Hore

Makroobjektívy (2018)

Makroobjektívy sú objektívy skonštruované pre snímanie v mierke 1:1 a viac. Niektoré poskytujú mierku zväčšenia len 1:2.

Makroobjektívy sú korigované pre snímanie zblízka a umožňujú viac cloniť pre zväčšenie hĺbky ostrosti. Poskytujú lepšiu obrazovú kvalitu, ako väčšina objektívov. Medzi makroobjektívmi len ťažko narazíte na zlý objektív.

Z makroobjektívov, ktoré sú dostupné  na trhu, všetky dosahujú nadštandardnú kvalitu snímania, aj keď aj tu sú určité kvalitatívne rozdiely v optickom aj mechanickom prevedení. Nebudeme sa však zameriavať na hodnotenie kvality, ale na výber makro-objektívu na fotografovanie rôznych motívov a situácií.

Mierka zväčšenia

V úvode som spomenul pojem mierka zväčšenia. Je to pomer medzi veľkosťou zobrazenia objektu veľkého ako snímač a veľkosťou snímača. Ak odfotíte objekt veľký 36 mm a bude na plnoformátovom snímači zachytený tak, že vyplní celú veľkosť políčka, je mierka zväčšenia 1:1, pretože plnoformátový snímač má dĺžku 36 mm. Ak by spomínaný objekt zaberal len polovicu políčka, mierka zväčšenia je 1:2. Do hry tu vstupuje aj samotná veľkosť snímača. Ak je pri objektíve udávaná mierka zväčšenia 1:1, bude výsledok pri fotoaparátoch, s rôzne veľkým snímačom, rozdielny. Hovoríme tu o ekvivalentnej mierke zväčšenia. Podrobne sa tejto téme venujeme v samostatnom článku “Makro a mierka zväčšenia”.

Mierka zväčšenia určuje, ako veľký objekt ste schopný nafotiť tak, aby vyplnil formát záberu. Táto vážka (šidlo) je nafotená približne v mierke 1:2.

V tomto článku sa budeme venovať parametrom ohniskovej dĺžky a najkratšej zaostrovacej vzdialenosti. Väčšina makroobjektívov poskytuje mierku zväčšenia 1:1, preto pri výbere zohrávajú spomínané dva parametre hlavnú úlohu. Tie ovplyvňujú to, pre aké použitie je ten ktorý objektív vhodný.

Pri uvažovaní o vhodnom makroobjektíve musíte myslieť na to, aký fotoaparát používate, konkrétne na veľkosť snímača. Ak máte fotoaparát s menším snímačom ako plnoformátovým, čiže s APS-C alebo Micro 4/3, musíte brať do úvahy faktor orezu. Tým prepočítavate ohniskovú dĺžku, ktorá má vplyv na uhol záberu a prepočítavate aj ekvivalentnú mierku zväčšenia. Ak ste si prečítali článok o makre a mierke zväčšenia, viete, že fotoaparáty s menším snímačom sú oproti plnoformátovým vo výhode. Poskytujú lepšiu ekvivalentnú mierku zväčšenia.

Veľká mierka zväčšenia sa dá dosiahnuť aj inak, ako použitím makroobjektívu. Poznáme hneď niekoľko technických riešení: makrokrúžky, makromech, makropredsádky, reverzne otočený objektív, reverzne otočený objektív nasadený na inom objektíve. Všetky tieto riešenia majú, oproti makroobjektívom, niekoľko…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia