Hore

Fotoaparát pre nováčika, samozrejme pod stromček

Ešte máte pár týždňov premýšľať nad tým, čo kúpiť nádejnému začínajúcemu fotografovi. Ak máte hromadu peňazí, kľudne mu kúpte to najlepšie a najdrahšie.

Predavači budú z vás nadšení. V tomto výbere sa pozrieme na cenovo dostupnejšie modely, určené začiatočníkom a mierne pokročilým. Niektoré budú patriť aj do vyššej triedy. Budú to staršie, avšak stále výborné prístroje a prístroje pre tzv. switcherov, teda tých, čo prechádzajú zo zrkadlovky na bezzrkadlovku.

Digitálne kompakty a ultrazoomy

Fotograf, ktorý sa chce fotografovaniu venovať seriózne, nepotrebuje hneď systémový fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi. Na túry, do mesta, na dovolenky a cesty postačí aj kompaktný fotoaparát s dobrým obrazovým potenciálom.

Sony CyberShot RX100 prvej generácie

Náš výber začína dlhoročným bestsellerom, absolútnou klasikou, ktorá stále nemá konkurenciu a aktuálne sa predáva z 299€. Je to samozrejme Sony RX100 prvej generácie. Skvelé renomé si vydobyl tento fotoaparát vďaka kombinácii výborného objektívu a 1" CMOS snímača. Tento malý prístroj je vybavený pokročilými expozičnými programami. Mínusom je absencia elektronického hľadáčika, ktorý nájdete až v modeli tretej generácie, ktorý je drahší o 200€.

https://www.sony.sk/electronics/kompaktne-fotoaparaty-cyber-shot/dsc-rx100

Panasonic Lumix LX100

Druhým, nie menej zaujímavým kandidátom na prekvapenie pod stromček je Panasonic LX100 prvej generácie. Je to pokročilý fotoaparát s väčším 4/3 snímačom, svetelným objektívom, EVF hľadáčikom a 4K videom. Je to vlastne Micro 4/3 bezzrkadlovka bez možnosti výmeny objektívu. Vypredáva sa za sympatických 499€.

https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/digitalne-fotoaparaty-lumix/kompaktne-fotoaparaty/dmc-lx100.html

Fujifilm XF10

Tento štýlový kompakt je osadený veľkým APS-C snímačom typu CMOS s rozlíšením 24 Mpx. Objektív má pevnú ohniskovú vzdialenosť 18,5 mm (EQ 28 mm). O kvalite výstupu môžeme povedať, že je takmer profesionálny. Nie je to však univerzálny fotoaparát. Patrí do rúk niekoho, čo o fotení už niečo vie, napr. ako doplnok k zrkadlovke, alebo kvalitnejšia náhrada fotomobilu.

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/model/fujifilm-xf10

Canon G9 X Mark II

Ak chcete fotaparát podobných parametrov ako Sony RX100, ale inej značky, možno vás osloví Canon G9X Mark II za cca 379€. Tiež má 1" snímač typu CMOS s rozlíšením 20 MPx. Objektív má rozsah 28-84 mm. Displej je naviac dotykový, ale tiež nemá hľadáčik. Ak by ste chceli displej výklopný, priplaťte si za model G7X Mark II, ktorý má aj o niečo praktickejší rozsah objektívu.

https://www.canon.sk/cameras/powershot-g9-x-mark-ii/

https://www.canon.sk/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_g7_x_mark_ii/

Panasonic Lumix FZ1000

Stále sa nájdu fotografi, ktorých láka veľký rozsah objektívu v prístrojoch typu ultrazoom. Ak má takýto fotoaparát aj dobre fotiť a nie len ohurovať parametrami objektívu, musí mať 1" snímač. Panasonic Lumix FZ1000 ho má a naviac aj objektív 25-400 mm. Je to pokročilý fotoaparát s EVF hľadáčikom, otočným dotykovým displejom a 4K videom. Má už svojho nástupcu, ale ten neprekoná výbornú cenu staršieho modelu, ktorý sa bežne predáva za 569€.

https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/digitalne-fotoaparaty-lumix/bridge-fotoaparaty/dmc-fz1000.html

Digitálne zrkadlovky (DSLR)

Digitálna zrkadlovka bola roky symbolom fotoaparátu pre tých, čo to s fotením myslia vážne. Dnes zrkadlovky vytláčajú z ich pozície modernejšie bezzrkadlovky. Kým sa tak stane definitívne, uplynie ešte niekoľko rokov. Aktuálne sú zrkadlovky na vrchole a ak vám ich koncepcia vyhovuje viac, niet dôvodu, prečo ich neuprednostniť pred bezzrkadlovkami. Dovolím si pri zrkadlovkách a bezzrkadlovkách vynechať informácie o cene. Tá bude závislá na tom, s akým objektívom fotoaparát kúpite. Najlepšiu cenu ľahko nájdete pomocou niektorého z porovnávačov cien.

Nikon D3400

Začneme najjednoduchším modelom s kvalitným snímačom a tým aj výborným obrazovým potenciálom. Je to Nikon D3400. Má už svojho nástupcu, ktorý je o niečo menší, ale aj drahší. Pritom fotí rovnako. Ak naň máte, radšej rovno kúpte vyšší model. Ale naspäť k D3400. Fotoaparát je osadený výborným 24 Mpx snímačom typu CMOS. Sériové zábery zvláda frekvenciou 5 obr./s. Video je vo Full HD rozlíšení a displej je pevný. Chybu neurobíte ani keď si kúpite predošlý model, pretože má rovnaký snímač, procesor i zaostrovanie.

https://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/slr/consumer/d3400

Canon EOS 200D

Tento model nie je najnižší v ponuke, tým je EOS 4000D, ktorý Canon radšej ani nemal vyrobiť. EOS 200D patrí medzi najmenšie zrkadlovky, ponúka však slušné parametre a výbavu. Osadený je 24 Mpx APS-C CMOS snímačom a zvláda 5 obr./s. Video je vo Full HD rozlíšení. Plusom je portfólio objektívov, ktoré má aktuálne cez 80 položiek.

https://www.canon.sk/cameras/eos-200d/

Canon EOS 77D

Druhý Canon, ktorý som zo širokej ponuky značky vybral, je EOS 77D. Určený je pre ambicióznejších fotografov, ktorí chcú pokročilejší model za dobrú cenu. Má 24 Mpx APS-C CMOS snímač a veľmi dobrý Dual Pixel AF, ktorý pracuje dobre aj vo videu. To má Full HD rozlíšenie. Prístroj sa vyznačuje veľmi dobrou ergonómiou ovládania a nechýba ani stavový displej. 3" displej je plne otočný.

https://www.canon.sk/cameras/eos-77d/

Nikon D7200

Nikon D7200 je jedna z najlepších zrkadloviek, aké boli vyrobené. Je to model pre náročných fotografov, ktorý by sa v tomto výbere neobjavil, nebyť výrazného zníženia ceny. Telo sa predáva za 669€ a to je bomba cena. Prečo by si niekto mal kupovať Nikon D5600?

V našom výbere je Nikon D7200 najvyšším modelom. Snímač má rozlíšenie 24 Mpx a video je vo Full HD rozlíšení. Výborný je 51-bodový AF. Kvalitný hľadáčik so 100% pokrytím má hranol zo skla, displej je 3,2" a naviac je tu aj stavový displej. Najkratší čas uzávierky je 1/8000 s. Je tu aj plná podpora systému CLS s možnosťou diaľkového ovládania a HSS synchronizácie bleskov.

https://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/slr/consumer/d7200

Digitálne bezzrkadlovky (CSC/Mirrorless)

V amatérskej kategórii je výber bezzrkadloviek o dosť zaujímavejší ako pri zrkadlovkách. Asi nič sa nevyrovná skvelému pomeru výkon/cena Nikonu D7200, budúcnosť však patrí bezzrkadlovkám. Je s nimi väčšia zábava a majú funkcie, ktoré zrkadlovky kvôli konštrukčným obmedzeniam nemajú.

Do výberu som zaradil len modely s hľadáčikom. Myslím si, že sa zaň oplatí priplatiť.

Bezzrkadlovky nie sú zaujímavé len pre úplne začínajúcich fotografov. Dnes veľa fotografov prechádza zo zrkadlovky na bezzrkadlovku, vo výbere preto nájdete aj pokročilejšie modely, ktoré sú vhodné pre amatérov, ktorí majú skúsenosti so zrkadlovkami pre začiatočníkov, ale túžia po bezzrkadlovke.

Sony A6000

Táto staršia bezzrkadlovka sa stále teší veľkej obľube, pretože ponúka dobrú funkcionalitu a má kvalitný snímač veľkosti APS-C. To za veľmi slušnú cenu. Mínusom je absencia stabilizácie snímača, Full HD video, nedotykový displej a nekvalitný setový objektív 16-50 mm. Je to ale najdostupnejší fotoaparát Sony a keď k nemu vyberiete kvalitný objektív, odmení sa vám výbornou obrazovou kvalitou.

https://www.sony.sk/electronics/fotoaparaty-s-vymenitelnym-objektivom/ilce-6000-body-kit

Canon EOS M50

Konečne aj Canon začína mať zaujímavú ponuku v kategórii bezzrkadloviek, ktorú roky ignoroval. Najzaujímavejším modelom je EOS M50, ktorý dobyl japonský trh. Je to zároveň aj najnovší model a tak v niektorých parametroch predčí aj najvyšší model EOS M5. Máme tu osvedčený Dual Pixel 24 Mpx APS-C CMOS snímač, 10 obr./s. a 4K video, WiFi a BT.  Displej je dotykový a plne otočný, hľadáčik má rozlíšenie 2 360 000 bodov.

https://www.canon.sk/cameras/eos-m50/

Fujifilm X-T100

Novinka v ponuke Fujifilm ide v ústrety začiatočníkom. Štýlový fotoaparát má 24 Mpx APS-C CMOS snímač, ktorý je menej náročný ako X-Trans. Ovládanie je súčasné, nie v štýle starej školy, ako pri vyšších modeloch. S X-T100 ale môžete využívať populárne obrazové profily emulujúce filmy a hlavne vynikajúce portfólio objektívov Fujinon. X-T100 je jeden z najlepších fotoaparátov pre začiatočníkov vôbec, len si ho pri objednávaní nepomýľte s Fujifilm X100T, čo je profesionálny kompakt.

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/model/x-t100

Fujifilm X-T20/X-E3

Ak máte väčší rozpočet, môžete investovať do fotoaparátu pre pokročilejších. Ocenia to napr. tí, ktorí prechádzajú zo zrkadlovky na bezzrkadlovku. Na to sa hodí aj nasledujúce duo fotoaparátov s rovnakými parametrami a funkciami, ale odlišným dizajnom a umiestnením hľadáčika. Obidva sú priam esenciou toho, čo si predstavujeme pod pojmom “klasický fotoaparát”. X-Trans snímač s výstupom pripomínajúcim obľúbené filmy, poctivé mechanické ovládanie expozičných parametrov, štýlový a pritom funkčný retro dizajn. Čo by ste chceli viac? Ja by som chcel stabilizovaný snímač. To je asi jediné mínus týchto fotoaparátov, zišiel by sa najmä pri nakrúcaní 4K videa.


Fujifilm X-T20 s dizajnom zrkadlovky.


Fujifilm X-E3 s dizajnom hľadáčikového fotoaparátu.

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/model/x-t20

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/model/x-e3

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Je až neuveriteľné, čo tento fotoaparát dokáže. Nič vybavenejšie v tejto kategórii nenájdete. Malá bezzrkadlovka s dobrým ovládaním je osadená 16 Mpx Micro 4/3 snímačom, ktorý je stabilizovaný. Video je v 4K rozlíšení, displej je výklopný s dotykovým ovládaním. Asi nenájdete na trhu model, ktorý by bol pre učenie sa vhodnejší. Začiatočník s ním zvládne aj pokročilé techniky, do ktorých by sa inak pustil až po mesiacoch, či rokoch. Naviac je aj zábavný.

https://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/om_d_system_cameras/om_d/e_m10_mark_iii/index.html

Panasonic Lumix G80/GX80

Lumix G80 je pokročilejší model, ktorý sa dá dovybaviť aj prídavným battery gripom. Podobne ako Fujiny X-T20 a X-T3 je to model vhodný pre prechod zo zrkadlovky. Telo má horčíkový rám a je utesnené. Snímaš je len 16 Mpx veľkosti Micro 4/3. Ostatné parametre sú ale nadštandardné. Máme tu veľmi účinnú duálnu stabilizáciu a výborné 4K video. Dotykový displej je plne otočný. Fotoaparát sa vyznačuje veľmi dobrou ergonómiou ovládania a prekvapujúco dobrým zaostrovaním, aj keď bez fázovej detekcie. Nájdete tu aj špecialitky Panasonicu v podobe 4K PHOTO a Post Focus.

Prakticky rovnakú funkcionalitu a parametre, ale v inom tele, ponúka model GX80.


Panasonic Lumix G80 s dizajnom zrkadlovky.


Panasonic Lumix GX80 s dizajnom hľadáčikového fotoaparátu.

https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dmc-g80.html

https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dmc-gx80.html

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia