Hore

Malý jesenný trik v Lightroome

Jeseň je obdobím, kedy sa farby rýchlo menia. Niekedy ani nestíhate ponavštevovať svoje obľúbené miesta v ten pravý čas.

Na svojich fotografiách vidíte jesennú atmosféru, ale nie je dokonalá. Ak ste uplatnili všetky jesenné triky a stále to nie je ono, možno vám pomôže nasledujúci trik.

Tajomstvo vydarenej jesennej fotografie je počkať na vyvrcholenie, kedy sú farby najrozmanitejšie a najsaturovanejšie. Ak fotíte ešte pred tým, farebnosť a rozmanitosť nedosiahli maximum. Chcelo by to stroj času, ktorý by vás preniesol do toho správneho dňa. Lightroom, ale aj iné editory majú taký jesenný stroj času zabudovaný. Čo je charakteristické pre jesennú prírodu? Posun farieb od zelenej smerom k žltej, oranžovej, červenej, hnedej, či dokonca fialovej. Lightroom vie, podobne ako samotná príroda, posun farieb zabezpečiť.

Fotografiu, ktorú chcete upraviť, by mala mať “jesenný potenciál”. Listy stromov už pomaly prechádzajú fázou zbavovania sa chlorofylu, farby sa začínajú meniť. Na stromoch sa nachádzajú listy rôznych farieb, jednotlivé stromy sa začínajú od seba farebne líšiť. My tento základ využijeme a diferenciáciu farieb zvýrazníme. Poslúži nám na to funkcia HSL, ktorú nájdete v pravom paneli modulu Develop.

HSL je funkcia určená pre prácu s farbami. Prv ako sa pustíme do úprav, presvedčte sa, že máte správne vyváženú bielu. Tá ma veľký vplyv na celkovú farebnú atmosféru. Na jeseň preferujeme teplé odtiene. Vyskúšajte aj rôzne obrazové profily v Camera Calibration. Niektoré zvýrazňujú rozdiel medzi farbami. A teraz už k HSL. HSL má tri rôzne nástroje pre prácu s farbami. Farebné spektrum je rozdelené na osem hlavných farieb. U každej farby môžeme ovládať farebný posun (H - Hue), nasýtenie (S - Saturation) a jas (L - Luminance). My využijeme hlavne prvú funkciu, posun farieb.

Východzia fotografia, základný obrazový profil Adobe Standard. Táto fotografia má potenciál na ďalšie úpravy, časť listov je ešte zelená, ale časť už je žltá/žltooranžová.

Len som zmenil profil na Vivid, to spôsobilo výraznejšie oddelenie oranžových odtieňov od ostatných farieb. Jednoduché, rýchle a účinné. A to sme HSL ešte vôbec nepoužili.

Ak sa pozriete na posuvníky jednotlivých farieb, ľahko z nich vydedukujete, akú majú funkciu a čo spôsobia. Poďme sa pozrieť na to, ako HSL ovplyvňuje…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Danniell
2017-10-02 19:39:07
Praktický článok, človek sa stále niečo nove dozvie.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované