Hore

Fotografovanie v mraze

Pamätám si, keď som mal svoju prvú AF filmovú zrkadlovku Canon EOS 100, ako ma prekvapilo, že má mráz veľký vplyv na výdrž batérie.

Vedel som o tom, ale tak dramatický pokles som veru nečakal. Do fotoaparátu išla jedna dvojbatéria 2CR5, ktorá stála cez 200 korún a vydržala 12 -15 filmov. Vonku bolo zhruba -5°C, vo fotoaparáte nová batéria a po necelom vyfotenom filme hlási fotoaparát, že je batéria takmer vybitá. Takúto skúsenosť mali aj iní fotografi a zvykom bolo dávať si batériu pod bundu do tepla, a do fotoaparátu ju vložiť len pri fotení.

S príchodom digitálnych fotoaparátov prišli nové obavy. Ako sa bude správať snímač a displej pri mínusových teplotách? A čo dobíjateľné akumulátory?

“Bojíš sa zimy?”

Čo na to výrobcovia?

Ak sa pozriete do návodu k fotoaparátu, dozviete sa, za akých podmienok môžete fotoaparát používať. Pozrime sa napríklad, čo sa píše v návode k fotoaparátu Nikon Z7 (model utesnený pred prachom a vodou).

Batériu nabíjajte vo vnútornom prostredí pri teplote okolia 5°C až 35°C. Nepoužívajte batériu pri teplote okolia nižšej ako 0°C alebo vyššej ako 40°C; nedodržaním tohto pokynu by mohlo dôjsť k poškodeniu batérie alebo zhoršeniu jej činnosti. Kapacita môže klesnúť a čas nabíjania sa môže predĺžiť pri teplote batérie od 0°C do 15°C a od 45°C do 60°C. Batéria sa nenabije, ak je jej teplota nižšia ako 0°C alebo vyššia ako 60 °C. Vyhýbajte sa náhlym zmenám teploty: Náhle zmeny teploty, aké nastávajú pri vchode do vyhriatej budovy alebo pri vychádzaní z nej za chladného počasia, môžu spôsobiť̌ kondenzáciu vlhkosti vo vnútri zariadenia. Pred vystavením zariadenia pôsobeniu náhlej zmeny teploty ho vložte do puzdra alebo plastového vrecka, aby ste zabránili kondenzácii vlhkosti. Prevádzkové podmienky: 0°C–40°C, 85 % alebo menej (bez kondenzácie)

Väčšina fotoaparátov je technicky obmedzená rovnako, alebo podobne ako Nikon Z7. Výnimkou sú niektoré outdoorové kompakty, ktoré majú priamo v špecifikácii uvedené, že sú mrazuvzdorné, najčastejšie do -10°C.

Ak chcete 100% dodržať podmienky výrobcu, nemali by ste v mraze vôbec fotografovať. Ak mráz poškodí fotoaparát, nemusí vám byť uznaná záruka.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované