Hore


Fotoaparát zo skrine

Našli ste doma starý filmový fotoaparát a láka vás ho vyskúšať? Neviete však ako na to? Pokúsim sa vám poradiť, ale ľahké to nebude. Existujú stovky a stovky rôznych filmových fotoaparátov, používajúcich rôzne druhy filmu.

Čo som to našiel?

Stará "rachotina", alebo malý poklad?

V prvom rade si zistíte, čo ste to vôbec našli. Ak neviete fotoaparát identifikovať podľa označenia, nebojte sa popýtať na fórach alebo FB skupinách, venujúcich sa foteniu na film. Ak zistíte, aký prístroj vlastníte, dokážete na internete nájsť množstvo informácií, niekedy dokonca aj návod.

Popýtajte sa na názor skúsenejších. Zistite, či vôbec stojí za to fotoaparát vyskúšať, alebo je vhodný akurát tak ako ozdoba do poličky. Určite vám niekto poradí, akú má prístroj hodnotu. Môže to byť bežný model, ale aj zberateľský kúsok.

Je fotoaparát funkčný?

Nikto vám podľa obrázku na diaľku nepovie, či je prístroj funkčný. Bez skúseností to nedokážete zistiť ani vy. Je potrebné vyhľadať pomoc. Môže to byť dlhoročný fotograf z vášho okolia, predavač z obchodu s fototechnikou, ale aj opravár fotoaparátov. Skúsenejší dokážu skontrolovať funkčnosť a poradiť s obsluhou.

Pre veľa fotoaparátov a objektívov je najhoršie, keď ich roky nikto nepoužíva. Zatuhne v nich mazivo, vytečú batérie, šošovky napadne pleseň, rozpadnú sa tesnenia atď. Oprava, alebo uvedenie do prevádzky schopného stavu, sa u lacnejších prístrojov ani neoplatí.

Hrdza a rozpadnuté tesnenia, fotoaparát je v zlom stave. U lacnejšieho modelu je oprava nerentabilná. Ak má pre vás citovú hodnotu, vystavte si ho na poličku.

Od konkrétneho modelu fotoaparátu závisí, či pre svoje fungovanie potrebuje alebo nepotrebuje batériu. Ak fotoaparát používa batériu, neznamená to, že bez nej nemusí fungovať. Batéria niekedy len napája expozimeter. U iných modelov musí byť prítomná, pretože riadi aj uzávierku. A u moderných filmových fotoaparátov zabezpečuje celkovú funkcionalitu, vrátane zaostrovania a prevíjania filmu.

Dnes môže byť ťažké do starších fotoaparátov zohnať batériu. Niektoré sa ani nevyrábajú, čo je priestor pre kutilov. Niektoré typy batérií zoženiete len cez internet.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia