Hore

''Makro'' západy slnka

V minulom článku sme rozoberali ako najlepšie využiť vo svoj prospech protisvetlo vo fotografii. Dnes sa posunieme trochu ďalej do extrému. Do fotografie zakomponujeme samotné slnko. Makrofotografii a detailu sa venujem už nejaký ten čas, pričom obľubujem fotografie v peknom protisvetle. Pred pár rokmi, počas jedného pekného západu slnka som si povedal, že občas budem zbierať do svojej fotobanky takzvané „makrozápadovky“. Čo týmto výrazom myslím, si hneď vysvetlíme.

Jasoň červenooký chytá posledné večerné lúče pred nočným odpočinkom. Obzvlášť motýle na sklonku dňa vedia nehybne pózovať, čo je výborná príležitosť pre fotografa. EXIF: 1/4000s, F5,6, ISO 500.

Väčšinou sa západ slnka spája s krajinkárskou fotografiou. No dá sa naň ísť aj s makroobjektívom, a to veľmi úspešne. Aby som to však uviedol na správnu mieru, makrofotografia nie je odvodená od toho, či fotím makroobjektívom, ale podľa toho, aká je mierka zväčšenia, či pomer zobrazenia fotografovaného objektu. Preto fotiť západ slnka s „makráčom“ neznamená, že som spravil makro snímku. Nepoznám človeka, ktorému by sa nepáčil západ slnka. Ako makrofotograf som rozmýšľal, ako zachytiť túto romantickú atmosféru a pritom neopustiť žáner. Nakoniec som to vymyslel takto: ako hlavný motív zvolím nejaký malý objekt – buď bezstavovca alebo rastlinu a popri ňom zakomponujem do fotografie aj zapadajúce slnko.

Na začiatok je lepšie vybrať si jednoduchší námet ako je napríklad nejaká rastlina, či vyschnutý bodliak. Takýto fotografovaný objekt netreba naháňať a ostáva viac času na komponovanie, nastavovanie fotoaparátu a experimentovanie. EXIF: 1/400s, F6,3, ISO 250.

1/500s, F6,3, ISO…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
ZuzannaH
2013-08-13 13:08:51
dakujem za rady, mozno niekedy vyskusam...
 
XHA1
2013-08-13 13:15:58
Luxusne fotecky, super clanok
 
ikus
2013-08-13 14:15:40
pekne aj ja mam takyto podobny ,,makro,, zapad slunicka
 
Rasty Gibel
2013-08-18 23:16:21
dobry clanok, fotky super, niekedy to musim vyskusat Prajem pekne svetlo
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia