Hore

Zásuvné filtre NiSi

Kde sú časy, keď svetu zásuvných filtrov dominoval Cokin. Niežeby boli bohvieako dobré, ale rad P sa prakticky stal štandardom.

Niežeby boli bohvieako dobré, ale rad P sa prakticky stal štandardom. Cokinu veľká vďaka, ale nevydržal konkurenčný boj a dnes o ňom nepočuť. Dnes filtre používajú len nároční fotografi, tí obyčajní zleniveli a nebaví ich používať príslušenstvo. Vyrábať lacné filtre prakticky stratilo význam. Na trhu je viacero výrobcov, ktorí úspešne Cokin nahradili, napr. Lee Filters, 84.5, VF Foto. Ďalej je tu množstvo lacných, neznačkových filtrov, ktoré trhlinu po Cokin zacelili. My si predstavíme ponuku značky NiSi, ktorá ponúka profesionálne systémy filtrov.


Prv, ako si predstavíme ponuku filtrov NiSi, zopakujeme si, ako z hľadiska konštrukcie filtre rozdeľujeme. Všeobecne sú známejšie kruhové filtre v kovovej obrúčke. Sú praktické, montujú sa priamo na objektív. Takmer každý fotograf má kruhový filter, UV, alebo polarizačný. Ich nevýhodou je, že nie sú univerzálne. Kruhové filtre majú niektorý z normalizovaných priemerov a pre objektívy s rôznym priemerom filtrovej obruby potrebujete filtre s rôznym priemerom. Ďalšou nevýhodou, v prípade prechodových filtrov, je nemožnosť nastaviť umiestnenie predelu prechodu. Obidva problémy rieši systém zásuvných filtrov. Filtre sú štvorcového, alebo obdĺžnikového tvaru a zasúvajú sa do držiaka, ktorý sa na objektív upevní pomocou vymeniteľného krúžku. Filtre sa dajú v držiaku posúvať a celý držiak sa dá otáčať. Ak má fotograf objektívy s rôznym priemerom, stačí mu dokúpiť lacné upevňovacie krúžky. Držiak aj filtre sú univerzálne. Nevýhodou systému zásuvných filtrov je, že sú pomerne nepraktické z hľadiska manipulácie. Ak ale potrebujete používať prechodové filtre, inú voľbu ani nemáte.

Viac o filtroch sa dozviete v našej Fotoškole, odkazy na konkrétne články nájdete pod článkom.

NiSi zásuvné systémy

NiSi ponúka niekoľko systémov, líšiacich sa veľkosťou filtrov. Vždy sa jedná o držiak a k nemu hodiace sa filtre. Zásuvné filtre vyrába NiSi o šírke 70, 75, 100, 150 a dokonca aj 180 mm. My si predstavíme systémy pre fotoaparáty. Okrem nich má NiSi v ponuke aj filtre pre mobilné telefóny a pre drony.

75 mm systém M75

Systém M75 je menší systém, určený pre objektívy s priemerom filtra 40,5 - 67 mm. Šírka použitých filtrov je 75 mm a hrúbka 2 mm. Držiak je vyrobený z hliníkovej zliatiny. Držiak umožňuje upevnenie polarizačného filtra a jeho pohodlné nezávislé otáčanie. Držiak sa dá ľahko oddeliť od upevňovacieho krúžku a dá sa zafixovať. Okrem polarizáka sa do držiaku dajú umiestniť dva štvorcové filtre. Tie v držiaku dobre držia, vďaka pružným lamelám, takže vypadnutiu netreba brániť zarážkou, ktorá by mohla filter poškodiť.

Hlavný adaptér má priemer 67 mm, ak máte objektívy s iným priemerom, je potrebné si dokúpiť redukčné krúžky. Držiak by nemal vinetovať ani pri širokouhlých objektívov 16 mm (plný formát).

Použitie: Systém M75 je určený pre použitie s objektívmi do priemeru 67 mm vrátane. Tie sa typicky používajú na amatérskych fotoaparátoch, zrkadlovkách, bezzrkadlovkách kompaktoch a ultrazoomoch.


Štartovací kit obsahuje držiak, krúžok 67 mm, Landscape ND filter a puzdro.




Schéma 75 mm systému.

https://en.nisioptics.com/nisi-m75

https://en.nisioptics.com/reviews/nisi-m75-filter-system-review.html

Na stránke NiSi nájdete aj systém M1, používajúci filtre so šírkou 70 mm určený pre objektívy do priemeru 58 mm.

100 mm systém V5/V6

Najuniverzálnejší systém využíva filtre o šírke 100 mm a je určený pre objektívy s priemerom filtra do 82 mm vrátane. Najmenší priemer je 49 mm. Pre tento systém je navrhnutých niekoľko držiakov. V5-Alpha je jednoduchší držiak pre 3 zásuvné filtre, bez možnosti upevnenia polarizačného filtra. Lepšou voľbou je držiak V5-Pro s integrovaným držiakom polarizačného filtra Landscape Polarizer (82 mm). Držiak je z hliníkovej zliatiny s tromi drážkami pre štvorcové filtre a má systém rýchleho upínania. Nemal by vinetovať do ohniskovej dĺžky 16 mm (plný formát). Hlavný krúžok má zabudovaný rotátor polarizačného filtra. Novinkou v ponuke je držiak V6 s výraznejšie skosenými rohmi pre ešte menšie riziko vinetácie a aretáciou otáčania. Redizajnované sú drážky, vylepšený je 82 mm hlavný krúžok. Nové je puzdro a kryt držiaka.

Použitie: 100 mm systém je určený pre fotoaparáty s väčšími objektívmi, až do priemeru 82 mm. Vhodný je aj pre širokouhlé objektívy, ktoré majú závit pre filter. V ponuke sú aj kity špeciálne navrhnuté na použitie s objektívmi Laowa 10-18/4,5-5,6 FE a 12/2,8.


Držiak V5-Pro s nasadeným polarizačným filtrom.


Držiak V5-Pro na fotoaparáte.


Detail drážok pre zásuvné filtre.


Detail poistky adaptačného krúžka a kolieska rotátora polarizačného filtra.


Professional kit.

https://en.nisioptics.com/nisi-v5

https://en.nisioptics.com/nisi-v6

https://en.nisioptics.com/filter-holder-kit-for-laowa

150 mm systém (držiak S5)

Tento systém je navrhnutý pre superširokouhlé objektívy, väčšinou bez závitu pre filter. Držiak je z hliníkovej zliatiny a má dve drážky pre zásuvné filtre. Systémy M a V používajú univerzálny hlavný adaptačný krúžok. U systému S sa volí krúžok podľa konkrétneho modelu objektívu. Adaptačný krúžok má zabudovaný držiak polarizačného filtra aj s rotátorom. Nikon AF-S 14-24/2,8G, Tamron SP 15-30/2,8, Sigma 14/1,8 DG ART atď. Zoznam nájdete na stránkach NiSi.

Kvôli veľkému priemeru držiakov majú filtre šírku 150 mm.


NiSi S5 kit pre Tamron SP 15-30/2,8.




NiSi S5 nasadený na objektíve Sony FE 12-24/4 G.

https://en.nisioptics.com/s5-150mm-square-filter-holder

150 mm systém (držiak Q)

Rovnako pre 150 mm filtre a pre širokouhlé objektívy bez možnosti upevnenia štandardných filtrov je určený aj držiak Q. Je to predchodca držiaku S5. Je vyrobený z hliníkovej zliatiny a má drážky pre dva filtre. Opäť je tu systém adaptačných krúžkov pre konkrétne modely objektívov. Na rozdiel od držiaka S5 tu nie je možnosť použiť kruhový polarizačný filter.


Držiak Q.

Držiak Q nasadený na objektíve.

https://en.nisioptics.com/q-150mm-square-filter-holder

Použitie: 150 mm systém S5/Q je určený pre širokouhlé objektívy, na ktoré sa nedá upevniť štandardný kruhový filter, ani držiak zásuvných filtrov šírky 100 mm.

180 mm držiak

Špeciálne pre objektívy Canon EF 11-24/4 USM, Sigma 12-24/4 a Zeiss 15/2,8 ZE je navrhnutý držiak pre 180 mm filtre. Držiak je vyrobený z hliníkovej zliatiny a má dve drážky pre 2 mm hrubé zásuvné filtre.


180 mm držiak.

https://en.nisioptics.com/180mm-square-filter-holder

Štvorcové a obdĺžnikové zásuvné filtre

Cokin bol známy tým, že mal v ponuke viac ako sto rôznych filtrov. Väčšina bola ale nepoužiteľná, boli to efektové filtre z čias, kedy bola fotografia analógová a neupravovala sa v počítačoch. Digitálna fotografia vyfiltrovala ponuku a ponechala len to, čo má skutočne zmysel. Preto u NiSi nenájdete desiatky filtrov, ale len tie potrebné, ktorých efekt nenapodobníte v počítači, alebo len čiastočne. Takže tu máme filtre neutrálne šedé, šedé prechodové, nočný a filter polarizačný.


Neutral Density Nano IR

ND filtre sú vyrobené z kvalitného optického skla s vysokým rozlíšením. Obojstranne sú vybavené Nano antireflexnými vrstvami, aké poznáme zo špičkových objektívov. Povrch odpudzuje tekutiny a ľahko sa čistí, naviac je odolný proti poškriabaniu. Filtre nevinetujú a vďaka IR technológii zaručujú živé neutrálne farby. Filtre sú vybavené penovým tesnením zabraňujúcim vniknutie parazitného zadného svetla. Neutral Density Nano IR sa vyrábajú v štyroch veľkostiach (70x80, 100x100, 150x150 a 180x180 mm) o hrúbke 2 mm. V ponuke sú štyri sýtosti: ND 0,5 (3EV), ND 1, (6EV), ND 3,0 (10EV) a ND 4,5 (15EV).


NiSi Nano IR ND1000.


NiSi Nano IR ND odpudzujú kvapaliny, ľahko sa čistia a ťažko poškriabu.


Penové tesnenie zabraňujúce vnikaniu parazitného zadného svetla.


Schéma technológie IR.


Použitie: Neutral Density sa používajú na účinné odfiltrovanie svetla za účelom predĺženia expozičného času. Obľúbené sú pri fotení krajiny a architektúry pre dosiahnutie pohybového rozostrenia vody a mrakov.

Pri použití silných ND filtrov môže expozičný čas prekročiť automaticky nastaviteľnú hodnotu a expozičný čas treba nastaviť manuálne. Pre výpočet správnej expozície môžete použiť aplikáciu NiSI ND Exposure Calculator pre iOS a Android.


Tabuľka značenia a účinnosti ND filtrov


F-stop filtrácia

Optická densita

Priepustnosť

ND2

1EV

0,3

50 %

ND4

2EV

0,6

25 %

ND8

3EV

0,9

12,5 %

ND16

4EV

1,2

6,25 %

ND32

5EV

1,5

3,12 %

ND64

6EV

1,8

1,56 %

ND128

7EV

2,1

0,78 %

ND256

8EV

2,4

0,39 %

ND512

9EV

2,7

0,2 %

ND1000

10EV

3,0

0,1 %

ND2000

11EV

3,3

0,05 %

ND32000

15EV

4,5

0,003 %

ND1000K

20EV

6,0

0,001 %

Grade ND Multi Coated

Aj ND Grade filtre sú vyrobené z kvalitného optického skla. Vybavené sú viacnásobnými antireflexnými vrstvami, ale nie typu Nano, ako u ND filtrov. U prechodových ND filtrov je jedna polovica číra, na druhej je neutrálne šedá filtračná vrstva. Pri filtri GND Soft je prechod mäkký plynulý. O niečo ostrejší prechod má Medium GND. Hard GND má prechod ostrý. Reverse GND, ako naznačuje názov, má opačne riešený prechod a je špeciálne navrhnutý pre fotenie pri východe a západe slnka. Grade ND filtre sa vyrábajú v štyroch veľkostiach (70x100, 100x150, 150x170 a 180x210 mm). Podľa konkrétneho typu sa robia v 2 až 5 hustotách.

Soft GND 0,3, 0,6, 0,9, 1,2 a 1,5, Medium GND 0,6, 0,9, 1,2, Hard GND 0,6 a 0,9 a Reverse GND 0,6, 0,9, 1,2.


Ukážka prechodových ND filtrov. Zľava Soft, Hard , Reverse, Medium.


Použitie: Neutrálne šedé prechodové filtre sa používajú na zmenšenie rozdielu medzi dvomi plochami s rozdielnym jasom. Typicky je to napr. zmenšenie expozičného rozdielu medzi oblohou a zemou. Podľa ostrosti prechodu medzi dvomi plochami sa volí konkrétny filter. Soft  a Medium sú určené pre scénu, kde nie je prechod ostro definovaný. Hard GND sa používa pri scéne, kde je prechod ostrý, napr. horizont medzi morom a oblohou. Reverse GND sa používa pri východe a západe slnka.

V praxi sú využiteľnejšie skôr silnejšie filtre, menšie expozičné rozdiely dokážeme dobre kompenzovať v RAW konvertoroch. Fotografi používajú sady filtrov, podľa konkrétnych podmienok.

Polarizačný štvorcový HD

Polarizačný filter považujeme za kráľa filtrov, pretože jeho schopnosť potlačiť odlesky je v počítači nenapodobniteľná. Štvorcové polarizačné filtre NiSi sú vyrobené z kvalitného optického skla s polarizačnou vrstvou NITTO. Hrany sú ošetrené čiernym náterom. Tieto filtre majú lineárnu polarizáciu, takže ich netreba plynule otáčať. Sú navrhnuté tak, aby ich stačilo pretáčať o 90°. Vyrábajú sa v troch veľkostiach (100x100, 150x150 a 180x180 mm).


Lineárne polarizačné filtre NiSi sa vyrábajú v troch veľkostiach.

U lineárnych polarizačných filtrov sa môžete stretnúť s problémom pri automatickom zaostrovaní, využívajúcom fázovú detekciu. Preto sa u fotoaparátov s automatickým zaostrovaním odporúča používať kruhové polarizačné filtre.

Polarizačný kruhový Landscape NC C-PL a PRO C-PL

Pri tomto filtri je dôležité, aby sa dal otáčať, pretože fotograf musí nájsť rovinu polarizácie, iba tak je filter účinný. Ak by sa otáčal spolu s ostatnými filtrami v držiaku, mohlo by dôjsť k vinetácii a nespravenému nastaveniu Grade ND filtrov. Musí sa dať otáčať nezávisle na ostatných filtroch. To zabezpečuje držiak, do ktorého sa filter upevňuje, má sprevodované otáčanie. Tento filter je cirkulárneho typu, vďaka čomu nie sú problémy s automatickým zaostrovaním. NiSi má v ponuke dva filtre, základný je s označením PRO C-PL, vylepšená verzia s lepšou polarizačnou vrstvou je Landscape NC C-PL.


Polarizačný filter Lanscape C-PL pre 100 mm držiak V5/V6.


Použitie: Polarizačné filtre slúžia na potlačenie odrazu od nekovových materiálov, typicky sú to sklo, voda, rôzne nátery. Odfiltrovaním polarizovaného svetla sa zvýši saturácia modrej oblohy a zelene. Polarizák patrí do povinnej výbavy každého krajinkára.

NiSi ponúka aj klasické kruhové polarizačné filtre, hneď tri druhy. Filter, ktorý sme si predstavili, je určený pre systémy zásuvných filtrov. Po nainštalovaní je integrálnou súčasťou držiaka s jednoduchým ovládaním. Nezväčšuje systém, čím sa predchádza vinetácii.

Natural Night

Tento špeciálny filter je určený pre nočné fotografovanie/astrofotografiu a filtruje svetelné znečistenie. Blokuje vlnové dĺžky bežných svetelných zdrojov. Aj tento filter je vybavený obojstrannými Nano antireflexnými vrstvami a vrstvou odpudzujúcou tekutiny. Vyrába sa v troch veľkostiach (100x100, 150x150 a 180x180 mm) a aj ako kruhový filter priemerov 77 a 82 mm.



Natural Night filter sa vyrába v troch veľkostiach.


Vľavo s filtrom, vpravo bez filtra.

NiSi ponúka štyri systémy filtrov, líšiace sa veľkosťou. Piaty je určený mobilom, ale to je skôr slepá cesta. Fotograf si volí systém podľa veľkosti objektívov, konkrétne priemeru filtrovej obruby. Musí voliť tak, aby mu držiak a filtre nevinetovali. Štyri systémy, štyri veľkosti filtrov. Zásuvné filtre môžu mať štvorcový aj obdĺžnikový tvar. Systémová veľkosť udáva šírku filtra. NiSi ponúka filtre o šírke 70/75, 100, 150 a 180 mm.

Záver

Ak vás zásuvné filtrové systémy NiSi zaujali, pri výbere navštívte stránku výrobcu. V ponuke sú aj rôzne sady. NiSi má komplexnú ponuku, nevyrába len filtre, ale aj držiaky, krúžky a príslušenstvo.

Viac informácií sa dozviete na NiSi blogu a Youtube kanále NiSi.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
matpi
2019-04-02 17:45:45
Ja osobne uz zasuvne filtre nechcem nikdy ani vidiet Su extremne drahe, velke, narocne na manipulaciu a nachylne na zaspinenie a poskrabanie. Mal som dva sety od dvoch vyrobcov a ked som sa rozhodol prejst na iny system, resp. predat objektiv, tak filtrov som sa zbavil len s namahou a velkou financnou stratou. Navyse kruhove filtre hociktorych znamejsich vyrobcov podla mna urobia rovnaku pracu za ovela menej penazi.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-04-02 18:51:49
príspevok od: matpi
Ja osobne uz zasuvne filtre nechcem nikdy ani vidiet Su extremne drahe, velke, narocne na manipulaciu a nachylne na zaspinenie a poskrabanie. Mal som dva sety od dvoch vyrobcov a ked som sa rozhodol prejst na iny system, resp. predat objektiv, tak filtrov som sa zbavil len s namahou a velkou financnou stratou. Navyse kruhove filtre hociktorych znamejsich vyrobcov podla mna urobia rovnaku pracu za ovela menej penazi.
Dam ti jednoduchu ulohu. Mas kruhovy prechodovy filter a chem aby si prechod posunul smerom nahor alebo nadol. Ked budes hotovy, uznam ze kruhove filtre uplne stacia a zasuvne su zbytocnost. Inak, podla tvojho komentu k blesku sudim, ze mas na niektore veci dost obmedzeny pohlad a podla teba, co nie je po tvojom, je nanic.
Odporucam ti viac sa zamyslat nad vyuzitim veci. Ci napriklad nie su urcene pre inych a ine vyuzitie.
Neviem, ci si tento clanok cital, alebo si len z principu hodil negativny koment? NiSi vyriesili minimalne dva tvoje problemy, nachylnost na znecistenie a na poskriabanie.
 
matpi
2019-04-02 19:58:47
príspevok od: Karol Srnec
Dam ti jednoduchu ulohu. Mas kruhovy prechodovy filter a chem aby si prechod posunul smerom nahor alebo nadol. Ked budes hotovy, uznam ze kruhove filtre uplne stacia a zasuvne su zbytocnost. Inak, podla tvojho komentu k blesku sudim, ze mas na niektore veci dost obmedzeny pohlad a podla teba, co nie je po tvojom, je nanic.
Odporucam ti viac sa zamyslat nad vyuzitim veci. Ci napriklad nie su urcene pre inych a ine vyuzitie.
Neviem, ci si tento clanok cital, alebo si len z principu hodil negativny koment? NiSi vyriesili minimalne dva tvoje problemy, nachylnost na znecistenie a na poskriabanie.
Pisem svoj OSOBNY nazor vychadzajuci z mojich skusenosti so zasuvnymi filtrami. Vobec netvrdim, ze pre niekoho ineho nebudu uzitocne. Avsak ja som sa dostal x-krat do situacie, ze som bol v polohe, kde bol problem co len rozlozit stativ. K tomu vytahovat a nasadzovat 150mm filtre bol uz naozaj tazky test na moju motoriku Teraz mam rovnaky set kruhovych filtrov, ktore sa mi zmestia do vrecka a za tretinu ceny. Pre MNA ovela praktickejsie riesenie. Rovnako ako nasimulovat prechod v postprocese namiesto zdlhaveho nastavovania prechodoveho filtra. K tomu blesku...recenzovany bol system blesk + trigger, preto to porovnanie z godoxom. Kto chce blesk na fotak, nech si to pokojne zaobstara. Opat - pre MNA - je godox praktickejsia volba. Ospravedlnujem sa za negativne komenty ale taky je jednoducho moj nazor
 
drummer54
2019-04-02 22:13:58
Ja mam stary amatersky system Cokin P a uz dlhsie uvazujem o zmene. Co poradite? Ake mate skusenosti? NiSi, Lee, VF Foto? Mam skusenosti aj s 84,5 mm. Teraz by som chcel nieco z Profi triedy 100 mm, odolne, opticke sklo, lahko udrziavatelne nanovrstvy.
 
philippo
2019-04-03 05:19:11
NiSi držiaky určite odporúčam 👌 Používam od nich systém V5 Pro. Nemám zábrany vytiahnuť to ani pri východe slnka na horách keď kosí -20° a šibe vietor. Nasadenie je fakt rýchlovka. Čo sa ale týka zásuvných filtrov, tie používam len od Slovenského výrobcu Ray Masters. Porovnával som ich s konkurenčnými značkami a čo sa týka výstupu a farebnej neutrality, vyšli mi z toho najlepšie. Čo sa týka prevedenia, “tuhšie” mi na prvý pohľad prídu práve filtre od NiSi a Haida. Za vyše rok používania spomínaných RM sa mi ale nepodarilo nejako ich doškrabať alebo zlomiť. A to sa s nimi vo vysokohorskom teréne fakt “nebabrem” No a keď si vo výsledku porovnám cenu, pri filtroch od spomínaného Slovenského výrobcu ušetrím vyše polovicu bez straty na kvalite. Takže určite odporúčam.
 
depesak
2019-04-03 13:02:11
Ahoj ma niekto skusenosti z?

https://www.aliexpress.com/item/ZOMEI-100-100MM-Optical-Glass-Square-ND-Neutral-Density-filter-ND1000-3-0-64-1-8/32797063936.html?spm=2114.search0104.3.276.7d442a30Bm45Af&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_10820_10821_10303_537_536_10902,searchweb201603_59,ppcSwitch_0&algo_expid=c00a3cdb-e8b3-4481-b616-798510ea9167-42&algo_pvid=c00a3cdb-e8b3-4481-b616-798510ea9167&transAbTest=ae803_4

https://www.aliexpress.com/item/Neewer-100mm-System-Filter-Holder-Kit-86mm-CPL-Filter-Filter-Holder-52-55-58-62-67/32838012603.html?spm=2114.search0604.3.37.15755b58T47tl1&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_10084_453_454_10083_10618_10307_10820_10303_537_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_6,ppcSwitch_0&algo_expid=fe566900-b32e-41a1-a15f-3e47f5f4e35b-5&algo_pvid=fe566900-b32e-41a1-a15f-3e47f5f4e35b&transAbTest=ae803_3
 
Roman Point
2019-04-04 21:43:29
"Systém M75 je určený pre použitie s objektívmi do priemeru 67 mm vrátane. Tie sa typicky používajú na amatérskych fotoaparátoch, zrkadlovkách, bezzrkadlovkách kompaktoch a ultrazoomoch."
Neviem no ale pre Sony e-mount robí Tamron 17-28f2.8 ( príde v lete ) , 28-75mm f2.8 a všetko sú to sklá čo majú 67mm priemer závitu ( CHVALABOHU ) od 17mm po 75mm viem použiť jeden ND jeden CPL takže polovičná cena. Je to mimoriadne rozumné hlavne pre spotrebiteľa riešenie.. Uvidíme s akým závitom tele objektív pre e-mount..
Btw Druhé najostrejsie ( 85mm ) AF sklo na svete má tiež 67mm závit
 
DenisBede
2019-04-07 13:27:21
príspevok od: drummer54
Ja mam stary amatersky system Cokin P a uz dlhsie uvazujem o zmene. Co poradite? Ake mate skusenosti? NiSi, Lee, VF Foto? Mam skusenosti aj s 84,5 mm. Teraz by som chcel nieco z Profi triedy 100 mm, odolne, opticke sklo, lahko udrziavatelne nanovrstvy.
Mám na predaj držiak filtrov Formatt-Hitech s ND 3.0 skleneným a ND 0.9 Grad Soft resim filtrom + redukčný krúžok na 77mm myslím, chcem sa ich zbaviť, lebo som s nimi posledné roky vôbec nefotil, tak ak máš záujem daj vedieť, na cene sa vieme dohodnúť k spokojnosti.
Žiaľ moje skúsenosti so zásuvnými filtrami sú rovnaké ako píše mapti, jednoducho je to hračka pre profíkov alebo krajinkárskych puritánov. Ja som prešiel z kruhových filtrov na doštičkové práve kvôli výhodám, ktoré sa s ich používaním spájajú, ale keď sa človek tomuto žánru nevenuje so všetkým nasadením, po čase sa skôr potýka s tými nevýhodami ako profituje z výhod... často na danej lokalite nie sú vhodné svetelné podmienky takže to vyhodnotím tak, že s filtrami nedostanem výsledok aký si predstavujem (napr. oblaky prúdia zlým smerom) a dopadne to tak, že ich nevyužívam. Skladanie a posúvanie filtrov v držiaku funguje super ale človeka to musí chytiť a baviť, takže ja radím si to dobre rozmyslieť, lebo v konečnom dôsledku výjde investícia drahšie ako keby si kúpim kruhový polarizák, ND na dlhé expozície a prechody neriešim...
Navyše tým, že som prešiel na mirrorless Fuji, filtre 100mm sú obrovské a tu už kúpa len redukčného krúžku nepostačí, treba zase vymeniť celý systém na menší...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované