Hore

Luminar 2018 VII. - Issue Fixers

Minule sme si prestavili základné filtre úprav. Dnes budeme pokračovať skupinou filtrov Issue Fixers, voľne preložené "oprava problémov".

Táto skupina filtrov sa zameriava hlavne na detaily, i keď sú tam filtre aj pre iné "opravy". Tieto filtre nie sú určené len pre prípady, kedy je na fotkách niečo technicky nedokonalé. Mali by ste sa ich naučiť používať bežne, aj pri kvalitných fotografiách. Ich použitím aj dobré fotografie ešte vylepšíte.

Ako vždy, filtre nájdete v katalógu. Ten sa objaví, keď v pravom paneli úprav kliknete na modré tlačidlo Add Filters. Pri filtroch, ktoré ovplyvňujú ostrosť (Clarity, Sharpening, Detail Enhancer), odporúčam vykonávať nastavenia pri 100% zväčšení. Inak sa môže stať, že to s účinnosťou filtrov preženiete.

Všetky filtre sú demonštrované na neupravených fotografiách vo formáte RAW (DNG). V praxi ich budete kombinovať s inými filtrami.

Clarity

Tento filter dobre poznajú užívatelia programu Adobe Lightroom Classic CC. Clarity môžeme preložiť ako zreteľnosť. Tento filter ovplyvňuje mikrokontrast. Zvýrazňuje jemné detaily, čím sa fotografia javí ostrejšia. Obľubujú ho najmä krajinkári. Pozor treba dávať, ak pracujete s malou hĺbkou ostrosti a záleží vám na kvalite bokehu. Zvýraznený mikrokontrast pozadia spôsobuje, že zámerné potlačenie pozadia je filtrom negované. V takom prípade odporúčam Clarity použiť lokálne.

Clarity zvyšuje mikrokontrasat, čím zvýrazní jemné detaily.

Dehaze

Ďalší obľúbený krajinársky filter známy z Lightroomu. Dehaze slúži na potlačenie vzdušného oparu. Tento filter pracuje inteligentne, mieru účinnosti mení lokálne, podľa analýzy fotky. Pracuje s kontrastom a saturáciou. Potláča aj modrastý nádych v diaľke. Tak, ako aj u iných filtrov, nemusíte ho používať len pre potlačenie oparu. V rozumnej miere pomôže všetkým krajinárskym fotografiám, ale aj iným, kde potrebujte pridať kontrast.

Primárnou funkciou Dehaze je potlačenie vzdušného oparu.

Tu je opar len jemný, aj tak ale funguje Dehaze…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované