Hore

Svetlom maľované

Svetlo. Slovo, ktorým sa všetko v krajinárskej fotografií začína aj končí.

Bez kvalitného svetla nie je kvalitná krajinárska fotografia.

Natíska sa však otázka, čo vlastne kvalitné svetlo je? Sú to teplé lúče ranného slnka, zohrievajúce a modelujúce krajinu? Alebo je to svetlo oblačného dňa, mäkké, dávajúce vyniknúť jemným štruktúram povrchov?

Všetky typy svetla majú svoju kvalitu a využitie pri fotografovaní rôznych objektov, je len na šikovnosti fotografa nájsť správnu kombináciu svetla a objektu. Pozrime sa preto na niektoré typy svetla, ich fotografické vlastnosti a spôsob ako ich využiť.

Tzv. "zlatá hodina" (z angl. golden hour), približne hodinu po východe a hodinu pred západom Slnka, je mnohými považovaná za najlepšie svetlo pre zachytenie krajiny. Vďaka nízkej polohe slnka tesne nad horizontom musia slnečné lúče prechádzať cez hrubú vrstvu atmosféry, ktorá obsahuje miliardy prachových častíc a vodných kvapiek mikroskopickej veľkosti. Modré spektrum svetla má kratšiu vlnovú dĺžku ako červené spektrum, pri prechode hrubou vrstvou atmosféry je modré spektrum odfiltrované, a preto má svetlo pri východe a západe slnka teplé odtiene červenej, žltej a oranžovej.

Zapadajúce slnko pôsobí plasticky na krajinu. Foto: Julo Kotus 

Západ slnka sa mnohým ľuďom subjektívne zdá byť teplejší, červenší v porovnaní s východom. Toto je dané súborom okolností - počas noci sú teplotné výkyvy slabé, preto nedochádza k vzniku silných vetrov a pohybu prachových častíc.

V porovnaní s nocou je situácia počas dňa rozdielna - atmosféra prešla výrazným teplotným prechodom, ktorý má za následok veternosť a pohyb rôzne zohriatych más vzduchu, viac prachu v atmosfére a teda výraznejšiu filtráciu modrého spektra. Svetlo pri východe je preto čistejšie, čo je dané čistotou vzduchu.

Ranné rozptýlené svetlo - nepriame slnečné svetlo dáva vyniknú štruktúram.Foto: Julo Kotus 

Nízke bočné svetlo na začiatku alebo na konci dňa krásne formuje krajinu, dáva objektom trojrozmerný vzhľad, tvorí pekné tiene a kontrast, farby sú teplé a…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2008-08-07 12:19:22
pekny pocin :)
 
PIXEL
2008-08-07 13:27:55
Posledna veta bola super :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-07 15:41:28
Nadhera chlapci.
 
demo
2008-08-07 16:14:21
pekny text a este krajsie fotky, dik
 
Dominik
2008-08-07 20:21:46
Parada :))
 
MUCO
2008-08-07 23:29:16
Perfektna je ta posledna veta
 
dramatiq
2008-08-08 08:59:39
pekny clanok aj foto samozrejme

ja len dufam ze uz konecne pride ten cas aby som mal cas pockat si na tie spravne oblaky na tom spravnom mieste a to potom budu fotky! :D

zdravi vas golden hour chaser :D
 
KarateTiger7
2008-08-09 18:21:21
toto je clanok a nie ko ten o tzv. uprave IR foto
 
juREC
2008-08-11 09:58:47
podarene
 
mehmed
2009-04-20 10:00:07
príspevok od: MUCO
Perfektna je ta posledna veta
ako s turistikou - neexistuje nepriaznivé počasie, len zle oblečený turista..
 
PHOTOGRAPHER
2009-04-30 21:07:29
s čím to bolo fotené fotoaparát:
objektív:
 
leto
2009-05-01 00:25:34
co dodat?dobre svetlo vsetkym,,,,
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované