Hore

Digitálny fotoaparát (Digital Camera)

Ilustrovaný slovník je tu za účelom v krátkosti vysvetliť časté aj menej časté pojmy používané vo fotografii. Ak vyhľadávate informácie na zahraničných stránkach, pomôžu vám preklady do angličtiny.

Digitálny fotoaparát (Digital Camera)

Fotoaparát, ktorý zaznamenáva obraz v podobe fotografií alebo videa pomocou elektronického obrazového senzora a ukladá ho na pamäťové médium.

Obrazový snímač (Image sensor)

Zariadenie zachytávajúce svetlo a premieňajúce obraz na elektrický signál. Srdce každého fotoaparátu, od ktorého sa odvíja výsledná fotografia.

Veľkosť snímača (Sensor size)

Fyzická veľkosť snímača umiestneného vo fotoaparáte. Existuje mnoho druhov snímačov s rôznymi veľkosťami, ktoré sú zväčša uvádzané v tvare “šírka” x “výška”, alebo veľkosť uhlopriečky v palcoch.

Plnoformátový snímač (Fullframe sensor)

Snímač s rozmermi cca 36 x 24 mm, čiže digitálna obdoba rozmerov kinofilmového políčka.

APS-C snímač (Advanced Photo System type-C)

Lacnejšia “varianta” snímača s rozmermi cca 24 x 16mm (v závislosti od výrobcu). Vyznačuje sa tzv. Crop factorom na prepočítanie ohniskovej vzdialenosti objektívov.

4/3 (Four Thirds System)

Systém vytvorený firmami Olympus a Panasonic. Od začiatku bol systém vyvíjaný plne digitálne a výrazne prepojený s výpočtovou technikou. Snímače sú veľkosti cca 17,3 x 13 mm a s pomerom strán 4:3.

Prepočet ohniskovej vzdialenosti (Crop factor)

Násobič ohniskovej vzdialenosti objektívu. V závislosti od veľkosti snímača vo fotoaparáte sa ohnisková vzdialenosť prepočítava na normu kinofilmových…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
lilbunny
2013-04-25 12:36:37
no niesom ziadny expert na analog ale myslim si ze digitalne spracovanie ponuka skor ine moznosti uprav ako ovela vacsie moznosti
inak clanok pekny taky mily
 
om7aqa
2013-04-25 13:56:36
Prehľadné, dobre čitateľné a zrozumiteľné

Ďakujem za článok.
 
tHono
2013-04-25 15:06:44
clanok je perfektny,na svoje si prijdu najmä zaciatocnici, ale svoje si tu najdu aj skusenejsi,dakujem
 
Martin Prievalsky
2013-04-25 17:45:58
Foveon nemusí byť vždy veľkosti ako na obrázku...sigmy SD1 merill alebo DP2 majú foveon veľkosti APS-C
 
heuffel
2013-04-25 18:04:53
Je to fajn takto stručne zhrnuté. Osobne by som však bol za precíznejšie formulovanie, ak má ísť ozaj o slovník. Často sa uvádza, že citlivosť snímača sa dá meniť. Meniť sa však dá len zosilnenie signálu (a zároveň šumu, čo je kameň úrazu), ktorý snímač poskytne.
 
vladkokubko
2013-04-25 19:02:08
Clanok je velmi vystizny a super spracovany. Perfektne vysvetlenie na pochopenie zakladnych veci fungovania fotoaparatu.
Perfektne dakujem
 
haplo602
2013-04-26 08:10:50
príspevok od: Martin Prievalsky
Foveon nemusí byť vždy veľkosti ako na obrázku...sigmy SD1 merill alebo DP2 majú foveon veľkosti APS-C
A takisto Medium Format je celkom vtipne kedze nieje naznacene ktory z nich to je ...
 
keko
2013-04-26 23:51:33
Mile. Nejake drobnosti v prospech zjednodusenia su akceptovatelne. Iba jedna vec (ale mozno som si iba nieco zle doteraz myslel): CCD pracuje na zaklade fotoelektrickeho javu. Tie ostatne nie?
 
Leopold
2013-04-27 09:02:15
som rád tomuto článku ! Stručný a celkom zrozumiteľný výber údajov, ktoré by som musel kdekade hľadať. Ak sú tam drobné nepresnosti, tak ma aspon prinútia rozmýšľať! Vďaka za to !!!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované