Hore


Vychytávky bezzrkadloviek

Nie všetky funkcie, ktoré si tu popíšeme, nájdete len na bezzrkadlovkách. Celkovo ale patria medzi najvybavenejší typ fotoaparátov a absencia zrkadla umožnila vylepšiť niektoré parametre a funkcie a priniesť funkcie nové.

Live View

Kto dlhšie používa bezzrkadlovku, mi dá za pravdu, že živý náhľad nielen na displeji, ale aj v hľadáčiku, je návykový. Možnosť vidieť, ako bude vyzerať záber ešte pred jeho exponovaním, je veľkou výhodou. Rovnako veľkou, ako keď digitálne fotoaparáty umožnili kontrolovať nafotené zábery. Nie je to ale len o simulácii expozície, vyváženia bielej, obrazového profilu a jeho nastavenia. Ak sa po tme pozriete do hľadáčiku zrkadlovky, uvidíte tmu. Bezzrkadlovka vám obraz zosilní. Nielenže uvidíte to, čo fotíte, alebo môžete aj presnejšie zaostrovať. Živý náhľad bežne nájdete aj u zrkadlovky. Samozrejme len na displeji, nie v hľadáčiku (až na ukončené SLT zrkadlovky Sony). U bezzrkadlovky je jedno, či sa pozeráte do hľadáčika alebo na displej. Vidíte to isté a živý náhľad je v obidvoch prípadoch prirodzeným režimom. U zrkadlovky musíte prepínať medzi klasickým optickým hľadáčikom a živým náhľadom. Veľa fotoaparátov má v režime živého náhľadu pomalé zaostrovanie. Naviac sa fotoaparát horšie drží, ak musíte pozerať len na displej. Jednou z veľkých výhod živého náhľadu v hľadáčiku je možnosť zobrazenia nafoteného záberu. Odpadá nutnosť kontrolovať ho na displeji (chimping). Pri fotení na priamom svetle oceníte, že všetko môžete nastaviť cez hľadáčik.

Kvalita práce so živým náhľadom je spojená s kvalitou displeja, ale najmä hľadáčika. V najlepších bezzrkadlovkách nájdete EVF s rozlíšením 5,76 Mpx. Pri takomto rozlíšení prestávate vnímať digitálny raster.

IBIS

IBIS je skratka pre stabilizáciu obrazu pohybom snímača. U zrkadloviek je štandardom stabilizácia v objektíve. Zabudnime teraz na hádky, ktorý spôsob je účinnejší. IBIS má jednu veľkú výhodu, oproti stabilizácii v objektíve, a tou je, že funguje u akéhokoľvek objektívu. Čokoľvek nasadíte na fotoaparát, obraz bude stabilizovaný a to aj u manuálnych objektívov nasadených cez adaptér. IBIS stabilizácia vie naviac spolupracovať so stabilizáciou v objektíve, čím sa zvyšuje celková efektivita. IBIS má veľké uplatnenie aj vo videu a niektoré fotoaparáty ho vedia skombinovať s elektronickou stabilizáciou obrazu.

Schéma duálnej stabilizácie obrazu.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2020-02-03 12:28:54
S väčšinou sa dá súhlasiť, s niektorými sa dá polemizovať, ale taký optický hľadáčik je na nezaplatenie; o to viac pri reportážnej fotografii. Prečo nové bezzrkadlovky neponúkajú hľadáčik ala Fuji X100 ? Myslím, že ani na iných Fuji aparátoch sa už taký hľadáčik nepoužil.
 
blahoslav J B Art
2020-02-04 01:21:10
kedysi vo foto-digitalnom praveku, cca 2002? som bol na prezentacii Canon Slovakia, kde hovorili o stabilizacii v objektivoch ... pytal som sa, ci aj Canon bude robit stabilizaciu v tele DSLR, ako som o tom cital pri inej znacke ... vraj nie, lebo snimac musi byt fixny a ak by sa hybal, bol by problem ... a nepreslo ani vela nelegalnych migrantov Slovenskom a Canon ma uz aj nejake stabilizovane cipy
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia