Hore

Autor: Julo Kotus

Keď fotku kreslí svetlo a tieň

Ostré svetlo a hlboký tieň. Dve kvality svetla v tvorivom kontraste, ktoré dokážu vzbudiť emócie. Svetlo prináša optimizmus, tieň ho pohltí a spolu v jednom obraze môžu pôsobiť dramaticky. Aj toto je jeden zo spôsobov, ako zachytiť atmosféru a intenzívne vyjadriť náladu a pocity fotografa.

Ostré svetlo žiariace z jedného zdroja bude najlepším základom pre fotografiu, na ktorej bude zachytené svetlo a tieň. Môže to byť prirodzené slnečné svetlo a rovnako dobre, najmä v interiéri, poslúži umelé ostré svetlo. Často postačí záhradný reflektor a na menší detail dokonca obyčajná stolová lampa.

Niekoľko tipov na svetlo, ktoré vám na fotke vytvorí svetlo aj tieň:

Foťte, keď svieti bočné nízke kontrastné svetlo

Toto je to najlepšie svetlo, ktoré vytvorí na fotke zreteľné tiene. Prirodzené slnečné svetlo bude takto svietiť ráno, alebo neskôr poobede až podvečer, keď je slnko nižšie nad horizontom, do miestnosti môže prenikať oknom. No ako náhrada prirodzeného svetla poslúži aj silnejší reflektor alebo zboku odpálený externý blesk. Najlepší efekt dosiahnete, ak bude zdroj svetlo iba jeden a dostatočne silný.


Foto: Roman Borák


Foto: Róbert Ragan

Nebojte sa objektív namieriť do ostrého protisvetla

Ostré protisvetlo vytvorí z objektov a osôb stojacich oproti zdroju svetla zaujímavé siluety, ktoré zároveň do popredia vrhajú tieň. Takého svetlo dokáže pekne vykresliť kontúry ľudí aj predmetov pričom pred ne hádže tieň lámajúci sa na štruktúre popredia. Vznikajú svetelne veľmi pútavé obrazy.


Foto: Julo Kotus


Foto: Julo Kotus

Dá sa to aj v priamom ostrom svetle (za chrbtom fotografujúceho)

Využiť priame ostré svetlo na takúto fotografiu je o niečo náročnejšie, ale dá sa to. Len treba myslieť na to, aby bola časť obrazu nasvietená a časť v tieni. Dosiahnete to vtedy, ak bude svetlo nasvecovať scénu spoza fotografovho chrbta a dopadať na objekt. Keď pozeráme v smere dopadajúceho slnka vytvorené tiene nevidíme. Možnosť, ako v takomto prípade dostať do obrazu tieň, je, že ho bude do scény vrhať iný objekt.


Foto: Michal Fajt

Nasvieťte scénu zhora či zdola

Svetelný lúč namierený zhora alebo naopak zdola dodá fotografii drámu. Vyniknú v ňom tvary aj štruktúry. Veľmi pekne vyniknú detaily. Zaujímavo toto svetlo využijete pri portréte aj akte.


Foto: Julo Kotus

Skúste portrét v ostrom svetle

Na portréte chceme všetci vyzerať dobre a fotograf by mal vedieť odhadnúť, aké svetlo fotografovému „sekne“. Záleží samozrejme aj od konkrétnej situácie, nálady aj od toho, aký odkaz má fotografia niesť. Ostré svetlo pri portréte, ktoré vytvára tiene, vo všeobecnosti patrí skôr mužom. Podčiarkne ich drsné črty. Ženám aj ich pokožke viac pristane jemnejšie a rovnomernejšie svetlo. Ale nie to žiadne pravidlo, ktoré by sa nemohlo porušiť. Na zvýraznenie atmosféry či nálady je ostré svetlo výborný pomocník, napríklad aj takéto bodové svetlo pri bare.

Tak a už len chytiť do ruky foťák, zapojiť vlastnú predstavivosť a skúšať. 😉 Pohrať sa na fotke so svetlom a tieňom je celkom zaujímavé. Dajú sa takto fotiť ľudia, portréty, zátišia s predmetmi, športy, krajina, mestské momentky. Možností je veľa. Kontrast vynikne aj na farebných fotografiách, hoci často mu viac pristane čiernobiele prevedenie, v ktorom nás od svetelného kontrastu neodpútavajú farby.


Foto: Julo Kotus


Foto: Julo Kotus

Máte nafotené? Poďte si zasúťažiť o Nikon Z 50!

So svojimi vydarenými fotografiami sa ešte stále stíhate zapojiť do súťaže Fotka Nikonblogu 2021 na tému Svetlo a tieň. Aktuálne druhé kolo súťaže je pre pridávanie súťažných fotografií otvorené do 30.4.2021. Potom pokračujeme ďalšou témou. Svoje fotografie pridávajte do komentára na facebookovú stránku @NikonSlovakia. Traja víťazi 2. kola získajú powerbanku Nikon a účasť v celoročnom finále o Nikon Z 50 s objektívom.

Viac info o súťaži TU.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované