Hore

Úprava fotografií začína vizualizáciou a otázkami

Pri fotografovaní do RAW musí byť každá fotografia vyvolaná v RAW konvertore, kde ju fotograf upraví podľa vlastných predstáv. V menšej miere to platí aj pre JPG a TIFF.

V tomto prípade musí fotograf nastaviť spracovanie obrazu pred fotením, pretože väčšina úprav sa urobí vo fotoaparáte.

Tak, ako sa sami seba pýtame, čo a ako budeme fotografovať, pýtame sa aj, ako fotografie upravíme. Prístup fotografov je rôzny, záleží na ich vyspelosti, technickej zdatnosti, talente, kreativite atď. Niektorí sú intuitívni, iní k foteniu a úpravám pristupujú sofistikovane, majú presne zdôvodnené postupy. Aj za počínaním toho, čo robia s fotkami tí, ktorí k ním pristupujú intuitívnejšie, sú ale logické kroky.

Pri úprave fotografií by ste nemali slepo nasledovať postupy niekoho iného. Je to ako v posilňovni kopírovať tréning Arnolda Schwarzeneggera, keď nemáte jeho genetiku. Existuje mnoho postupov a prístupov k úpravám fotografií. Naštudujte si jednotlivé funkcie úprav i to, ako to robia šikovnejší a skúsenejší. Z ich postupov si však vytvorte vlastný, ktorý zodpovedá vašim predstavám.

Surová fotografia na vás z monitora prehovára a vy by ste jej mali načúvať. Vytvoriť si predstavu o finálnej podobe a tomu prispôsobiť. Klásť si otázky o tom, čo z fotografie treba urobiť. Vaša predstava sa môže upravovať a meniť počas procesu úprav. Ak sa k fotografiám vrátite neskôr, môžete mať inú predstavu o ich spracovaní, ako ste mali v minulosti. Menia sa aj funkcie úprav, ktoré vplývajú na naše workflow. Ak fotografujete do formátu RAW, kedykoľvek môžete jednotlivé kroky úprav editovať, alebo fotografie vyvoláte nanovo. Úpravy jednoducho resetujete.

Pred sebou máte na monitore surový RAW. Vytvorte si predstavu a realizujte ju. Foto: Zuzana Minarovičová

Povinné kroky

Sú úpravy, ktoré robíme prakticky pri každej fotografii. Skúsenejší ich urobia automaticky. Začiatočníci by si ale mali pripomínať, čo majú na začiatku s fotkami urobiť. V prvom rade by mali odstrániť chyby, vlastné i optické.

Narovnanie horizontu - veľmi častá chyba, pritom ľahko odstrániteľná. Ak má váš fotoaparát zabudovanú elektronickú vodováhu, používajte ju, budete musieť menej často opravovať náklon horizontu v počítači.

Keystone efekt - efekt padajúcich línií pri fotení architektúry. Niekedy sa nedá korigovať, ak je príliš veľký, alebo nemáte okolo dostatok priestoru. Ak je keystone efekt malý, mali by ste ho vždy korigovať.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia