Hore

Adobe Lightroom CC - sépia, indigo…

Tónovanie fotografií je obľúbenou postprodukčnou technikou. V Lightroome je to jedna z najľahších úprav.

Čiernobiele fotografie, tónované najčastejšie do sépiového odtieňa, nie sú neznáme ani súčasnej generácii. Môžete sa s nimi stretnúť v starých rodinných albumoch. Digitálna fotografia si z analógovej fotografie berie veľa príkladov a s obľubou používa napodobňovanie starých techník. Takmer každý pokročilejší fotoaparát umožňuje fotografovať monochromaticky a niektoré majú aj možnosť snímať zatónované fotografie.

 Tónovanie fotografií patrí k obľúbeným postprodukčným úpravám. Najobľúbenejšie je tónovanie do odtieňa Sépie.

Pamätám si, ako som si v dnes už neexistujúcom fotoobchode kupoval chemikálie pre tónovanie fotografií v odtieňoch sépia, indigo, zelená alebo červená. Dva rôzne prášky som rozpustil vo vode. Štandardne vyvolanú ČB fotografiu som najprv vybielil v jednom roztoku, obraz takmer úplne zmizol. Fotografiu som vypláchol v čistej vode a vložil do druhého roztoku. Obraz pomaly vrátil na svetlo sveta, ale už v zatónovanej podobe. Postup veľmi jednoduchý, zvládli by ho aj malé deti.

Dnes si ukážeme, ako napodobniť tónovanie čiernobielych fotografií v programe Adobe Lightroom CC.

Základom pre tónovanie fotografie je čiernobiela fotografia. Ak fotografujete do formátu RAW, tak aj keď máte na fotoaparáte nastavený monochromatický režim, fotografie budú po importe do Lightroomu farebné. RAW zaznamenáva údaje zo snímača, nie ich postprocesingovú úpravu fotoaparátom. Tú musíte vykonať v Lightroome. Po importovaní fotografií do Lightroomu sa fotografiám priradí obrazový DNG profil “Adobe Standard”. DNG profily nájdete v pravom paneli modulu Develop, úplne naspodku v záložke Camera Calibration. Výnimočne v ponuke nájdete aj monochromatické profily, väčšinou však len farebné.

 Fotoaparáty Fujifilm X majú dobrú podporu Adobe a v DNG profiloch nájdete aj tie monochromatické.

Nenašli ste v ponuke monochromatický DNG profil? Nevadí ani trochu. Lightroom CC je plne vybavený pre prevod farebných fotografií na čiernobiele. Je to ľahšie, ako si možno myslíte.

V module Develop (klávesová skratka “D”), v pravom bočnom paneli, v záložke Basic, kliknite na…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia