, že okrem našich porotcov pricestujú aj dvaja zahraniční porotcovia, ktorými sú Péter Korniss a Tomasz Gudzowatý. Myslím si, že je to dôležité, pretože sú to cudzinci a vôbec nemajú prehľad, kto u nás ako fotí, kto je kto a preto budú maximálne objektívni. Takže aj noví neznámi fotografi majú možnosť a šancu, že ich fotky budú posudzované nezaujato. Nikto nemôže povedať, že by sa niekomu pridŕžalo, alebo by vzniklo podozrenie, že porota bola zaujatá. Jeden z týchto pánov je aj vo World Press Photo a teda skúsenosti s fungovaním v súťažiach už naozaj majú.

Podobne ako kolegovia dúfam v peknú účasť, a práve v tomto čase oslovujeme fotografov, aby sa naozaj prihlásili do súťaže a poslali svoje fotografie. Pretože je to ich práca a je to časť kultúry, ktorá na Slovensku chýba. Navyše každý človek v akomkoľvek povolaní je rád, keď je jeho práca docenená. Treba tiež povedať, že od 5.10.10 bude  v priestoroch  Múzea mesta Bratislava-Starej radnici výstava, kde si môžu  víťazné  fotografie pozrieť aj bežní občania. Výstava bude navyše tiež putovať aj po okolitých štátoch. Jednoducho budem sa snažiť, aby naše SLOVAK PRESS PHOTO bolo kvalitné a aby sme všetkým zúčastneným súťažiacim a divákom ponúkli krásne zážitky.

Ďalšie podrobné informácie o súťaži nájdete tu:

http://www.slovakpressphoto.sk/slovakpressphoto/slovakpressphoto.html

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
noryk
2012-08-20 10:05:10
Do súťaže sa môžu zapojiť fotografi, ktorí tvoria pre médiá... takže, to je len pre profesionálov.
 
LukiK
2012-08-20 11:04:16
príspevok od: noryk
Do súťaže sa môžu zapojiť fotografi, ktorí tvoria pre médiá... takže, to je len pre profesionálov.
viem, ze v zahranici to mali osetrene tak, ze ku kazdej fotke, ktoru si zaslal do sutaze si musel uviest aj to, kedy a v ktorom periodiku bola uverejnena.
Tiez sa mi nepaci to, ze to je iba pre tych, ktori pracuju pre media. Nuz, ale take su pravidla.
 
noryk
2012-08-20 11:07:15
príspevok od: LukiK
viem, ze v zahranici to mali osetrene tak, ze ku kazdej fotke, ktoru si zaslal do sutaze si musel uviest aj to, kedy a v ktorom periodiku bola uverejnena.
Tiez sa mi nepaci to, ze to je iba pre tych, ktori pracuju pre media. Nuz, ale take su pravidla.
Asi by to bolo moc prace, to vsetko prejst, tolko materialu. Asi to beru tak ze ked uz vazna foto, tak musis mat nieco odmakane. Ale aj amaterom niekedy vystreli .
 
LukiK
2012-08-20 13:28:23
príspevok od: noryk
Asi by to bolo moc prace, to vsetko prejst, tolko materialu. Asi to beru tak ze ked uz vazna foto, tak musis mat nieco odmakane. Ale aj amaterom niekedy vystreli .
vsak ano, len to potom aj ta sutaz tak vyzera. Ako povedal Alan Hyza.... fotografi su velmi lenivi a treba ich aj 10-krat prosit aby vobec nieco poslali do sutaze. Tak to je potom aka bieda. Niekto sutazit chce, ale nemoze a ti co mozu na to kaslu...
 
Midzi
2012-08-20 16:45:33
príspevok od: noryk
Asi by to bolo moc prace, to vsetko prejst, tolko materialu. Asi to beru tak ze ked uz vazna foto, tak musis mat nieco odmakane. Ale aj amaterom niekedy vystreli .
no na druhej strane niektore media maju naozaj "profikov co maju odmakane" Ale aky clanok take foto
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia