Hore

Svetlá pre domáci ateliér

Domáci amatérsky ateliér nemusí byť vybavený len štúdiovými bleskami. Použiť môžete aj systémové blesky alebo trvalé svetlá.

Malý, skromne vybavený, domáci ateliér je snom mnohých amatérov, ktorým už nestačí fotenie v exteriéri. Možno ani nezvládli všetky taje portrétu, ale láka ich práca so svetlami. Nie je to tak dávno, čo bol žáner ateliérovej fotografie dostupný takmer len profesionálom. Ateliérové svetlá sa ťažko zháňali a boli príšerne drahé. Situácia sa radikálne zmenila a v posledných rokoch dupľovane. Zohnať lacné, pritom dostatočne kvalitné, svetlá, nie je problém. Poďme sa pozrieť, aké má fotograf pri výbere možnosti.

Symbolom ateliéru sú určite štúdiové blesky. Výkonné, s pilotnými žiarovkami a možnosťou použiť množstvo rôznych modifikátorov svetla. K dispozícii sú však aj iné alternatívy.

Najľahšie je vybaviť domáci ateliér klasickými štúdiovými bleskami. Sú cenovo dostupné a pritom výkonné. Na trhu je ich široká ponuka. Napr. aj od českej firmy Fomei. Pre začiatočníkov sú pripravené cenovo výhodné sety, ktoré možno ďalej rozširovať.

Blesky alebo trvalé svetlá

Svetelné zdroje, ktoré používame v ateliéri rozdeľujeme na zábleskové a trvalé. Obidva typy majú svoje výhody aj nevýhody. V počiatkoch fotografie sa používalo osvetlenie prirodzeným svetlom. To je však zdroj nestály a nemožno sa naň spoľahnúť. Preto dnes používame svetelné zdroje, ktoré máme plne pod kontrolou.

Najrozšírenejšie sú štúdiové blesky. Ich veľkou výhodou je vysoký výkon, bez veľkého odberu energie. Nevýhodou je, že samotný záblesk trvá zlomok sekundy. Aby sme vôbec videli, ako bude scéna nasvietená, potrebujeme pilotné žiarovky, ktoré do určitej miery dokážu nasimulovať, ako bude scéna osvetlená. Pilotná žiarovka má však inú teplotu svetla a aj oveľa nižší výkon. Je to len pomocník. Krátky čas záblesku je výhodou pri fotení pohybu, ktorý dokáže “zmraziť”.

Niektorí fotografi dávajú prednosť trvalým svetlám, dá sa povedať lampám. Výhoda je tu zrejmá, svetlo svieti trvale a my vidíme, ako bude scéna nasvietená aj počas expozície. Práca s trvalými svetlami je prirodzenejšia.

Donedávna sa používali halogénové lampy. Majú niekoľko nevýhod. Tou prvou je menší výkon ako u bleskov. Ani 1000W žiarovka sa nevyrovná obyčajnému štúdiovému blesku. Pritom má halogénová žiarovka vysoký odber prúdu a výrazne vyžaruje teplo do okolia. V malých nevetraných priestoroch to môže byť veľký problém. Ďalej to znemožňuje použitie mnohých druhov modifikátorov, ktoré by jednoducho zhoreli. Ďalej je tu problém s farebnou…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované