Hore

Co to je kalibrace monitoru a proč je vlastně tak důležitá?

Kalibrací monitoru rozumíme nastavení jeho obrazových parametrů tak, aby výsledná reprodukce obrazu byla shodná s určitým „vzorem“, kterému se také někdy říká „cíl kalibrace“ (=„Calibration Target“). Hodnoty obrazových parametrů, které vedou k Cíly kalibrace, nazýváme pak „cílové hodnoty“ kalibrace.

Nejčastější obrazovy parametry, které se při kalibraci nastavují

1.) Jas

2.) Barevná teplota bílého bodu a

3.) Gradace obrazu.

V případě dokonalejším monitorů je pak možné nastavovat ještě další obrazové parametry, jako např. barevný rozsah (=gamut), statický kontrastní poměr, barevnou teplotu černého bodu, sytost a barevný posun základních a doplňkových barevných složek RGB-CMY, atd.

Pro pochopení úlohy kalibrace je tedy zcela zásadní pochopit, že kalibraci monitoru není možné provádět bez znalosti jejího cíle - tedy „vzoru“, s kterým se má reprodukce obrazu na zkalibrovaném monitoru shodovat. Teprve po ujasnění cíle kalibrace, je možné správně zvolit cílové hodnoty obrazových parametrů kalibrace a přikročit k vlastní kalibraci monitoru.

Nejčastějšími typy kalibračních úloh a správnou volbou vhodných cílových obrazových parametrů dle jednotlivých typů kalibračních úloh se budeme zabývat v některém z následujících dílů tohoto mini-seriálu.

Vlastní kalibraci monitoru – tedy vhodné nastavení jeho cílových obrazových parametrů je možné provádět buď ručně přímo v OSD-menu monitoru (pokud to OSD-menu monitoru ovšem umožňuje) nebo pomocí kalibračního softwaru a obvykle kalibrační sondy, která v tomto případě slouží v podstatě ke kontrolnímu měření požadovaných cílových obrazových parametrů monitoru.

Pokud však nepoužiji ke kontrolnímu měření sondu, pak je nutné se plně spolehnout na přesnost parametrů nastavovaných ručně - pouze pomocí OSD-menu monitoru a je samozřejmě otázka, na kolik bude např. bílý bod navolený v OSD-menu monitoru (např. 6.500K) skutečně odpovídat zvolené hodnotě bílého bodu monitoru. Je známo, že např. v případě kancelářských monitorů mohou odchylky bílého bodu (OSD-menu a skutečná hodnota) dosahovat i více, než 1.000K…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
thunder rider
2014-06-19 10:30:49
Potrebujem skôr kalibrovať miestnosť v ktorej pracujem, p..... vidím.
 
Martin8101
2014-06-19 10:54:20
No...sorry, ale nedozvedeli sme sa odpoved na otazku "proc je vlastne tak dulezita...?". Clanok encyklopedicky popisuje kalibraciu ako taku, ale nie je v nom nic osobne, putave, porovnania a pod. (napr. ako to robi Karol Srnec). Uvital by som technicky uvod a nasledne na to (a to tu uz chyba) osobne skusenosti, typy sond, typy monitorov, obrazky pred a po, nejake hinty a tipy, uzitocne rady. Takto je to ako Copy/Paste z wikipedie... Sorry, ale tak to na mna posobi...
 
rbr69
2014-06-19 20:44:15
príspevok od: Martin8101
No...sorry, ale nedozvedeli sme sa odpoved na otazku "proc je vlastne tak dulezita...?". Clanok encyklopedicky popisuje kalibraciu ako taku, ale nie je v nom nic osobne, putave, porovnania a pod. (napr. ako to robi Karol Srnec). Uvital by som technicky uvod a nasledne na to (a to tu uz chyba) osobne skusenosti, typy sond, typy monitorov, obrazky pred a po, nejake hinty a tipy, uzitocne rady. Takto je to ako Copy/Paste z wikipedie... Sorry, ale tak to na mna posobi...
no ja to tu ani velmi neocakavam, za takymto ucelom sa robia bezne lektorsky vedene platene kurzy, vid: http://www.polygrafia-fotografia.sk/2443
takze rozumiem tomuto typu a obsahu clankov, nerobim si ine ocakavania ...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované