Hore

Lacné kompakty

Lacné kompakty nie sú fotoaparátmi, ktoré by nás zrovna zaujímali. Preto ich ani nerecenzujeme. Postupne vymierajú a kategória fotoaparátov je postupne a dosť rýchlo nahradzovaná fotomobilmi. Tie sa dnes tešia oveľa väčšej pozornosti.

Občas sa však vo fóre objaví otázka aj ohľadom tohto typu fotoaparátov. Stále je tu dostatočne veľká skupina užívateľov, ktorí nechcú pokročilý fotoaparát, ani drahý špičkový fotomobil. Kompakty boli veľa rokov klasikou, ktorú poznáme a mnohým stále vyhovujú. Niektorí výrobcovia od ich výroby upustili a ďalších to čaká. Aktuálne je však na trhu stále dosť modelov. I tie značkové oproti minulosti riadne klesli na cene. “Neznačkové” fotoaparáty typu Benq, Kodak, Rollei a pod. sú stále na trhu, ale kupovať ich nemá zmysel. Overení výrobcovia ponúkajú kompakty veľmi lacno. Nič iné im ani nezostáva.

Renesanciu zažíva kategória pokročilých kompaktov s 1” snímačom. My sa však pozrieme na ponuku tých najobyčajnejších. Už roky túto kategóriu nesledujem a asi ani väčšina z vás. Čo je dnes štandardom v cenovej relácii do 150€?

Lacné kompakty končia v rukách nefotografov, často sú to seniori, pre ktorých sú cenovo dostupnejšie ako drahé smartfóny a ľahšie sa im obsluhujú. Dôvodom prečo dať prednosť kompaktu pred smartfónom je objektív. Smartfóny dnes fotia rovnako kvalitne ako fotoaparáty, ale do ich tenkého tela sa nezmestí objektív s väčším rozsahom transfokácie. Najčastejšie majú jeden objektív s pevnou ohniskovou dĺžkou, najvýkonnejšie modely objektívy dva. Pokusy spojiť smartfón s kompaktom zatiaľ neboli komerčne úspešné.

Najlacnejšie kompaktné fotoaparáty sa pohybujú v cenovej relácii 60-80€. Buď sú to prístroje pre deti, alebo jednoduché prístroje s nie príliš kvalitným výstupom. Ak potrebujete sami kúpiť, alebo niekomu poradiť, voľte cenovú reláciu aspoň okolo 100€. Priplatiť sa oplatí. Za stovečku môžete mať slušný kompakt niektorého z renomovaných výrobcov Sony, Canon, Nikon, Panasonic a pod. Ak si trochu ešte priplatíte, môžete mať vodotesný fotoaparát alebo kompakt s výkonnejším objektívom.

Detské fotoaparáty

Aj menšie deti chcú fotiť, baví ich fotoaparát ako špecifická hračka. Vieme však, ako je to s citlivými zariadeniami, v detských rukách ich čaká krátky život. Preto výrobcovia fotoaparátov ponúkajú odolnejšie fotoaparáty, tvarovo a funkčne prispôsobené pre malých fotografov.

Základ ponuky tvoria prístroje pre tých najmenších. Obrazová kvalita tu nie je dôležitá, rovnako aj funkčná výbava. Fotoaparáty sú prispôsobené detským rúčkam. Sú to skôr robustné hračky, ako seriózne fotoaparáty.


Fotoaparát vtech, pre deti od 5 rokov. Nevyniká obrazovou kvalitou, ale je zato prispôsobený menším deťom.

Pre staršie deti sú určené kvalitnejšie modely, ktoré sa obrazovým výstupom vyrovnajú bežným kompaktom. Aj tu je však dôraz kladený na odolnosť, vydržia pád, deti s nimi môžu šnorchlovať, vziať ich na loďku, či tobogan. Nechýbajú zábavné obrazové efekty, u niektorých modelov aj pripojenie k chytrým zariadeniam.


Nikon Coolpix W100 je už celkom seriózny kompakt, je vodotesný, nárazuvzdorný a dokáže sa spojiť s chytrým zariadením cez BT. Snímač je typu CMOS, čo je v tejto cenovej relácii a kategórii nadštandard.
Deti pozor, aby vám ho nebrali rodičia!

Starším deťom, ktoré si už vedia vážiť veci a baví ich fotiť, môžete miesto detského fotoaparátu kúpiť outdoorový kompakt.

Základné modely

Najlacnejšie kompakty sú kvôli cene osadené snímačom typu CCD. Jeho nedostatky sa prejavia pri kontrastnom osvetlení a za horších svetelných podmienok. CCD poskytuje malý dynamický rozsah a produkuje veľa šumu pri vyšších citlivostiach. Dá sa povedať, že dobre fotí len za pekného počasia. Fotoaparát tejto triedy býva osadený lacným displejom s podpriemerným rozlíšením, ale dostatočne veľkou uhlopriečkou. Objektív býva typu zoom, priemerný násobok je 5x, čo je oproti mobilom pomerne slušnou prednosťou a väčšine nenáročných užívateľov to postačuje. Stabilizácia je často len elektronická, ktorá nie je tak účinná ako optická. Napájanie zabezpečuje najčastejšie dvojica tužkových batérií. Pre niekoho je to výhoda, AA batérie zoženiete kdekoľvek, nemusíte si robiť starosti s nabíjaním. Ak hľadáte fotoaparát, ktorý bude slúžiť aj ako videokamera, tejto kategórii sa vyhnite. Rozlíšenie je len HD Ready.

Dnes sa výrobcovia snažia zatraktívniť túto triedu fotoaparátov softvérovou výbavou, napr. v podobe obrazových efektov. Softvérové rozšírenie funkcionality nič nestojí a užívateľ dostane za rovnaké peniaze zaujímavejší fotoaparát. V niektorých prístrojoch už nájdete jaj WiFi pre pripojenie k chytrému zariadeniu.


Nikon Coolpix A10 je základný model s CCD snímačom, 5-násobným zoomom, napájaný dvojicou tužkových batérií. Značka Nikon je zárukou, že to napriek nízkej cene nie je šmejd s mizerným výstupom.

Základné modely sú určené pre nenáročných užívateľoch, ktorým na kvalite záberov nezáleží. Ktorým záleží len na tom, aby zachytili to čo chcú, nezaujímajúc sa o prepaly, vysoký šum, či neostrosť.

Slušný štandard

Dostávame sa ku zaujímavejším fotoaparátom. Je pre ne typické štýlové, kvalitnejšie spracovanie a napájanie akumulátorom. Najlacnejšie modely tejto triedy sú osadené CCD snímačom a displejom s nižším rozlíšením. Ale už tu máme optickú stabilizáciu obrazu a častokrát viac ako 5-násobný zoom. Odporúčam však vyberať z modelov s CMOS snímačom, ktorý má väčší dynamický rozsah a menší šum, ako snímač typu CCD.


Canon Ixus 185, x-tý pokračovateľ slávneho radu štýlových kompaktov. Zaujme 8-násobným zoomom a elegantným kovovým telom. Snímač je však stále typu CCD.

S takýmto typom fotoaparátu má skúsenosť azda každý z nás. V časoch, keď boli digitálne fotoaparáty ešte drahé, sme si mohli dovoliť práve tento typ fotoaparátu, samozrejme so slabšími parametrami. Napriek vyššiemu rozlíšeniu sa však obrazová kvalita výrazne nezlepšila. Väčší pokrok zaznamenáte u fotoaparátov s CMOS snímačom.

Travelzoom a ultrazoom

Na začiatku som si stanovil cenovú reláciu do 150€. Nájsť za túto cenu aspoň trochu nadpriemerný fotoaparát je problém. Zvýšte cenový limit a môžete mať fotoaparát s lepšími parametrami. Snímač lepší nebude, ale dostanete objektív s väčším rozsahom, kvalitnejší displej a nadštandardné funkcie ako WiFi, či dotykové ovládanie. Do 200€ už kúpite kompakt typu travelzoom, čo je stále plochý fotoaparát, ale s väčším rozsahom objektívu. V tejto cenovej relácii už kúpite aj ultrazoom, teda kompakt tvarovo podobný zrkadlovke s veľkým rozsahom objektívu. Veľa od neho neočakávajte, len ten väčší rozsah objektívu. Kvalita záberov nebude lepšia ako u menších a lacnejších kompaktov.


Do 200 € zoženiete ultrazoom Rollei Powerflex 350, láka 35-násobným optickým zoomom, CMOS snímačom a integrovanou WiFi. Je to ale priemerný fotoaparát. Nenechajte sa oklamať tým, že vyzerá ako malá zrkadlovka. Z praktického hľadiska je rozumnejšie kúpiť skladnejší kompakt s menším rozsahom.


Canon PowerShot SX620 HS je zástupcom triedy travelzoom. Zoženiete ho tiež už do 200€. Za to dostanete 25-násobný optický zoom s optickou stabilizáciou, CMOS snímač, WiFi s NFC, Full HD video a displej s vysokým rozlíšením.

Kupovať lacný ultrazoom nemá príliš zmysel, je zbytočne veľký a lepšiu obrazovú kvalitu vám neponúkne. Inak je to ale u travelzoomu, ktorý si zachováva kompaktnosť a pritom poskytuje väčší rozsah objektívu. Z hľadiska komponovania obrazu je skutočne využiteľný parameter.

Outdoorové fotoaparáty

Pre tých s aktívnejším spôsobom života sú určené tzv. outdoorové fotoaparáty. Sú vodotesné a nárazuvzdorné. Môžete sa s nimi potápať, zobrať ich na raft, či lyžovačku. Prežiť by mali aj výlety nezodpovedných tínedžerov. Ich odolnosť využijete aj na pláži, prežijú obliatie pivom na zábave atď. Vzhľadom na plochú konštrukciu disponujú zoomom s menším rozsahom, čo však nie je na závadu. V cenovej relácii do 150€ veľa outdoorových foťákov nenájdete, konštrukcia je náročnejšia a drahšia.


Panasonic Lumix FT30 je jeden z lacnejších outdoorových fotoaparátov. Kvalita spracovania je veľmi dobrá, vo vnútri tvrdého obalu nájdete bežný kompakt.

Môže sa zdať, že outdoorové fotoaparáty sú určené aktívnym užívateľom. Ja v nich vidím ale oveľa univerzálnejšie použiteľný typ fotoaparátu. V jadre sú to vlastne bežné kompakty, akurát opancierované, nevyžadujú špeciálne zaobchádzanie. Vďaka robustnej konštrukcii nemusíte mať strach, že fotoaparát poškodíte pri neopatrnej manipulácii, nezľaknú sa znečisteného prostredia, ani nadmernej vlhkosti.

Na čo sa zamerať?

Napájanie - tužkové batérie alebo akumulátor? Tužkové batérie nájdete len v najlacnejších modeloch. Kúpite ich kdekoľvek. Ak je prístroj napájaný akumulátorom, máte ho v cene aj s nabíjačkou. Nemusíte si robiť starosti so zháňaním batérií.

Snímač - väčšina lacných fotoaparátov má CCD snímač, je to kvôli cene. Ak môžete, priplaťte si za CMOS snímač. Prejaví sa to na kvalite záberov väčším dynamickým rozsahom a menším šumom. CMOS snímač je aj podmienkou pre kvalitnejšie Full HD video.

Displej - veľkosť displeja nemusíte riešiť, veľký displej je štandardom aj u lacnejších fotoaparátov. Rozdiely sú v rozlíšení, u najlacnejších modelov je to cca 230 000 bodov. Ak má displej väčšie rozlíšenie, je pozorovaný obraz ostrejší. U drahších fotoaparátov môžete predpokladať aj lepšiu pozorovateľnosť na priamom slnku. Nadštandardom je dotykové ovládanie, ktoré ale nutne nepotrebujete.

Objektív - parametre objektívu sú spolu so snímačom tým, na čo by ste mali dávať pri výbere najväčší dôraz. Objektív rozhoduje o využiteľnosti fotoaparátu pri fotení blízkych aj vzdialených objektov. Násobok zoomu je nič nehovoriace číslo, marketingovo však veľmi účinné. Pre nezasväteného je 12x lepšie ako 5x. My vieme, že vlastnosti objektívu, okrem kvality optiky, určujú parametre rozsah ohniskových dĺžok a svetelnosť. Svetelnosť u lacných kompaktov nebýva bohvieaká a netreba sa ňou zaoberať. Zaujímavejší je rozsah. Ohnisková dĺžka určuje uhol záberu. Spodná hodnota určuje, aký širokouhlý je objektív, horná  určuje, aký je výkonný pri priblížení vzdialených objektov. Osobne by som sa zameral skôr na širokouhlosť. Prečo? Oveľa častejšie sa stretávame s problémom, že sa nám do objektívu niečo nezmestí, než že by to bolo príliš ďaleko. Objektívy štandardne štartujú na 28 mm. Každý milimeter smerom nadol rozširuje uhol záberu. Objektív začínajúci na 24 mm je výrazne praktickejší ako ten, čo štartuje na 28 mm. Pozrime sa na dlhší koniec. Základom je tu cca 105 mm. Ak chcete fotiť vzdialenejšie objekty, budete potrebovať viac, 180 - 200 mm. Sledujte len parametre optického zoomu, v lacných kompaktoch nájdete aj rôzne pomenované digitálne zoomy, ktoré buď fotku orežú alebo ju ešte extrapolujú na vyššie rozlíšenie. Oboje prináša zníženie kvality obrazu. S objektívom súvisí aj stabilizácia obrazu, ak má byť účinná, musí byť optická.

Video - funkciu videa nájdete v každom fotoaparáte. Na občasné zaznamenanie pohyblivého obrazu postačujú aj lacné kompakty. Tie so snímačom CCD sú obmedzené na HD ready rozlíšenie. Ak chcete kvalitnejšie video, vyberajte z ponuky fotoaparátov s CMOS snímačom. Okrem vyššieho rozlíšenia dostanete aj vyššiu citlivosť za horších svetelných podmienok.

Funkčná výbava - lacné kompakty sú plnoautomatické, pokročilé expozičné režimy tu nehľadajte. Aj keby na fotoaparáte boli, príliš by ste s nimi expozíciu neovplyvnili. Zabudnite aj na funkcie spojené so sériovým snímaním. Vo fotoaparátoch takúto funkciu nájdete, ale vzhľadom na parametre a konštrukciu ju nevyužijete. Takýto typ prístrojov je určený pre “nefotografov”, ktorí chcú všetko automatické, pokročilé funkcie nevyžadujú.

Vychytávky - nadštandardné funkcie, ktoré pre bežné fotografovanie nie sú potrebné, ale môžu rozšíriť využiteľnosť fotoaparátu, alebo ho urobiť zábavnejším. V prvom rade tu máme WiFi, prípadne Bluetooth, ktoré využijete pre pripojenie k chytrému zariadeniu a zdieľaniu fotografií na sociálnych sieťach. Pre tých, ktorí nechcú fotografie upravovať, sú určené rôzne “vylepšovače”, napr. pre vyhladenie pleti u portrétov. Populárne sú rôzne obrazové a trikové efekty, vrátane panoramatického režimu.

Z iného súdka

Bežné kompakty, o ktorých sa dnes bavíme, vytláčajú mobilné telefóny s kvalitnými fotomodulmi. Čoraz populárnejšie sú však fotoaparáty pre instantnú (okamžitú) fotografiu. Stlačíte spúšť a o pár sekúnd lezie z fotoaparátu papierová fotka. Návrat hlási Polaroid, ale tento segment dnes patrí najmä Fujifilmu a jeho kamerám Instax. Tento typ fotoaparátu zapadá do našej cenovej relácie. Vzhľadom na jednoduchosť funkčnej výbavy môžeme aj tento typ fotoaparátov zaradiť medzi kompakty, i keď väčšinou o niečo rozmernejšie. Cena týchto fotoaparátov je prijateľná, väčšina modelov sa zmestí do nášho limitu 150€. Problémom nie je zohnať modely aj do 100€. Nostalgia + prijateľná cena lákajú. Ako darček sú to atraktívne fotoaparáty. Nesmieme ale zabúdať, že sú to žrúti materiálu. Každá fotografia je originál a vyjde vás zhruba na 1€.


Fujifilm Instax mini 90, fotoaparát pre okamžitú fotografiu. Drahý nie je samotný prístroj, ale spotrebný materiál. Zážitok z fotografovania je však úplne iný, ako z bežných digitálnych kompaktov.

Môj typ

Aj do 100€ už sa dá kúpiť kvalitný kompaktík, ktorý nevyzerá ako lacná napodobnenina fotoaparátu. Takým je napr. štýlový SONY CyberShot DSC-W810 so 6-násobným zoomom.

Do 150€ budete márne hľadať fotoaparát, ktorý by uspokojil náročnejšieho fotografa. Nemá zmysel kupovať ale najlacnejšie modely, ani keď sú nároky užívateľa minimálne. Osobne by som zvolil outdoorový model, ktorý znesie aj hrubšie zaobchádzanie. Príjemným prekvapením je Nikon Coolpix W100, pre staršie deti ale s kvalitnejším CMOS snímačom, v menej nápadnej farbe nebude vyzerať nepatrične ani v dospelých rukách.

Viacerých láka väčší rozsah objektívu a chceli by mať aj kvalitnejší snímač. Tu odporúčam použiť niektorý z porovnávačov cien. V tvrdom konkurenčnom boji internetových obchodov sa dá ušetriť aj niekoľko desiatok Eur a kúpiť kvalitnejší fotoaparát, než v aký ste dúfali. Pri zdvihnutí limitu do 200€ s trochou šťastia kúpite vydarený Sony Cybershot WX220.


Sony Cybershot WX200, dá sa zohnať do 200€. V kompaktom tele ponúka 10-násobný optický zoom, Exmor R CMOS snímač, Full HD video a WiFi s NFC.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
patrik.murárik
2017-10-11 06:59:45
Zaujimavy clanok, nedavno som riesil takuto dilemu pre znameho, chcel nieco zaujimave ale s nizkym budgetom. Volba padla na kupu noveho mobilu Ked sa vezmu peniaze na novy fotak a nieco dolozi na novy mobil tak sa nachadzame uz v strednej triede telefonov kde v tej cene nad 300-400€ je vyber uz velmi pekny.
Dnes maju realne aj mobily za 100€ podla mna minimalne rovnaku kvalitu ako tieto lacne kompakty a je to univerzalne 2v1.
Takze ako je na zaciatku clanku pisane, jedine pre dochodcov a male deti.
 
belco
2017-10-11 11:00:03
Budú aj nejaké testy, články o instantnych foťákoch? Tu to bolo len okrajovo, len spomenuté fuji. Polaroid ohlásil návrat. Ďalej to je zaujímavý vyrobca Lomo photography, ktorý používa fotomaterial od fuji. Ja viem, pre mnohých tu okrajova záležitosť, ale fanúšikov si to určite nájde.
 
patrik.murárik
2017-10-11 12:03:55
O fuji nstax by som si tiez rad tu precital porovnanie modelov a pod.
 
pa10
2017-10-11 23:59:42
Nikon A10 a jeho viacmenej identicki predchodcovia L31, L29, L2... sa daju obcas najst v akciach za smiesne ceny a vdaka napajaniu tuskovymi baterkami je to dobra volba pre decka. V zasade su to spomalene pristroje s podpriemernym vystupom, no stale fotia daleko lepsie ako "detske" fotoaparaty, ktore maju naozaj mizerny vystup, dokonca su od nich lacnejsie, a hlavne, blyskaju! (taky blesk sa medzi detmi dokaze postarat o velku zabavu, pri ktorej o fotenie vlastne ani vobec nejde). U nas sa rozdavaju pri zavrseni prvej patrocnice, a zatial vsetky funguju, staci ak uz deti chapu, ze elektronika a voda dokopy nejdu a nejake tie pady, buchnutia, zamastene a nasilu zatlacane objektivy, vacsinou preziju.
 
Michal F
2017-10-12 13:31:09
zaujalo, vďaka za článok
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované