Hore

Čiernobielo s bezzrkadlovkou I.

O digitálnej ČB fotografii sme tu už čo to popísali. Ešte v časoch, keď trhu s fotoaparátmi dominovali zrkadlovky.

Čo sa týka samotných princípov, je jedno akým fotoaparátom fotografujete. Bezzrkadlovky sú, ale v tomto prípade, vo výhode. Natívne pracujú so živým náhľadom, ktorý simuluje nastavenie expozície, vyváženie bielej a obrazového profilu. V hľadáčiku digitálnej zrkadlovky vidíte obraz, prenesený opticky. Ten zodpovedá realite, ale nie vášmu fotografickému zámeru. Pri ČB fotografii je obzvlášť ťažké si predstaviť výsledok. A práve ten vám bez problémov sprostredkujú bezzrkadlovky už pri komponovaní.

Výhody bezzrkadloviek

Natívny živý náhľad so simuláciou expozície a nastavení je pre ČB fotografiu požehnaním. Ak si nastavíte monochromatický obrazový profil, uvidíte na displeji aj v hľadáčiku čiernobiely obraz. Uvidíte aj vplyv ďalších nastavení, akými sú nastavenie filtrovania, gradácie, korekcia expozície.

Môžete samozrejme fotografovať farebne a fotky previesť do ČB v počítači. S RAW-mi to aj tak budete musieť urobiť. Ale pripravíte sa o veľkú výhodu živého monochromatického náhľadu.

Výhodou bezzrkadloviek je, že výrobcovia si uvedomujú ich prednosti a využívajú to pridaním funkcií, ktoré v zrkadlovkách nenájdete alebo len v obmedzenej miere.

Bezzrkadlovky Panasonic radu G majú režim monochromatického hľadáčika. Aj keď máte nastavený farebný obrazový profil, obraz v hľadáčiku (nie na displeji) je čiernobiely. Táto funkcia primárne slúži na lepšie manuálne zaostrovanie s použitím funkcie peaking level. Funkcia je prebraná zo sveta kamier. Vy ju samozrejme môžete použiť pri ČB fotení do formátu RAW, bez nutnosti zvoliť monochromatický obrazový profil.

Pri fotení, konkrétne stanovení presnej expozície, vám pomôžu pomocníci v podobe histogramu a zobrazenia prepalov.

Zapnutie a zobrazenie histogramu a varovania pred prepalmi vo Fujifilm X-T20.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia