Hore

Fotíme pod vodou - tipy a triky

Tipy a triky "ako na to" - výber destinácie, techniky, spôsoby potápania a samotné fotenie pod vodnou hladinou.

Tipy a triky "ako na to" - výber destinácie, techniky, spôsoby potápania a samotné fotenie pod vodnou hladinou.

Cieľom tohto článku nie je riešiť technickú stránku podvodnej fotografie. Tomuto aspektu sa v článku Fotíme vodný svet venuje Mišo Lindner (bear) a v článku Podvodná fototechnika Karol Srnec. Zaoberať sa skôr budeme tipmi a trikmi "ako na to". Každopádne predpokladom je, že záujemca o podvodnú fotografiu vlastní nejaký fotoaparát použiteľný pod vodou a je schopný sa pod vodu aj dopraviť inak ako vo vyhliadkovej ponorke alebo "glass-bottom" lodi.

Klasické podmorské predstavenie na plytkých koralových útesoch.

Výber destinácie

Výber destinácie na "turistické" podvodné fotenie je v našich končinách pomerne jednoduchý. Ak sa nechceme orientovať na nejaké špeciality (vraky, jaskyne) a dávame prednosť gýčovým farebným záberom a'la akvárium ostáva jediná (cenovo aj vzdialenosťou) dostupná lokalita - Červené more a teda Egypt. Ale pozor! Nie je Červené more ako Červené more...

Ak ideme na "potápačskú" dovolenku, je v podstate všetko jasné a možnosti sú tri : Sharm El Sheikh, Dahab, alebo "safari" na lodi. Ak máme v pláne skombinovať rodinnú dovolenku s príležitostným potápaním, môžeme sa samozrejme vybrať aj do Dahabu alebo Sharmu, ale možností je viac. A podmienky na potápanie sa môžu rezort od rezortu drasticky líšiť. Na čo teda pri výbere brať zreteľ? Ja osobne sa riadim informáciami z katalógov, ale hlavne od známych, ktorí už danú lokalitu navštívili. V katalógu samozrejme vyhľadávam údaje ako "vhodný na potápanie", ale dobrou indíciou môže byť aj "prístup do vody len v plážovej obuvi". Naopak zlou indíciou sú "vhodný pre rodiny deťmi", "pre milovníkov nočného života" alebo "blízko centra mesta!". Moje osobné poradie Egyptských destinácií z pohľadu potápania a podvodnej fotografie je :

 1. Dahab
 2. Sharm El Sheik
 3. Taba
 4. Makadi

Arothron hispidus (Whitespotted Pufferfish). Táto "plávajúca lopta" vyzerá pomerne neohrabane, ale každý, kto sa k nej skúsi priblížiť, zistí, že napriek svojmu "aerodynamickému" tvaru a smiešnym plutvičkám dokáže na krátku vzdialenosť pomerne slušne "zašprintovať". Navyše zvykne odpočívať v pieskových jamách, takže pokusy o fotenie vylepšuje mrakom zvíreného piesku.

Samozrejme aj v turisticky atraktívnych 5 hviezdičkových rezortoch v okolí Hurghady sa nájde zaujímavý útes priamo na pláži. Ale ak tam bol minulý rok, neznamená že je tam aj tento - občania bývalého sovietskeho zväzu dokážu zlikvidovať aj železnú guľu a pár farebných koralov sa bude na "dači" vynímať - čo tam po tom, že je to zakázané a aj tak zošednú. Ďalšou možnosťou, ako si zapotápať v okolí Hurghady, je potápanie z lode - možno trošku drahšie vďaka vzdialenostiam, ale stojí to za to. Výletom na vychytené lokality, ako napríklad ostrov Giftun, sa odporúčam vyhnúť veľkým oblúkom.

Niečo málo o technike

Ako som písal na úvod, tento článok nie je o technike, ale aspoň niečo. Fotoaparát s podporou fotenia do RAW a pevné dedikované puzdro (nie igelitové vrecko) považujem za samozrejmosť. Prečo? Čas strávený pod vodou sa dá využiť aj rozumnejšie ako maturovaním s vyvážením bielej alebo snahou trafiť správny ovládač. Čo sa techniky týka, na jednu vec treba myslieť vždy - vyváženie - nie bielej ale podvodného setup-u. A je jedno, či sa chystáte potápať s prístrojom, alebo len ,,šnorchlovať". Treba si uvedomiť, že podvodné puzdro obsahuje vzduch a teda sa vznáša. Bez vyváženia sa nám teda bude plantať niekde nad telom a pri fotení nepriaznivo ovplyvňovať polohu - nadvihovať ruky a hlavu smerom od foteného objektu. Ak je súčasťou vášho puzdra závažie, nezabudnite ho doma. Ak nie je, nejaké naň nainštalujte - verte mi, pôjde to ľahšie.

Rovnako ako vyváženie fotoaparátu, je dôležité aj vyváženie potápača - fotografa. Pri prístrojovom potápaní je to nejako samozrejmé, pri nádychovom (šnorchľovaní) už nie. Opasok so závažím je ale takmer nevyhnutnosťou aj pri šnorchľovaní. Bez neho je zanáranie sa omnoho náročnejšie a stojí nás priveľa vzácneho kyslíku. Ak má niekto obavy, že by mu opasok mohol spôsobovať problémy (ťahá ho ku dnu) odporúčam mu ostať pri fotení rybiek v akváriu. Za rovnako užitočný považujem mokrý oblek - neoprén. Aj keď je naozaj teplo, "shorty" sa dá zniesť a človek vydrží aj pri šnorchľovaní vo vode dlhšie. Navyše si nespálite chrbát a v prípade problémov máte po zahodení opasku s olovom na sebe v podstate plávaciu vestu.

Keď nie je k dispozícii zaujímavá podmorská fauna alebo flóra, môžeme sa venovať rodine a priateľom...  

Poslednou technickou poznámkou je zabezpečenie fotoaparátu voči strate. Fotoaparát nosím upnutý na "flexi kábli" s karabínkou. Pri prístrojovom potápaní upnutý na Déčko na ramenom popruhu, pri nádychovom o opasok. Na rozdiel od nosenia na zápästnom popruhu tak mám pre prípad potreby voľné obidve ruky a navyše vďaka "flexi káblu" môžem podať fotoaparát kolegovi, aby som mal aj ja nejaké foto :-)

Prístroj alebo nádych?

Všetko záleží od možností. Ak máte licenciu, potápanie s prístrojom poskytuje viac možností a priestoru na zhotovenie kvalitných záberov. Ale ani nádychové potápanie netreba podceňovať. Aj skúsenejším potápačom, ktorí sa rozhodnú venovať sa podvodnej fotografii, odporúčam si to najskôr vyskúšať "nanečisto" so šnorchľom. Je lacnejšie sa zoznamovať s reálnym ovládaním prístroja v podvodnom puzdre na pláži ako pri platenom ponore.

Ja osobne šnorchľujem veľmi rád, aj keď som na "rodinno - potápačskej" dovolenke - počas "nepotápačských" dní. Pri nádychovom potápaní mám pocit väčšej voľnosti a kontaktu s okolím. Navyše nie som viazaný na "dive plán" skupiny, a tak sa na zaujímavom mieste môžem motať do sýtosti, resp. do vyčerpania / podchladenia. Navyše operujem v hĺbkach netypických / nevhodných pre prístrojové potápanie (5 - 10 m), v ktorých je ale zase viac (a zaujímavejšieho) svetla z hladiny.

Octopus cyanea (Big red octopus) a Thalassoma klunzingeri (Klunzinger's wrasse) tiež známa ako "rybka bonzáčka"... počas fotenia sa stále vrtela okolo takého červeno-hnedého kameňa, až zrazu ten kameň na mňa žmurkol ;-))) Na druhom zábere Cetoscaurus bicolor (Bicolour parrotfish) a opäť Thalassoma klunzingeri (Klunzinger's wrasse) tentokrát v roli "rybky vtierky" ... po tom, čo nabonzovala chobotnicu "opaľujúcu" sa na kameni, sa rozhodla, že najlepší variant na obed budú koraly, na ktorých si práve pochutnával tento papagájovec ... Obidva zábery vznikli pri potápaní na nádych. 

Pri prístrojovom potápaní spojenom s fotografovaním by zvládnutie bežnej potápačskej rutiny malo byť samozrejmosťou. Nechcem nikomu vstupovať do svedomia, ale šaškovanie s foťákom, keď má človek problém zvládnuť sám seba, nepridá na kľude ani fotografovi, ani ostatným členom skupiny.

Každopádne považujem za slušné a užitočné upozorniť ostaných členov skupiny (minimálne divemastera a svojho partnera), že mám v pláne fotiť. Ja osobne sa snažím (ak je to možné) zaradiť sa v skupine s mojím bodym hneď za divemastera, resp. vytvoriť s ním "trojičku" - samozrejme ak súhlasí. Zrejmou výhodou je, že mám možnosť dostať sa k zaujímavým objektom ako prvý, resp. skôr ako mi ich niekto vyplaší a navyše môžem plávajúc na chrbte robiť fotky svojich kolegov - aspoň budú mať pre moje aktivity viac pochopenia :-)

Ideme na to

Kontrola vodotesnosti puzdra pred prvým ponorom a po prestávke je snáď samozrejmosťou. Takže skontrolujeme ešte stav batérií, dostatok miesta na pamäťovej karte, nastavíme snímanie do RAW a šup do vody! Ale nie až taký šup. Ak to nie je nutné, s fotoaparátom do vody neskáčeme. Výnimkou sú snáď len ponory v silnom prúde z idúceho člnu. Inak si prístroj položíme na "dive desk", skočím a zoberiem. Ešte lepšie je poprosiť niekoho s posádky alebo nepotápajúceho doprovodu, aby nám ho podal. Ak už musíme skákať, tak s vypnutým foťákom, ľavou rukou držíme masku a v pravej fotoaparát na bruchu. Po zanorení a kontrole výstroje nasleduje kontrola fotoaparátu. Akékoľvek podozrenie na netesnosti znamená okamžité ukončenie ponoru - samozrejme, ak je to možné.

Pod vodou

Potápanie aj fotografovanie sú činnosti pomerne náročné na koncentráciu a dodržiavanie istých pravidiel a postupov. Pri ich súčasnom vykonávaní je preto celkom normálne, že človek sústreďujúc sa na jedno, ľahko zabúda na druhé. Najčastejšie potápačské chyby, ktorých sa foto-potápač bežne dopúšťa, sú :

 • nesprávne dýchanie. Fotograf buď od vzrušenia dýcha rýchlejšie, alebo v snahe dobehnúť svoj cieľ "kope" ako o život, alebo zadržiava dych v snahe udržať sa pri objekte, alebo ... každopádne, ak si nedáva pozor, je jeho spotreba väčšia ako pri normálnom ponore. Čo môže byť nepríjemné ako preňho, tak aj pre ostaných členov skupiny. A ak sa kvôli "dýchačovi" vrátia z ponoru so zbytočne veľkou zásobou vzduchu vo vlastných fľašiach, asi nebudú mať pre jeho zábavky príliš pochopenie.
 • vzďaľovanie sa od partnera (bodyho) / skupiny. Myslite vždy na to, že maximálna vzdialenosť, na ktorú by ste sa mali vzdialiť od partnera, je taká, akú dokážte preplávať na "výdych" - teda ak zistíte, že ďalší nádych sa už nekoná. Body fotografa musí spolupracovať. Musí sledovať, nasledovať a kontrolovať svojho partnera, aj za cenu že obetuje časť "zážitkov" z ponoru. O svojej roli "fotobody" by ale každopádne mal byť informovaný vopred.
 • zabúdanie na kontrolu hĺbky, dĺžky trvania ponoru, kontrolu tlaku vzduchu vo fľaši. Účinnou pomocou môže byť opäť skúsený body, aj keď pod vodou je samozrejme primárne zodpovedný každý sám za seba.
 • "kontaktné" potápanie. Cez hľadáčik / display vyzerá svet okolo nás trochu inak a stráca sa prehľad o priestore. Fotograf si ani neuvedomí, ako ľahko sa dostane do kontaktu s okolím. Často tak poškodzuje a narúša prirodzené prostredie podvodných živočíchov. A na rovinu : zvírením piesku pri "vykopávaní sa" po neplánovanom pristátí na dne si popularitu medzi potápačmi nezískate. Navyše šancu na ďalší záber získate až keď sa všetok bordel usadí.


Na druhej strane, byť dobrý a skúsený potápač a držať sa dôsledne všetkých potápačských pravidiel automaticky neznamená, že ak sa ponoríme s foťákom, donesieme aj zaujímavé fotografie. Z fotografických chýb bežných pri fotení pod vodou stoja za zmienku najmä :

 • Naháňanie podvodných tvorov. "Veď ja ju dobehnem" ... Chyba! Nielen, že oni sa tie potvory spravidla vo vode pohybujú rýchlejšie ako my suchozemci, ale navyše získavajú kyslík z vody. Takže okrem toho, že pri naháňaní podvodných živočíchov spravidla nafotíme len neatraktívne zadné plutvy, pripravujeme sa zvýšenou spotrebou o vzácny čas pod hladinou.
 • Približovanie si objektov transfokáciou (zoomovanie). "No čo, veď keď to nedobehnem, tak si to pekne nazoomujem" ... Chyba! Optická nečistota vodného prostredia sa zvýrazňuje hlavne pri použití dlhších ohnísk. Navyše s predlžovaním ohniskovej vzdialenosti spravidla súvisí aj menšia svetelnosť (porty pre DSLR zoomy s konštantnou svetelnosťou nie sú hračka pre každého) a teda vyššie ISO a šum. Alebo dlhšie časy a teda neostré zábery. Skrátka rybky sa fotia pekne z blízka.


Zabúdanie na základné kompozičné pravidlá. "Základ je dostať rybu nejako do záberu" ... Chyba! Kompozičné pravidlá platia rovnako na hladine aj pod hladinou. To že sme odfotili nejakého živočícha, ešte neznamená, že sme spravili fotografiu. Chce to kľud a chladnú hlavu. Lepšie, ako prenasledovať unikajúcu rybu, je počkať si na inú, ktorá nám (snáď) vpláva do pripraveného záberu. A pozor! Aj vo vode je pozadie. A navyše často dynamicky sa meniace - tvorené morskou faunou. Nie je nič horšie, ako keď nám z krásne zachyteného živočícha "vyrastá" iný. Niekedy sa to dá retušovať, niekedy nie.

   

Pár tipov a trikov na záver

 • Dýchajte! Možno to znie triviálne, ale nezabúdajte normálne a pravidelne dýchať. Pred exponovaním sa zľahka nadýchnite, zadržte dych a pomaly sa približujte k objektu. Ak sa nadýchnete príliš, budete stúpať. Ak málo, dôjde vám kyslík. Ak začnete "bublinkovať", nielenže si možno pokazíte záber, ale pravdepodobne vyplašíte svojho "modela".
 • Snažte sa splynúť s okolím. Ak máte priestor a čas, nájdite si zaujímavé miesto - korálový útes a snažte sa na ňom ostať s minimom pohybov. Ryby si na vás časom zvyknú a priblížia sa samotné. Neunáhlite sa. Trpezlivosť zábery prináša.
 • Sledujte "bonzákov". Sú živočíchy, ktoré sa rady zdržujú v blízkosti iných, respektíve v konkrétnom prostredí - žijú s nimi v symbióze. Prísavník znamená, že nablízku by mohla byť raja. V sasankách hľadajte párik klaunov. Koral znamená papagájovce.
 • Majte oči otvorené. Nie všetky podmorské živočíchy sú exhibicionisti. Mnohé dávajú prednosť súkromiu a anonymite. V piesočnom dne môže čakať zahrabaná "Crocodile fish". V trhlinách sa schovávajú murény. Pod útesmi a vo vrakoch driemu cez deň perutíny pred nočným lovom.
 • Keď nie sú po ruke rybičky, máte aspoň kolegov a prostredie. Aj fotografie potápačov v podvodnom prostredí môžu byť zaujímavé. Aj odumretý koralový útes môže byť fotogenický.
 • Ničoho sa nedotýkajte. Viem, toto opakujú divemasteri pred každým ponorom. Ale kontakt s niektorými (nielen) tvormi môže byť naozaj nepríjemný. A nemusí to byť žralok. Koho popŕhlila medúza, kto sa porezal na korale alebo vytočil perutína či murénu, vie, o čom hovorím.
 • Zachovajte si vždy chladnú hlavu. Spravíte nielen lepšie fotky, ale aj sa vyhnete nepríjemným zážitkom. Kto sa stratil na neznámom "dive site", kto sa nechal zavliecť prúdom a "kopal" potom na hladine hodinku k lodi, kto stratil bodyho vo vraku, vie o čom hovorím.


Užívajte si to! Dobré svetlo a modrú vodu!

Rovnako ako pri "suchozemskom" fotení treba mať oči otvorené. "Flattened camofish" je vzhľadom na jej schopnosti maskovania dosť zriedkavým úlovkom. Na druhom zábere malé koralové zátišie. 

Fotografie boli vyhotovené v Červenom mori s prístrojom Canon Powershot G10 + podvodné puzdro.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Erny
2010-06-28 09:47:22
vyborny clanocek- potesil, pomohol a inspiroval. cim fotit uz pod vodou mam, teraz fakt len prist na to ako :))
 
bear
2010-06-28 09:51:03
Pekne, kedy sa chystas najblizsie do Egypta? Zatial som bol v Egypte len raz a hotel vyberal podla leteckych snimkov z google earth (hladal som hotel bez piesocneho brehu) a bolo to celkom fajn (az na kuchynu).
 
Selar
2010-06-28 09:55:43
Krasny clanok, aj ked ja osobne na toto nemam vybavenie, tak aspon sprijemnil rannu kavicku troskou vodneho snenia. Dakujem.
 
Marcel Rebro
2010-06-28 10:11:47
príspevok od: bear
Pekne, kedy sa chystas najblizsie do Egypta? Zatial som bol v Egypte len raz a hotel vyberal podla leteckych snimkov z google earth (hladal som hotel bez piesocneho brehu) a bolo to celkom fajn (az na kuchynu).
kedze jarny termin mi tento rok koli praci nevysiel, tak az na jesen - september / oktober. v lete je Egypt (podla mna) len pre fanusikov chladenych drinkov servirovanych priamo v bazene ;-)
 
bear
2010-06-28 10:14:02
príspevok od: Marcel Rebro
kedze jarny termin mi tento rok koli praci nevysiel, tak az na jesen - september / oktober. v lete je Egypt (podla mna) len pre fanusikov chladenych drinkov servirovanych priamo v bazene ;-)
Ok, jesen vyhovuje. Dovtedy si Lubka spravi kurz a ja zabezpecim fototechniku.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2010-06-28 10:16:24
podvodník jeden :) aj pre mňa príjemné ranné potápanie :) good mrcovina
 
demo
2010-06-28 10:25:24
krasne fotos, by som nepovedal na kompakt
 
Marcel Rebro
2010-06-28 10:41:19
príspevok od: bear
Ok, jesen vyhovuje. Dovtedy si Lubka spravi kurz a ja zabezpecim fototechniku.
a zobrali by ste aj 4ks podvodnickych rebier?

p.s. : mam momentalne G10 aj S90 v podvodnickom setupe. S90 som cez vikend testoval na splave, ale bol tak neskutocne akcny, ze nakoniec som vacsinu fotiek nafotil D3kou co som mal ´volne pohodenu´ na palube kanojky ...
 
Miro Bartánus
2010-06-28 10:41:30
Vďaka za pekný článok, prajem veľa pekných ponorov a toľko isto úspešných výnorov ;p)
 
slavmiro
2010-06-28 10:57:17
tomu sa hovori zo-sto-nasobit hodnotu plavila.. :) Kde ste brazdili?
 
Marcel Rebro
2010-06-28 11:00:18
príspevok od: slavmiro
tomu sa hovori zo-sto-nasobit hodnotu plavila.. :) Kde ste brazdili?
Mosoni Duna

D1 : Rajka - Halazsi
D2 : Halazsi - Kimle
D3 : Kimle - Mecser
 
2010-06-28 11:14:21
fajn clanok :-)
 
slavmiro
2010-06-28 11:30:07
nagyon szep! :)
 
Heňo
2010-06-28 12:26:49
A ty si sa nechystal tento víkend náhodou do tých dolomít, či?
Inak fajn článok , vdaka !
 
Marcel Rebro
2010-06-28 12:51:42
Chystal, ale Dolomity neboli - boli (sa) zrusene ... snad budu nahrane ... Dolomity / Alpy ... samozvanym a dobrovolne zvolenym kulturnym referentom bol dvojzmyselne urceny AjsDajvONE
 
Marcel Rebro
2010-06-28 12:52:06
... nahradne ...
 
bebel
2010-06-28 13:07:19
nepotapam sa (ani inych :) a ani nemam na to fototechniku, ale ak raz budem, a obe naraz, bude mi clanok napomocny :) diky mrciniak

zistila som, ze som nevismava - az na niekolky kuk som si vsimla ´flattened camofish´ :)

 
bebel
2010-06-28 13:08:31
preciarknuty javelin v plnej parade :)

p.s.: budem si davat pozor, ked sa budem hrat ;)
 
Marcel Rebro
2010-06-28 13:20:43
definuj ´sa hrat´ ...
 
adamk
2010-06-28 14:44:58
príspevok od: slavmiro
tomu sa hovori zo-sto-nasobit hodnotu plavila.. :) Kde ste brazdili?
Mas na mysli tie Rolexky :-))

Dobry clanok. Chystam sa do Egypta a mam v plane aj snorchlovat a nieco skusit odfotit. Uz viem, ze som si vyberal hotel podla nespravnych kriterii :((
 
arsenal1959
2010-06-28 16:50:08
Aké iné púzdro ako Canon by si mi poradil na to Géčko? Díky moc.
 
Marcel Rebro
2010-06-28 17:38:34
príspevok od: arsenal1959
Aké iné púzdro ako Canon by si mi poradil na to Géčko? Díky moc.
Mal som moznost vyskusat (s G11) Ikelite. Je to trochu ina kava. Spracovanim, ergonomiou ale aj cenou. Ak nepotrebujes 60m a externe blesky (Ikelite) tak originalne WP-DC28 je asi najlepsia volba.

Ak hladas nieco lacnejsie, tak neviem, nemam skusenost. ´Igelitovy sacok´ v ziadnom pripade - ani ako ochranu napr. pri rafte. Mal som jeden sacok (tusim Aquapack) na Panasonic Lumix FX-33 - na rafting (G10 je UW puzdre dost velky a S90 este nebol), ale bolo to natolko nepohodlne, ze som radsej riskoval utopenie toho panaka ....
 
bebel
2010-06-28 18:57:02
no predsa normalne na pieskovisku
 
Marcel Rebro
2010-06-28 19:28:09
príspevok od: bebel
no predsa normalne na pieskovisku
ach taaak ... ja maminka Alenka sa rada hra na pieskovisku. najma ak je aspon 10 metrov pod hladinou
 
Marcel Rebro
2010-06-28 19:29:04
... aj maminka Alenka ...
 
bebel
2010-06-28 19:36:25
príspevok od: Marcel Rebro
ach taaak ... ja maminka Alenka sa rada hra na pieskovisku. najma ak je aspon 10 metrov pod hladinou
uz nas konecne musis zoznamit, po tejto infomacii si budeme rozumiet este viac
:)
 
Marcel Rebro
2010-06-28 19:38:02
no neviem ... pod vodou toho moc nenakecate ... ;-)

p.s. : chcela ist na akciu ´Dolomity´
 
bebel
2010-06-28 19:39:31
..sme predsa zeny, neradno nas podcenovat ;)
 
asklen
2010-06-29 09:58:38
a potom ze s kompaktami sa pod vodou neda fotit ...
 
Marcel Rebro
2010-06-29 10:37:26
príspevok od: asklen
a potom ze s kompaktami sa pod vodou neda fotit ...
Da, ale musis trosku rozlisovat univerzalny outdoorovy kompakt (napr. Canon D10) a high-end kompakt (Canon G10/11, S90) v dedikovanom podvodnom puzdre ...
 
asklen
2010-06-29 10:45:11
príspevok od: Marcel Rebro
Da, ale musis trosku rozlisovat univerzalny outdoorovy kompakt (napr. Canon D10) a high-end kompakt (Canon G10/11, S90) v dedikovanom podvodnom puzdre ...
uz mi to vysvetlil Julo. aj prostredie aj postproces. mohol by si pre zaujmavost pridat nejaku fotku tak ako vyliezla z fotaku?
 
Marcel Rebro
2010-06-29 10:57:16
príspevok od: asklen
uz mi to vysvetlil Julo. aj prostredie aj postproces. mohol by si pre zaujmavost pridat nejaku fotku tak ako vyliezla z fotaku?
vyvovlne z RAWu (vsetko AUTO), cropnute asi na rovnaky vyrez, resize ...
 
asklen
2010-06-29 12:56:12
príspevok od: Marcel Rebro
vyvovlne z RAWu (vsetko AUTO), cropnute asi na rovnaky vyrez, resize ...
dik. az na saturaciu tam nejaky vyrazny rozdiel nevidim
 
Marcel Rebro
2010-06-29 12:57:54
príspevok od: asklen
dik. az na saturaciu tam nejaky vyrazny rozdiel nevidim
to bude asi aj v tom ze ja som dost nesoftic ;-)
 
Dodo PO
2010-06-29 13:38:49
Pekný článok, krásne fotky. Obdivujem Tvoj „drive“ - voda – zem - vzduch, ...a ešte „byť nad vecou“, klobúk dolu.:)
 
zola
2010-06-29 15:54:48
napisane so zaujatim a citavo. Je jasne, ze za textom je bohata prakticka skusenost.
 
bebel
2010-06-30 18:21:22
príspevok od: Dodo PO
Pekný článok, krásne fotky. Obdivujem Tvoj „drive“ - voda – zem - vzduch, ...a ešte „byť nad vecou“, klobúk dolu.:)
..clovek by povedal, ze on nie je ani clovek :)

..a myslim si o nom, to iste co si napisal
 
IceDive1
2010-06-30 18:37:14
Mrco za tento clanok si zasluzis nie tricko ale cely oblek Ephoto :)
 
Dodo PO
2010-06-30 18:42:59
...teda Ti poviem, už som myslel, že napíšem Vilovi...:)
 
Špagetka
2010-07-01 11:07:51
...hm, mne ostava len tisko zavidiet, lebo pod vodu ma nikto nedostane :-(
 
Marcel Rebro
2010-07-02 08:31:13
príspevok od: Špagetka
...hm, mne ostava len tisko zavidiet, lebo pod vodu ma nikto nedostane :-(
to si myslel aj Leonardo Di Caprio ;-)
 
Marcel Rebro
2010-07-02 08:32:08
príspevok od: Dodo PO
...teda Ti poviem, už som myslel, že napíšem Vilovi...:)
a po com Rozburil tuzi?
 
Marcel Rebro
2010-07-02 08:33:03
príspevok od: IceDive1
Mrco za tento clanok si zasluzis nie tricko ale cely oblek Ephoto :)
No neviem, skusim ... aj ked najlepsie sa citim v Daniel Hechter a Diegel ...
 
balazovic.lubos
2010-07-20 13:59:34
super clanok a pekne fotky. po svojom prvom pobyte v hlbke 5 m chapem tento clanok ovela viac, ako predtym ( myslim nadych a vydych :D ), o com to je. aj ked som nefotil.

zaujimala by ma jedna - pre mna dost divna vec - zkradlovku mas NIKON ( chapem preco ) a kompakty CANON. Kompatky NIKON si neskusal ? Len ma to zaujima. Nerypem :D .
 
Marcel Rebro
2010-07-20 14:23:50
Nerypes ;-) Kompakty Canon mam preto, lebo mi viac vyhovuju. Nielen co sa dostupnosti UW puzdier tyka, ale aj uzitkovych vlastnosti (nielen podvodnickych). V tejto kategorii Nikon (podla mna) dost zaostava ...

P.S. : este pouzivam aj Panasonic GF1 ... pretoze mi v niektorych situaciach (hlavne street) vyhovuje viac ako Nikon aj Canon ;-)
 
balazovic.lubos
2010-07-20 15:25:25
OK. dikes. pytam sa preto, ze mi jeden sikovnicek pri toboganoch oplachol moj stary kompakt PANASONIC LX-2 a spekulujem, ci podvodny kompakt / CANON PS D10/, CANON PS G11 alebo pokracovat s PANASONICom a ist do LX-3ky. pekny den a dobre svetlo.
 
Marcel Rebro
2010-07-20 15:47:50
príspevok od: balazovic.lubos
OK. dikes. pytam sa preto, ze mi jeden sikovnicek pri toboganoch oplachol moj stary kompakt PANASONIC LX-2 a spekulujem, ci podvodny kompakt / CANON PS D10/, CANON PS G11 alebo pokracovat s PANASONICom a ist do LX-3ky. pekny den a dobre svetlo.
Ak chces fotit aj pod vodou Canon S90 + puzdro ...
 
balazovic.lubos
2010-07-20 21:41:10
príspevok od: Marcel Rebro
Ak chces fotit aj pod vodou Canon S90 + puzdro ...
super, vdaka za radu.
 
lubinka
2011-09-18 10:55:28
Vyborne napisane ,predpokladam ale,ze body je buddy...
 
noik
ocenenie redakciou 2011-12-21 04:46:27
Paradne napisane...! Nechapem, ze som to nasiel len teraz.... No inac pod vodu a do vesmiru sa fotit nechystam... Vlastne zavadzam, ked pod vodu, tak do 5 metrov s jednorazovym fotakom a na snorchel...sice vysledky budu potom asi skor siiiilne "umelecke"
Krasne zabery mas..
 
Marcel Rebro
2022-07-01 10:11:40
Fúha, tak toto je riadny recyklát. No s úsmevom som si prečítal ako čo "frčalo" pod hladinou pred 12 rokmi
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-07-02 12:21:49
Archív 2010?
 
B.C.
2022-07-03 09:34:22
No pod vodou tak jedine pod vodkou.
 
Porubo
2022-07-03 14:02:28
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Archív 2010?
Opakovanie je matkou mudrosti!
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-07-03 14:13:30
príspevok od: Porubo
Opakovanie je matkou mudrosti!
To je v poriadku, ale administrátor si mohol dať väčšiu námahu a napísať nový príspevok s aktuálnymi fotkami a nie opätovne publikovať 12 ročný príspevok. V jednotlivých odporúčaných lokalitách sa po tých rokoch mohla zmeniť situácia pre podvodne potápanie a vodný biotop.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia