Hore

Fotografický materiál

Pre vyrobenie fotografií a prácu potrebujeme správny fotografický materiál. Tiež by sme mali rozumieť všetkým tým popisom, ktoré sú uvedené na obale fotografického materiálu. Na úvod by sme si rozdelili fotografický materiál na základné zložky, o ktorých si ďalej budeme hovoriť.

Fotografický materiál delíme na snímkový a rozmnožovací. Snímkový aj rozmnožovací materiál sa používa v čierno - bielej farbe, ale aj farebne. Tieto materiály sú používané vo vede, technike či lekárstve. Snímkový materiál je na priehľadnej podložke a slúži na zachytenie obrazu predmetu cez objektív. Jeho citlivosť k svetlu a k farbám je rôzna. Pod snímkovým materiálom zaraďujeme negatívny a inverzný film. Tieto materiály majú vždy nepriehľadnú podložku (filmy). Rozmnožovací materiál zhotovujeme z negatívov a vznikajú nám pozitívy alebo rozmnožujeme pozitívy či negatívy (duplikát). Na tomto základe ich delíme na pozitívny a duplikačný materiál. Na rozdiel od snímkových materiálov, rozmnožovacie môžu mať aj priehľadnú podložku (pozitívne /reverzné/ filmy) aj nepriehľadnú podložku (fotopapier).

V tejto časti sa podrobnejšie budeme venovať zložkám a častiam snímkových a rozmnožovacích materiálov.

Snímkový materiál

Negatívny materiál

Negatívny materiál podľa formátu filmového políčka môžeme rozdeliť na:

Ploché filmy (6,5x9,5; 9x12; 10x15; 12x16,5; 13x18; 18x24; 24x30 cm). APS (Advanced Photo System) 17x30 mm. Zvitkové filmy (4,5x6; 6x6; 6x9 cm + špeciálne formáty 6,5x11, formát 4x4 cm, formát 4x6,5 cm sa používa vo výnimočných prípadoch.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
ummagama
2013-08-16 12:29:34
Nadpis Zlozenie papiera je podla mojho nazoru zvoleny nevhodne, nakolko v texte nie je ani zmienka o zlozeni papiera. Navrhoval by som typy fotografickeho papiera alebo nieco v podobnom duchu.
 
admin
redakcia ephoto.sk 2013-08-16 14:38:58
príspevok od: ummagama
Nadpis Zlozenie papiera je podla mojho nazoru zvoleny nevhodne, nakolko v texte nie je ani zmienka o zlozeni papiera. Navrhoval by som typy fotografickeho papiera alebo nieco v podobnom duchu.
zloženie papiera vid, odsek rozmozovaci materiál
 
ummagama
2013-08-16 15:20:19
No sak OK ale preco je nadpis zlozenie papiera pod tym a su tam vymenovane typy papierov. Nejde o to ci tam je niekde zlozenie papiera ale co je pod danym nadpisom.
 
ummagama
2013-08-16 15:22:26
A k tomu zlozeniu: spravne su senzibilizatory nie ako je uvedene, a nie som si isty ci papier ma antireflexnu vrstvu a ak ano tak urcite nie na spodu.
 
total empty
2013-08-16 21:03:42
Najradšej som robil fotky na velvet papier, malo to brilantnú ostrosť a dobré vyváženie čiernej a bielej,neboli tam zbytočné šedosti.
A čo sa týka tej antireflexnej vrstvy,tiež nerozumiem , že čo robý na spodku.
Zase niektoré druhy "papiera" už ani neboli papier,skôr to vyzeralo ako umelá hmota.
 
Stingray
2013-08-19 15:05:57
Ide o to,ze nadpis "zlozenie fotopapiera" bol priradeny k obrazku kde je zlozenie papieru. Ide len o nedorozumenie...
 
ummagama
2013-08-23 12:08:52
Aj by ma zaujimalo ake skodlive vplyvy moze mat papier na citlivu vrstvu?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované