Hore

Zatmenie Mesiaca 28.9.2015

Zatmenie Mesiaca je veľmi tajomný astronomický úkaz, ktorý už tisíce rokov straší našich predkov. Niet sa im čo diviť, náhle zafarbenie Mesiaca do krvavočervenej farby nemôže veštiť nič pozitívneho.

Dnes už však vieme, že sa ničoho nemusíme báť. K zatmeniu dochádza, keď sa Mesiac v splne ocitne v zemskom tieni. To nastane práve dňa 28.9. Po troch rokoch je to prvé úplné zatmenie Mesiaca na našom území. Maximum zatmenia nastáva vo veľmi nekresťanskú rannú hodinu, ale to ďalšie nás čaká až za ďalšie 3 roky. Navyše až do roku 2029 to bude jediné, ktoré bude možné pozorovať v celom priebehu. Takže rozhodne stojí za to nastaviť si budík o pár hodín skôr. Naši českí bratia budú vo výhode. V tento deň oslavujú štátny sviatok sv. Václava a tak nenastúpia s krvavými očami do práce.

Fotografovanie nie je veľmi určené začiatočníkom. Na zvládnutie zatmenia Mesiaca je potrebné nazbierať skúsenosti pri jeho bežnom fotografovaní. Čím menší “rožok” sa nám v minulosti podarilo uspokojivo vyfotografovať, tým jednoduchšie sa nám bude fotografovať pri zatmení.

Ako dochádza k zatmeniu Mesiaca

Na prvý pohľad sa zdá, že k zatmeniu Mesiaca by malo dochádzať pri každom splne. Práve vtedy sa predsa Slnko, Zem a Mesiac nachádzajú na jednej priamke. No nie je tomu tak. Obežná rovina nášho prirodzeného satelitu je voči rovine našej planéty sklonená o päť stupňov a naviac sa pomaly stáča (o 19° ročne). Mesiac sa musí dostať do bodu, kde sa tieto roviny pretínajú (hovoríme mu uzol). Keď sa Mesiac dostane do polotieňa našej planéty (Penumbra) pozorovateľ prakticky nič nepozná. Dôjde iba k malému zoslabeniu jasu. Mesiac sa musí dostať aspoň spolovice do úplného tieňa (Umbra) a tam začneme pozorovať zmenu jeho farby. Preto sa jedná o pomerne vzácny úkaz. Málokto by to povedal, ale napr. zatmenie Slnka je častejší úkaz. Na rozdiel od neho je však možné zatmenie Mesiaca pozorovať na podstatne väčšom území a tak ho možno nedoceňujme.

 Zdroj: howstuffworks.com

Krvavé zafarbenie je spôsobené rozptylom svetla na zemskej atmosfére. Modrá a zelená časť spektra je rozptyľovaná najviac, zatiaľ čo červená ňou prejde prakticky bez zmeny. Aktuálne sfarbenie Mesiaca pri zatmení ovplyvňuje veľa faktorov. Je to hlavne trasa, ktorou Mesiac prechádza zemským tieňom, ale aj aktuálny stav našej atmosféry. Napr. v prípade veľkej sopečnej aktivity dochádza pohlteniu svetla na drobných čiastočkách prachu a tým pádom značnému poklesu jasu Mesiaca. Stav atmosféry ovplyvňuje aj veľkosť samotného tieňa…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2015-09-22 09:17:47
Dogooglil som si tu "nekrestansku hodinu": http://www.sav.sk/index.php?doc=services-news&source_no=20&news_no=5993
Zaciatok: 03:07
Koniec: 06:28

Na vychode budu asi ine casy: http://www.astropresov.sk/zatmenie_mesiaca.html
 
calven
2015-09-22 11:21:02
príspevok od: bear
Dogooglil som si tu "nekrestansku hodinu": http://www.sav.sk/index.php?doc=services-news&source_no=20&news_no=5993
Zaciatok: 03:07
Koniec: 06:28

Na vychode budu asi ine casy: http://www.astropresov.sk/zatmenie_mesiaca.html
Veď je to uvedené v článku
 
Bonifac
2015-09-22 14:01:43
A to nestaci odfotit normalny spln a nafarbit ho na cerveno?
 
markato1
2015-09-23 15:23:31
príspevok od: Bonifac
A to nestaci odfotit normalny spln a nafarbit ho na cerveno?
niekomu staci
 
markato1
2015-09-23 15:24:06
opet fajn clanok
 
turiec
2015-09-24 08:48:47
Nemá byť náhodou v tej Danjonotovej stupnici navzájom prehodené f/8 ISO12800 a f/8 ISO400? Takto mi to nejako nedáva zmysel v porovnaní s ostatnými hodnotami.
 
riske
externý redaktor 2015-09-24 10:23:53
príspevok od: turiec
Nemá byť náhodou v tej Danjonotovej stupnici navzájom prehodené f/8 ISO12800 a f/8 ISO400? Takto mi to nejako nedáva zmysel v porovnaní s ostatnými hodnotami.
Áno je tam chyba. Opravím. Vďaka za upozornenie.
 
tomiivo
2015-09-27 19:53:57
Zatial to vyzera dobre, vyjasnuje sa.......
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované