Hore

Lightroom Classic CC - upratovanie

Korona vírus mnohých prinútil k home officu, či k úplnému ničnerobeniu. Niektorí už dostávajú fotografický absťák a to je čas pre veľké upratovanie. Tentokrát budeme pracovať výhradne v module Knižnica (Library).

Kde mám veľa fotografií

Ja fotografie neorganizujem v adresároch (folders). Nechávam Lightroom, aby pri importe vytváral adresáre podľa dátumu fotenia. Fotografie organizujem v kolekciách, je to pružnejšie. Ak ale používate adresáre a máte v tom systém, kolekcie nemusíte využívať. Adresáre sú dobré na to, aby ste vedeli, koľko kde máte fotografií. V module knižnica v ľavom paneli máte panel Catalog. Položka “All Photographs” ukazuje, koľko máte naimportovaných fotografií. Keď som začal písať tento článok, mal som ich 91 127. To na toľké roky fotenia a písania o fotografii nie je až tak veľa práve preto, že archív pravidelne premazávam. Ak ste bežný amatér a máte viac fotografií ako ja, ste “hraboši”, ktorým je ľúto vyhodiť akúkoľvek fotografiu, i tú zlú.

Pred upratovaním som mal v knižnici 91 127 súborov, ak si pozriete štatistiku adresárov jednotlivých rokov, v roku 2020 je veľa fotografií, vzhľadom na to, že je ešte len marec. Tento rok som veľké upratovanie ešte nerobil.

Viem, koľko mám fotografií. Teraz skontrolujem, v ktorých adresároch ich je najviac. V paneli Folders vidíte adresáre a podadresáre. U mňa sú organizované podľa rokov, mesiacov a dní. Ak niektorý rok má výrazne viac fotografií, je to znamenie, že ste neupratovali. Ak mám stovky fotografií v podadresári konkrétneho dňa, je to tiež znamenie, že som ešte neupratoval. Ked idete na prechádzku, nafotíte aj stovky fotografií. To je u digitálneho fotoaparátu bežné. Ponechať si má zmysel maximálne tretinu fotografií, tých skutočne dobrých je len pár.

Prezeranie počtu fotiek v adresároch a podadresároch je jedným z mojich základných spôsobov, ako vyhľadať fotky na vymazanie. Aby to nebola otročina a mohol som využiť filtrovanie podľa metadát, pri importe fotografie triedim a označujem.

Označovanie fotografií

Lightroom je databázovo orientovaný RAW konvertor a organizér fotografií. Vo veľkom využíva metadáta. Ak ho chcete efektívne používať, musíte s metadátami pracovať. Základné metadáta pochádzajú z EXIF-u. Ďalšie fotografiám priraďujeme po importe a pri práci s katalógom. Medzi základné metadáta patrí značenie/hodnotenie fotografií.

Pre označovanie fotografií používajte klávesové skratky, ich zoznam nájdete v menu Help/Library Module Shortcuts. Napíšte si ich na papier, naučíte sa ich rýchlo. Pre prácu s LR je ideálne mať klávesnicu so samostatným numerickým blokom.

Upratovanie Lightroomu je zdĺhavé, ak…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
luboslav
2020-03-17 09:26:01
Poprosím skúsenejších o radu. Fotím RAW+JPEG, mám ich oddelené. JPG mám preto aby ma pri úpravách držal na uzde. Avšak pri triedení mám zobrazené len RAW a ak vymažem RAW JPG logicky ostane. Bolo by dobré keby sa dal mazať automaticky aj ten JPEG spolu s RAW. Musím potom pracne prehľadávať a mazať JPEG súbory ktoré nemajú RAW dvojča.
Na záver mi ostanú RAW ktorý upravujem a JPEG ktoré sú ako referencia a na koniec zmažem všetky JPEG.
V tomto je dobrý FAST RAW VIEWER ktorý používam na prvú selekciu a ten maže (presúva do do adresáru) RAW a JPEG automaticky.
 
JanM
2020-03-18 12:29:03
Clanok ako sity na tuto dobu. Dobra praca.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované