Hore

Čistenie roztokov

O chemikálie v tmavej komore sa musíte starať. Starostlivosť sa vám vráti nielen v ekonomickej úspore, ale aj zmenšením rizika, že pri vyvolávaní znehodnotíte film alebo papier.

Pri dlhšom nepoužívaní roztokov je potrebné urobiť filtráciu pred použitím roztoku. Filtráciou sa zbavíme nechcených častí, ako sú napríklad časti obalového materiálu, zakalenia a iných nečistôt. Táto filtrácia však nie je nutná pretože kvalitu roztoku nám to nijako neovplyvní. Len napríklad pri vývojke, keď budeme vyvolávať, nám na papieri môžu ostať nejaké nečistoty a môže to zničiť alebo poškodiť našu prácu. Sami musíte zvážiť či je filtrácia potrebná alebo nie.

Chemikálie, ktoré obsahujú ako nečistoty iné chemikálie je možné prečistiť kryštalizáciou, destiláciou alebo sublimáciou. Tuhé látky sa čistia kryštalizáciou, kvapaliny destiláciou a tuhé látky sublimáciou.

My sa však budeme venovať filtrácií, ktorá je pre naše účely najdôležitejšia a najpraktickejšia. Ako príklad roztoku uvediem vývojku. Čiže mám vývojku, v ktorej mi plávajú rôzne časti, keďže som ju už viackrát použila a chcem sa zbaviť všetkých tých nečistôt. Zoberiem si filtračný papier vystrihnem si kruh a poskladám ho do lieviku. Lievik si dám do novej a čistej nádoby. Pred začatím filtrácie vývojky použijem vodu, ktorú nalejem na papier do lievika, tým sa mi póry zúžia a odplavia sa voľné vlákna papiera. Potom začnem nalievať vývojku. Podľa správnosti by sa vývojka mala nalievať po tyčke a prvý filtrát vývojky (prvé množstvo, ktoré je prefiltrované) by sa mal prefiltrovať ešte raz. A výsledkom bude úplne čistý filtrát. Čo sa týka rýchlosti filtrácie, záleží predovšetkým na veľkosti pórov filtračného materiálu. Čím sú čiastočky nečistôt menšie, tým musia byť menšie póry filtru.

Pri filtrácií vývojok a ustaľovačov by sme sa mali vyvarovať prílišnému prístupu vzduchu do roztoku, tým sa roztoky znehodnocujú.

Pre možno jednoduchšiu a rýchlejšiu filtráciu možno použiť obyčajný sterilizovaný obväz. Viackrát ho preložíme, aby bola filtrácia účinnejšia, položíme na lievik a rýchlo účinne prefiltrujeme roztok od nečistôt.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované