Hore

Farebné filtre v digitálnej ČB fotografii

Základom úspešného zvládnutia pokročilej čiernobielej fotografie je riadený prevod farieb do odtieňov šedej.

Fotografujete pestrofarebnú scénu, plnú kontrastov farieb a po prevode do ČB zistíte, že fotografia je šedivá, nezáživná. Nie je to v tom, že by pestrofarebná fotografia nebola vhodná na konverziu do ČB, práve naopak. Rozdielne farby dávajú fotografovi viac priestoru pri prevode, len ho musí ovládať.

Pri fotografovaní na ČB film skúsení fotografi používali farebné filtre, ktorými riadili prevod farieb do odtieňov šedej. Žltý filter zvýrazňoval kontrast. Oranžový a červený filter sa používal na dosiahnutie dramatickej oblohy. Zeleným filtrom sa zosvetľovala zeleň. Modrý filter zvýrazňoval pehy.

Až na výnimky, snímače pracujú s farbami. Monochromatických snímačov je málo. Ak chceme čiernobiele fotografie, máme niekoľko možností. Prvou je nastaviť vo fotoaparáte monochromatický profil. Ten sa však aplikuje len na fotografiu vo formátoch JPG a TIFF. RAW bude farebný. Druhou možnosťou je fotografovať farebne a fotografiu previesť do ČB až v počítači. Platí to pre všetky formáty.

Ak budete fotografovať farebne, nechávate si oveľa viac priestoru pre prevod do ČB. Naviac si vždy môžete nechať aj farebnú verziu. Sú ale fotografi, ktorí uprednostňujú fotenie priamo do ČB. V takom prípade musia samozrejme zvoliť súborový formát JPG alebo TIFF.

Väčšina fotografov fotí farebne a fotografie do ČB prevedie až v počítači.

Bez riadeného prevodu farieb na odtiene šedej sa kontrast medzi rôzne farebnými autíčkami stratí.

Filtrovanie pri vyvolaní RAW-u dáva fotografovi najširšie možnosti pri prevode farebnej fotografie do odtieňov šedej.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2019-06-17 10:32:14
Pouzitie farebnych filtrov pri digitalnom CB foteni je nieco podobne ako princip zrkadlovky. Pri foteni na film to bolo nevyhnutne (sam som ich pouzival), ale pri digitalnom foteni to len prinasa zbytocnu namahu a nepohodlie.
Ale, ako sa hovori "Proti gustu ziadny disputat"
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-06-17 11:21:43
príspevok od: z80
Pouzitie farebnych filtrov pri digitalnom CB foteni je nieco podobne ako princip zrkadlovky. Pri foteni na film to bolo nevyhnutne (sam som ich pouzival), ale pri digitalnom foteni to len prinasa zbytocnu namahu a nepohodlie.
Ale, ako sa hovori "Proti gustu ziadny disputat"
Tiez to tak vidim. Zaroven sa ale vzdy snazim overit si, ktore riesenie je lepsie. Nespolieham sa na zauzite pravidla a postupy.
 
seifi
2019-06-19 19:25:08
príspevok od: Karol Srnec
Tiez to tak vidim. Zaroven sa ale vzdy snazim overit si, ktore riesenie je lepsie. Nespolieham sa na zauzite pravidla a postupy.
ak je vždy priestor finančný aj časový, prečo by nie
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia