Hore


Krajina a príroda pre začiatočníkov II. - jar a leto

Jar je tu, vytiahnite nádobičko a vyrazte do prírody. Využijete všetko, čo máte, pretože príroda je pestrá a ponúka veľa motívov na fotografovanie.

Po zimnom leňošení vyťahujú prvé lúče slnka fotografov von a vlievajú do nich energiu. Príroda sa prebúdza, najprv spod posledného snehu vykukujú snežienky a potom sa to všetko zaskvie v plnej paráde. Zelená už zelenšia nemôže byť, stromy a lúky sú obsypané kvetmi, všade poletuje hmyz…

Po jari nasleduje leto s jeho dlhými dňami a vysokými teplotami. Možno už nie je tak fotogenické, ale dáva príležitosť vycestovať a navštíviť cudzie krajiny. Leto si často spájame s morom.

V úvodnej časti sme si vysvetlili, aká fototechnika je vhodná pre fotografovanie krajiny a prírody. Dnes si povieme viac o tom, aké motívy môžeme fotografovať.

Jarná krajina a príroda

Jarná krajina nie je len o lúkach, poliach, horách. Jarné motívy nájdete všade okolo nás, na trávniku pred domom, na záhradke, v parku, botanickej záhrade alebo aj uprostred mesta. V prvej fáze jari je zelene pomenej, krajina je sivá, po roztopení snehu sa ukáže zahnednutá tráva a zhnité lístie. To je obdobie, kedy vykuknú prvé kvietky, vtedy má zmysel fotografovať hlavne detaily. Pozor si treba dávať na čas kvitnutia, niekedy je to len pár dní. Oplatí sa viesť si denník, aby ste budúce roky vedeli kedy a kde, aby ste niečo neprešvihli, alebo nemuseli dlho hľadať. V tomto pomáha správna archivácia s metadátami, poznámkami a najlepšie aj GPS dátami. Stromy bývajú ešte holé, ale to nevadí, môžete ich použiť na tvorbu siluet pri západe slnka, alebo oproti oblohe so zaujímavými mrakmi.

Jar štartuje, keď vykvitnú snežienky.

Na polodetailný záber je najlepšie použiť teleobjektív. Fotografujete z úrovne zeme.

Na takýto detail potrebujete makroobjektív.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Hanigal
2017-03-13 09:06:02
Vďaka Karol,
príjemný článok, pekné fotky - motivuje ísť fotiť...

Th
 
kwido
2017-03-13 13:01:34
Pekne fotky .. hned sa clovek viac tesi ze uz ide jar
 
šereda
2017-03-13 18:37:26
pekný článok aj fotky, je to inšpiratívne a začiatočníci sa poriadne zapotia
 
dusans3
2017-03-15 09:39:21
Pekný článok. Ešte jedna záludnosť fotografovania v lete je silný opar Ešte ráno má svoje čaro, cez deň už býva častejšie na škodu.
 
dusans3
2017-03-15 09:52:46
Už sa teším na poctivo zelené jarné fotky
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia