Hore

Čiernobielo s bezzrkadlovkou III.

Tretia časť fotoškoly bude čisto subjektívna, pretože bude o tom, ako mám fotoaparát nastavený ja a ako ČB vlastne fotím.

Aktuálne je mojim hlavným fotoaparátom Olympus OM-D E-M1 Mark II. Rýchly s bohatou funkcionalitou. Na prechádzky, pri ktorých často fotím čiernobielo, s obľubou beriem Olympus PEN-F, ktorý má špičkovú funkčnú výbavu pre ČB fotografovanie. Aj keď uznávam, že výrobcovia urobili pri fotení do JPG pokrok, ja preferujem RAW. Vždy budem mať k dispozícii nespracované dáta priamo zo snímača a môžem si s nimi robiť čo chcem. Opakovane sa vracať k úpravám, meniť ich a rušiť ich. Môžem v budúcnosti nanovo upraviť staršie fotografie s novými programami a novými osobnými znalosťami.

Nemám súčasne zapnuté fotenie do RAW+JPG, zbytočne mi to zaberá miesto na kartách a aj v počítači.

Na mojom Olympuse PEN-F je monochromatický režim na špeciálnom otočnom voliči. Preto sa do neho viem prepnúť veľmi rýchlo.

Nastavenie fotoaparátu

Pri fotení do RAW nemá zmysel optimalizovať nastavenie pre každý jeden záber. Toto budem predsa robiť v počítači pri vyvolávaní RAW-ov. Precízne nastavovať spracovanie musia tí, ktorí fotia do JPG a chcú dosahovať najlepšie výsledky. Ja preto mám jedno univerzálne nastavenie. Samozrejme využívam výhodu bezzrkadloviek, natívnu prácu so živým náhľadom. Preto mám nastavený obrazový profil Monochrome. Ja ho dokonca používam aj keď viem, že fotky budú nakoniec farebné. Čiernobiely obraz mi pomáha sústrediť sa na expozíciu, prácu so svetlom, lepšie vnímam tvary, textúry atď. Častokrát sa až v počítači rozhodujem, ktorá fotografia bude farebná a ktorá čiernobiela. Som zástancom toho, že fotografia si ma sama pýtať, či bude farebná alebo ČB. Riadim sa intuíciou, na základe indícií, ktoré fotky obsahujú.

Pri fotení do formátu RAW mám vybraný profil Monochrome so štandardným nastavením.

Pomocné informácie v hľadáčiku a na displeji

Vždy mám zapnuté krátke zobrazenie zaznamenanej fotografie, aby som okamžite vedel posúdiť, či sa pri fotení niečo nepokazilo. Ak áno, môžem to rýchlo napraviť. Živý náhľad pomáha minimalizovať chyby expozície, ale nikdy vám nezobrazí, či ste skutočne presne zaostrili, alebo ste udržali fotoaparát stabilne. Pri stlačení spúšte sa môže udiať všeličo, čo ani nemusíte v tom okamihu zaznamenať. Preto je pre mňa rýchla kontrola dôležitá. Aj pri mojich skúsenostiach, v situáciách…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Hanigal
2018-08-21 09:24:08
Vďaka, Karol - super článok. Vždy ma zaujímalo, ako máš nastavený foťák pri fotení a ktoré funkcie použvaš.
Pekný deň
Th
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia