Hore

Čiernobielo s bezzrkadlovkou II.

Svet vidíme farebne a monochromatickému pohľadu sa priblížime len v noci alebo vo väčších hĺbkach.

K čiernobielej fotografii nás dotlačili možnosti technológie. Dlhé roky po objavení fotografického procesu sme fotili čiernobielo. Po príchode farebnej fotografie sa mohlo zdať, že ČB fotografia postupne zanikne, rovnako ako to bolo u filmu a televízorov. Nestalo sa tak. Na ČB fotografiu sme si zvykli a oceňujeme na nej jej umelecké kvality a odlišné vyjadrovacie prostriedky. Preto žije naďalej a teší sa slušnej popularite. K tej prispievajú aj bezzrkadlovky.

Praktické fotografovanie

Vďaka monochromatickému živému náhľadu okamžite vidíte, ako fungujú svetlo a tieň, textúry, geometrické tvary atď. Dokážete ihneď reagovať korekciou expozície, ak chcete fotografiu stmaviť alebo zosvetliť. Vidíte aj vplyv filtrácie na prevod farieb do odtieňov šedej.

Živý náhľad je neoceniteľným pomocníkom pre posúdenie konečného výsledku, pri ČB fotografii obzvlášť.

V prvej časti sme si povedali, že vďaka bezzrkadlovkám sa čiernobiela fotografia spopularizovala a jej fotenie sa stalo jednoduchšie. V niektorých fotoaparátoch sú skutočne vydarené obrazové profily, ktoré aj začiatočníkom umožňujú nasnímať zaujímavé zábery, bez nutnosti dobre ovládať teóriu filtrovania a postprocesing. To platí pri fotení do formátu JPG. Poznám viacero skúsených fotografov, ktorí opustili RAW a fotia do formátu JPG práve preto, že ich fotoaparáty vedia veľmi dobre spracovať fotografie.

Čiernobielu fotografiu ovládnete, len ak budete fotografovať do formátu RAW. Len pri ňom máte plnú kontrolu nad výsledkom. Veď tajomstvom špičkového fotografa Ansela Adamsa bolo vyvolávanie fotografií z negatívov. Negatívy presne exponoval, podľa svojho zámeru. Počas svojej praxe neustále vylepšoval techniku zväčšovania a vyvolávania a zo starých negatívov dokázal urobiť lepšie fotky. Presne rovnako to vieme urobiť v digitálnej ére. V RAW-e máme do budúcna uchované surové dáta obsahujúce maximum obrazových informácií. Zlepšuje sa softvér pre spracovanie fotografií, zlepšujú sa aj znalosti fotografa.

Nechcem vás nútiť primárne fotografovať do formátu RAW. Bolo by však neprozreteľné ho ignorovať. Fotografujte súčasne do formátov RAW + JPG, budete tak mať hotové fotografie priamo z fotoaparátu a aj surový materiál pre neskoršie spracovanie. Možno ho využijete ihneď, keď zistíte, že na JPG fotografiách nie je všetko v poriadku a chyby nedokážete zachrániť.

JPG

Ak fotografujete do JPG, máte dve možnosti. Nastaviť všetko vo fotoaparáte, aby ste fotografie nemuseli spracovávať v počítači, ak aj tak len drobné úpravy. Alebo nastaviť fotoaparát tak,…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Asti
2018-07-31 05:57:28
Pre mňa veľmi dobre napísaný článok a užitočné informácie.
Neľutujem, po dlhšej dobe, investíciu do eKonta. Len tak ďalej, vďaka
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia