Hore

HOPE - Homeless People

Fotografická výstava združenia PHOS: Michal Fulier, Andrej Lojan, Laco Maďar, Matúš Zajac

Výstava: 4. 11 –3. 12. 2011, Galéria G4, Cheb, ČR (Kamenná 2, 350 22 Cheb)

Vernisáž: 4.11. 2011 o 18,00 hod.

Kurátor: Ivana Pástorová

 

 

Fotografický projekt združenia PHOS z prostredia Nocľahárne sv. Vincenta de Paul a Útulku sv. Lujzy de Marillac na Slovensku. Miesta, ktoré vnášajú svetlo do života ľudí, ktorí sa zväčša vlastným pričinením alebo vplyvom rôznych životných situácií dostali na okraj spoločnosti. Čo však pocíti ten, kto sa tam ocitne ako nestranný pozorovateľ? S vedomím, že predsa len ide o ľudí bez domova, ktorí vo svojom vnútri nesú obrovské bremeno úpadku a psychických traumatických skúseností.

Autori sa prostredníctvom svojich fotografií dostávajú do rozmedzia vzťahov, v priestore hľadajú detaily ako definície charakterov. Fotografie nie sú len náznakom, ale rozhodným zachytením pocitu alebo stavu daného človeka. Individuálny prístup fotografov k zobrazeniu témy je dôkazom rozmanitosti, ako možno uchopiť túto problematiku v obraze.

Michal Fulier zachytil pohnutý život ľudí v nocľahárni, ktorí sa sami stávajú súčasťou vlastnej pomoci. Ako fotograf sa ocitol na hranici medzi dvoma svetmi, na ulici a priamo v nocľahárni, kde sa človek poznačený svojim osudom správa inak ako za bežných okolností. Cez svoje fotografie vyjadril to, čo týchto ľudí charakterizuje.

Laco Maďar pristúpil k človeku v nocľahárni ako k osamotenej individualite. Tým vymedzil osobný priestor fotografovaného a vedome eliminoval preňho rušivé okolie. Fotografie zobrazujú apatiu ľudí bez domova, vnútorné rozpoloženie jedinca, ktoré sa prejavuje navonok. Fotografia ako zámerne pokrivené zrkadlo duše človeka.

Andrej Lojan na svojich fotografiách zachytil prípravu i priebeh divadelnej hry na motívy osudov 5 bezdomovcov z útulku. Tí svoje príbehy v Inscenácii Spoveď na doskách divadla Malá scéna v Bratislave spolu s profesionálnymi hercami aj sami odohrali. Autor citlivo zobrazil rozpory ich vnútorných svetov. Autentické emócie života za oponou, v útulku i v úlohe hercov.

Matúš Zajac svojim pohľadom prenikol do súčasného stavu existenčne stratených ľudí v útulku. V polohe, v ktorej konal ako fotograf – psychológ, nie fotograf – sociológ. Jeho fotografia rozpráva príbeh. Psychologickou analýzou charakterov a situácií sa dostal až do intímneho priestoru. Symbol je v ňom jasným znakom autorského zámeru v štruktúrach plného estetizujúceho obrazu.

Projekt HOPE vznikol vďaka spolupráci a podpore Slovenských elektrární, člen skupiny ENEL, ktorý podporuje prevádzku nízkoprahovej Nocľahárne Sv. Vincenta de Paul.

Viac na www.galerie4.cz

 

Občianske združenie PHOS (Photography of Society) založila skupina fotografov (Michal Fulier, Andrej Lojan, Laco Maďar, Matúš Zajac) a teoretikov (Marián Paukov, Ivana Pástorová) s cieľom zviditeľnenia dokumentárnej fotografie, ktorá nesie humánne posolstvo o človeku a vyjadruje názor na sociálne otázky. Spojila ich vzájomná snaha citlivo reagovať na nezmyselný stav postmodernej konzumnej spoločnosti, na bezhlavý príval povrchných plochých obrázkov, umelo reflektujúcich skutočnosť, ktoré sa tvária, že svojou pseudofarebnosťou rozumejú tomuto svetu, či v inom prípade sú jeho ironickou odozvou. Zmyslom výpovednej hodnoty tvorby fotografov tohto združenia je spustenie asociácie predstáv a pocitov, ktorých výsledkom je krása výrazu. A to všetko v duchu bressonovskej tradície rozhodujúceho okamihu – v zlomku sekundy zachytiť podstatu skutočnosti pri rozhodnom tvorivom vnímaní, pociťovaní, pozorovaní.

 

Viac na www.phosphotos.sk.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
istvic
ocenenie redakciou 2011-11-01 07:50:01
gratulujem chlapci k vystave ..urcite pridem pozriet
 
Lama
2011-11-01 09:12:34
príspevok od: istvic
gratulujem chlapci k vystave ..urcite pridem pozriet
diky Lubos,
a to fakt pojdes az do Chebu? Inak je to najprestiznejsia Fotogaleria v Cechach, po nas vystavuje napr Dana Kyndrova.

dakujem a dobre svetlo
 
b0baz
2011-11-01 09:18:15
Zaujímavý projekt, veľa zdaru prajem.
 
Matúš Koprda
2011-11-01 09:20:21
Ďaleko preďaleko, určite neprídem pozrieť (: ... Ale super... gratulujem
 
AnnaM
2011-11-01 10:35:45
Aj ja sa pridam k gratulacjam. Skoda, ze tak ako teapack... daleko predaleko...
 
Lama
2011-11-01 11:05:34
Buduci rok by sme to chceli posunut do Bratislavy a do dalsich miest na Slovensku. Uvidime ako sa zadari. Potom dam vediet ked to bude aktualne.
 
Lama
2011-11-01 11:06:06
príspevok od: b0baz
Zaujímavý projekt, veľa zdaru prajem.
dakujem dakujem
 
brki
2011-11-04 07:00:08
toto by som si rád pozrel, fotky sú výbornou pozvánkou...škoda že do Chebu tak ďaleko
 
Lama
2011-11-05 15:09:04
tuna par fotiek od kazdeho z nas http://www.phosphotos.sk/projects/hope/
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované