Hore

Luminar 2018 VIII. - Creative

Ďalšou skupinou filtrov, ktorú si predstavíme, je "Creative". Už názov napovedá, že sa bude jednať o  efektové filtre. Účinok niektorých filtrov sa dá napodobiť aj použitím viacerých základných filtrov.

Takto je to však jednoduchšie, najmä pre menej skúsených užívateľov. O to viac ale hrozí, že to s filtrami preženiete a výsledok bude neestetický.

Ako vždy, filtre nájdete v katalógu. Ten sa objaví, keď v pravom paneli úprav kliknete na modré tlačidlo Add Filters.

Štetec a prechodové filtre

Prv ako si filtre predstavíme, naučíme sa niečo nové a veľmi dôležité. Doteraz sme filtre aplikovali globálne na celú fotografiu. Nie vždy je žiaduce, aby filter bol aplikovaný všade, aj niektoré z filtrov, ktoré si predstavíme, je vhodné používať lokálne. Použijeme na to štetec alebo prechodové filtre.

Keď pridáte z knižnice filter, tak sa pri nabehnutí kurzora na jeho hlavičku objaví piktogram štetca. Kliknite naň a objaví sa menu, ponúkajúce maskovanie pomocou štetca (Brush), kruhového filtra (Radial Mask) a prechodového filtra (Gradient Mask). Luminosity si zatiaľ nevšímajte. Je to pokročilý spôsob maskovania na základe jasov. Použijeme ho niekedy v budúcnosti.

Štetec (Brush) je ideálny pre aplikáciu filtra na menšie alebo členité plochy. Po jeho aktivácii sa nad fotografiou objaví pás s nastavením štetca. Medzi základné nastavenia patrí jeho účinnosť, veľkosť a ostrosť okrajov. Ak prejdete štetcom nechtiac mimo želanej plochy, môžete ho vygumovať (režim Erase).

Ďalej tu máme Radial Mask, čo je kruhový prechodový filter. Hodí sa pri úpravách väčších plôch. Napríklad tváre. Filter môžete umiestniť kam chcete a kedykoľvek premiestniť. Nastaviť môžete jeho veľkosť a ostrosť prechodu. Kruhový tvar môžete upraviť na elipsu. Užitočným nastavením (v páse nad fotkou) je Invert. Môžete určiť, či bude fungovať vnútro, alebo vonkajšok filtra.

Na koniec tu máme Gradient Mask, prechodový filter, ktorý funguje podobne ako prechodové filtre, ktoré sa dávajú pred objektív. Pri tomto filtri môžete nastaviť umiestenie, uhol a šírku prechodu. Opäť môžete masku kedykoľvek upraviť.

Naučte sa filtre používať lokálne. Použite maskovacie nástroje štetec a prechodové filtre.

Brilliance/Warmth

Jednoduchý filter, ktorý má dva parametre: Vividness a Warmth. Vividness ovplyvňuje saturáciu farieb. Do plusu ju zvyšujete, do mínusu saturáciu uberáte. Warmth čiastočne supluje vyváženie bielej, alebo skôr korekčné filtre. Rýchlo môžete nastaviť, či majú byť farby teplejšie alebo studenšie.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Hanigal
2018-05-29 10:24:31
Stále viac sa mi páči Luminar. Už som si ho aj nainštaloval ale vo väčšom používaní mi bráni, že nemá DAM. Táto funkcia - správa obrázkov by mala byť už tento rok. Tak uvidíme...

Th
 
luboslav
2018-05-29 13:14:50
Pozor na to, ze PC verzia nie je rovnocenna MAC verzii.
Kopec veci v PC verzii chyba. Vraj pracuju na tom aby funkcie boli 1:1.
 
tnagy294
2018-05-29 22:16:38
ja ho mam uz dlhsie, pol roka, na PC a nelutujem...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované