Hore

Receptár: Zelená textúra

Fotoaparáty a objektívy pre začiatočníkov poskytujú dobrú obrazovú kvalitu, aby ste mohli nafotiť technicky vydarené zábery. U začiatočníka je preto hlavným problémom, ako spracovať zaujímavý motív technicky a kompozične. Potrebuje recept, ako na to. A tu jeden máte.

Každý recept má niekoľko krokov a to platí aj pre ten náš, fotografický. Použijeme základné ingrediencie a postupy. Nebudete potrebovať nič, čo by ste už nemali. Ale šetriť vás nebudem. Chcete sa predsa naučiť fotografovať?

Motív

Do tehto receptára som vybral jednoduchý motív, priam vzorovú textúru. Textúru tvorí opakujúci sa motív, v našom prípade múr s popínavými rastlinami. Ten môj nájdete mimochodom pri autobusovej zástavke oproti Starému rozhlasu v Bratislave.

Zaujímavé motívy sú všade okolo vás, hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá.

Technické vybavenie

Ľubovoľný typ fotoaparátu, kľudne so základným setovým objektívom. Ja som použil amatérsku bezzrkadlovku Olympus OM-D E-M10 Mark IV s travelzoomom 14-150. Ak budete hľadať ekvivalent u zrkadloviek, môže to byť napr. Nikon D3400 + 18-200. Ale ako som spomenul, stačí ten najobyčajnejší seťák.

Postačí vám akýkoľvek amatérsky fotoaparát, vrátane lepšieho kompaktu, ba dokonca aj dobrý fotomobil.

Kompozícia

Môže sa zdať, že taký múr s popínavými rastlinami je len jeden veľký chaos. Dajte si načas pri jeho prezeraní. Po chvíli objavíte, že niektoré časti sú zaujímavejšie. Prípadnú jednotvárnosť narúšajú výraznejšie listy, alebo šlahúň. S tým už vieme pracovať a aplikovať na jeho zakomponovanie základné kompozičné pravidlá. Pravidlo tretín, diagonálu, stredovú kompozíciu atď. Nezabudnite, že komponovať môžete nielen horizontálne (na šírku), ale aj vertikálne (na výšku). Na to začiatočníci často zabúdajú. Pri komponovaní si všímajte okraje záberu. Tie sú pre celkovú kompozíciu dôležité. Rám formátu priťahuje pozornosť, ak s ním niečo koliduje, pôsobí to rušivo. Radšej nasnímajte viacero záberov. Pri prezeraní na malom displeji fotoaparátu nevidíte toľko podrobností, ako na monitore počítača. Zaznamenajte viac materiálu, aby ste mali z čoho vyberať.

Takýto motív je najlepšie fotografovať, keď je mierne zamračené, alebo je v tieni. Časti listov obrátené k oblohe nebudú preexponované. Ak chcete byť precízny, odstráňte odraz oblohy na listoch pomocou polarizačného filtra.

Odporúčam fotografovať z odstupu, využite dlhšie ohnisko. Pri tomto motíve sa hodí plochšia perspektíva. Ak máte napr. objektív 18-55 mm,…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef84
2020-10-27 14:35:23
Dobrý článok Karol a aj fajn úprava fotiek. Ešte by som doplnil, že niekedy je vhodné nasadiť polarizačný filter na potlačenie, alebo zvýraznenie odleskov.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-10-27 15:42:17
príspevok od: jozef84
Dobrý článok Karol a aj fajn úprava fotiek. Ešte by som doplnil, že niekedy je vhodné nasadiť polarizačný filter na potlačenie, alebo zvýraznenie odleskov.
Je to spomenute v casti kompozicia.
 
jozef84
2020-10-27 15:47:35
príspevok od: Karol Srnec
Je to spomenute v casti kompozicia.
Prepáč, prehliadol som.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia