Hore

Viedeň, Albertina: Die Explosion Der Bilderwelt

Viedenská fotografická spoločnosť v rokoch1861-1945

Prvých dvadsať rokov od svojho vzniku sa fotografia dynamicky rozvíjala po technickej a obsahovej stránke. Hľadala si nielen svojich autorov, ale aj klientov a fanúšikov. Z fotografie sa vyvinula zárobková činnosť, remeslo, umelecké médium, dokumentačný nástroj a neskôr aj vyhľadávaný prostriedok reklamy.  Spočiatku slúžila najmä na dokumentovanie stavieb, pretože sa exponovalo s dlhšími aj niekoľko sekundovými časmi, čo neumožňovalo fotenie reportáží a rýchlejších dejov. Obľúbené sa stali pohľadnice a katalógy. Svoj rozmach zažili aj encyklopédia a prírodovedecké, či cestopisné knihy. Tieto dnes už samozrejmé veci jednoducho nejestvovali. Fotografia si najskôr vydobyla miesto masového média a až potom sa stala umeleckým dielom.  Všetky tieto zmeny prebiehajúce od prvých rokov vynájdenia fotky až do roku 1945 mapuje zaujímavo zostavená výstava vo viedenskej Albertine, ktorá potrvá do 2. Októbra 2011.

 

Viedenská fotografická spoločnosť ako oficiálna inštitúcia bola založená v roku 1861. Pôvodne nebola určená len pre fotografov. Schádzali sa v nej ľudia s rôznymi povolaniami. Na pravidelných stretnutiach sa riešili nielen technické a obsahové problémy fotografie, ale aj právne, ekonomické a sociálne aspekty, ktoré sa fotografie bytostne týkajú.

Výstava poskytuje ucelený pohľad na fotografické dianie v niekdajšom Rakúsko-Uhorsku. Prostredníctvom 260 fotografií a ďalších exponátov prezentuje umeleckú a dokumentárnu fotografiu ako aj jej komerčnú stránku. Interakciu fotky a spoločnosti vidieť na priložených dobových novinách a ďalších publikáciách. Vytknúť výstave môžem hádam len to, že niektoré detailné informácie neboli poskytnuté aj v angličtine. Nosné texty a podstatné informácie už našťastie uvedené aj v angličtine.  Preto ak nie ste zdatný nemčinár je vhodné zobrať si buď elektronického sprievodcu alebo niekoho, kto vám popisky preloží . Potom sa dozviete, že prvý objednávatelia fotoprác boli z cisárskeho dvora, že išlo o dokumentovanie ich statkov a prebiehajúcich stavebných prác. Cisár František Jozef aj so svojou manželkou Sisi sa tiež veľmi radi nechávali portrétovať na vtedy obľúbené carte de visite (fotografická vizitka). Vtipné sú aj šteklivé stereo fotografie mladých slečien. Špeciálne vám odporúčam nevynechať autorov ako Ludwing Angerer, geniálne duo Dora Kallmus a Arthur Benda, či Trude Flieschmann s jej až prekvapivo súčasnými a živými zábermi, ktorým ani čas nič neubral na výraze a aktuálnosti.

 

 

Okrem tejto výstavy súčasne prebiehajú práve ďalšie dve. Do  13.11. 2011 je to Albertina Conterporary From Gerhard Richter To Kiki Smith a do 16.10. 2011 si môžete pozrieť diela Maxa Weilera.

http://www.albertina.at/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
panpriatel
2011-08-31 10:14:06
Vystavene su originaly alebo reprodukcie? aj aj?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-31 10:57:51
príspevok od: panpriatel
Vystavene su originaly alebo reprodukcie? aj aj?
aj aj ale väčšinou origo, je to zo zbierok Albertiny.
 
panpriatel
2011-08-31 11:12:40
hm tak to potom znie ako velmi fajn vystava!
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-31 11:35:02
príspevok od: panpriatel
hm tak to potom znie ako velmi fajn vystava!
no človek si uvedomí vypichnuté súvislosti ktoré inak nevidí, je to nový pohľad na fotku a to je najdôležitejšie teda aspon pre mna. je to dobre zostavené a komplexne
 
Robert Simeg
2011-08-31 14:34:26
To by stalo za pozretie
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované