Hore

Infračervená fotografia I. - úvod

Tento článok som pôvodne publikoval v roku 2009, krátko na to ako som nastúpil do ePhota ako redaktor na plný úväzok.

S infrafotografiou som koketoval ešte skôr, ale až s prerobeným Canonom Powershot G9 som sa infrafotografii začal venovať vážnejšie. Odvtedy uplynulo 10 rokov a zmenila sa  nielen infrafotografia, ale celkovo svet fototechniky. Preto som sa rozhodol článok prepracovať a priblížiť ho aktuálnej situácii.

Čím je charakteristická infrafotografia

Infrafotografiu možno charakterizovať ako fotografiu exponovanú prevažne svetlom, s vlnovou dĺžkou nad 700 nm. Je to možné dosiahnuť použitím fotoaparátu citlivého na infrasvetlo a zamedzením prepúšťania viditeľného svetla pomocou špeciálneho filtra. Potrebné je zamedziť dopadu viditeľnej zložky svetelného spektra a preto je nutné použiť tzv. infračervený filter.

Infrafotografie sú charakteristické vysokým kontrastom. Zeleň odráža veľa infrasvetla a preto je zachytená takmer biela.

Infrafotografia je technický žáner fotografie, nie je to teda žáner ako krajina, architektúra, portrét a podobne. Infrafotografie vznikajú s použitím špeciálnej techniky. Štandardne fotíme s využitím viditeľného spektra svetla. V infrafotografii využívame jeho neviditeľnú zložku. My ju nevidíme, ale snímače fotoaparátov sú na ňu citlivé a dokážu ju využiť pri expozícii. Fotoaparáty sú na infračervenú časť spektra citlivé len málo, pretože pred každým snímačom je filter, ktorý zabraňuje väčšine IR a UV spektra preniknúť na snímač. Ak by tam filter nebol, snímač by využíval širokú časť svetelného spektra, oveľa širšiu, akú vidí ľudské oko. Fotografie z takéhoto snímača majú špecifickú farebnosť, výrazne posunutú do červených a oranžových odtieňov. Infrafotografia rozhodne nie je snímanie teploty objektov, či nočné videnie.

Infrafotografia využíva malú časť svetelného spektra, zhruba od 700 nm vyššie.

Takto vyzerá fotografia, ak pred snímačom nie je filter blokujúci IR a UV. Všimnite si úplnú stratu zelenej farby.

Tento článok…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
duves
2019-06-25 13:42:08
príspevok od: blahoslav J B Art
To len výnimočne.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované