Hore

Polarizačný filter, štandardne i softvérovo

Polarizačný filter je jedným z najúčinnejších a najvyužiteľnejších fotografických filtrov. Filtruje polarizované svetlo odrazené od objektov.

To, ako teoreticky funguje, vás v praxi nemusí zaujímať. Dôležité je vedieť čo dokáže, kedy a ako ho používať. Polarizačný filter dokáže filtrovať odrazy od nekovových plôch. Nedokáže filtrovať odrazy napr. od chrómových častí automobilov a už vôbec nie od zrkadla.

Polarizačným filtrom sa musí otáčať, aby sa našla rovina, v ktorej sa polarizované svetlo odráža. Pri otáčaní treba sledovať obraz v hľadáčiku, alebo na displeji. Niekedy je obťažnejšie pozorovať obraz v hľadáčiku a na displeji. Vtedy odporúčam zobrať polarizačný filter do ruky a pozerať sa cez neho okom. Po nastavení si zapamätajte polohu otočenia. Na väčšine filtrov je malá značka. Ak nie je, býva na ňom nápis, alebo si značku na ňom urobte.

Všetky fotografie sú snímané fotoaparátom Olympus OM-D E-M1X s objektívom M.Zuiko 12-40/2,8 PRO, použitý kruhový polarizačný filter VF-Foto. Vyváženie bielej je pevne nastavené na “denné svetlo”, aby bolo možné porovnať zmenu farebnosti. Fotografie sú vyvolané z RAW, bez úprav. Efekt polarizačného filtra by sa dal ešte postprocesingom vylepšiť, ale je lepšie ukázať jeho účinok na neupravených záberoch. Vľavo je vždy záber bez polarizačného filtra, vpravo s filtrom. Fotografie sú urobené v priebehu niekoľkých sekúnd, pri ktorých nedošlo k zmene svetelných podmienok.

Účinky polarizačného filtra

Zvýraznenie oblohy

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo polarizačný filter používame, je zvýraznenie modrej oblohy. Tu polarizačný filter funguje veľmi dobre. Musia byť preto ale určité podmienky. Veľký vplyv má, kde je slnko voči vám. Ideálne, ak ho máte po strane. Obloha musí mať určitý potenciál, ktorý filtrom zvýraznite.

    Slnečné svetlo sa odráža od častíc v atmosfére, polarizačným filtrom odrazené svetlo odfiltrujeme, čím za výrazní sýta modrá farba oblohy.

    

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2019-04-30 12:35:48
s takým filtrom treba zaobchádzať citlivo; vec vkusu, aj z pohľadu, či ide o dokumentárny záber alebo skôr umelecký pohľad na svet; také foto stanu sa mi páčia viac bez filtra
 
fotorado
2019-04-30 13:15:40
Mne osobne sa napriklad v krajinarskej fotografii nepaci zvyraznena modra obloha pomocou polarizacneho filtra. Pripomina mi to HDR fotografiu...
 
duves
2019-05-01 11:41:35
V adobe LR sa to da odsaturovať.
 
richardnovak
2020-02-04 22:00:54
Treba pred nasadením polarizačného filtra zhodiť UV filter, alebo ho možno ponechať?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-04 22:20:37
príspevok od: richardnovak
Treba pred nasadením polarizačného filtra zhodiť UV filter, alebo ho možno ponechať?
Radsej dole.
1. hrozi vinetacia
2. kazdy filter trosku zhorsi kvalitu a cim viac ich bude, tym sa budu chyby zratavat.
 
richardnovak
2020-02-05 18:05:38
príspevok od: Karol Srnec
Radsej dole.
1. hrozi vinetacia
2. kazdy filter trosku zhorsi kvalitu a cim viac ich bude, tym sa budu chyby zratavat.
Vďaka za radu
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia