Hore

Fotografujeme s bleskom v exteriéri

Tento článok je určený začiatočníkom a mierne pokročilým fotografom, ktorí vlastnia systémový blesk, alebo si ho plánujú kúpiť. Ukážeme si, že má využitie nielen v interiéri za zlých svetelných podmienok, ale aj v exteriéri, keď je svetla dostatok.

Osobne považujem fotografovanie s bleskom v exteriéri za ťažšie ako v interiéri. V interiéri nám väčšinou ide o nedostatok svetla, preto používame blesk. V exteriéri býva svetla dostatok a tak mnohých ani nenapadne blesk používať, prečo aj? Je to pre zlepšenie kvality svetla. Fotograf musí nastaviť techniku tak, aby využil prirodzené aj umelé svetlo a pritom dosiahol celkovo správnu expozíciu.

Blesk v exteriéri používame najmä na presvetlenie tieňov, v protisvetle, či pri slnku vysoko na oblohe. Zlepšíme tak nasvietenie fotografovaného objektu. Nebudeme sa venovať použitiu viacerých bleskov v štýle strobist, kedy sa napodobňuje ateliérový spôsob svietenia. Použijeme len jeden blesk. Blesk vonku používame pri fotení portrétov a makra/close-up.

Technické podmienky

Aby ste mohli použiť blesk na silnom dennom svetle, musí byť splnených niekoľko technických podmienok. Tie sú podmienené krátkymi expozičnými časmi, ktoré vonku používame. Vychádzajme z toho, ako je fotoaparát nastavený, ak blesk nepoužijeme. Portréty fotíme prevažne s malou hĺbkou ostrosti, kedy je clona objektívu otvorená a expozičný čas je rádovo v stotinách alebo tisícinách sekundy. Potrebujeme tieto expozičné nastavenia zachovať a pridať k ním blesk.

Obyčajný nesystémový blesk sa nedá použiť pri kratších časoch, ako je synchronizačný čas fotoaparátu pre prácu s bleskom (X-Sync). Typicky je to okolo 1/200 sekundy. U profesionálnych fotoaparátov je to do 1/300 sekundy. Vo vnútri nám to nevadí. Vonku, ak by sme nastavili synchronizačný čas, musíme pricloniť na vyššie clonové číslo, čím sa neželane zväčší hĺbka ostrosti a navyše sa výrazne skráti dosah blesku.

Aby blesk fungoval aj pri kratších časoch, ako je synchronizačný, musí blesk aj fotoaparát podporovať režim vysokorýchlostnej synchronizácie. Tá sa označuje HSS (High Speed Sync) alebo FP (Focal Plane) synchronizácia. Nestačí, aby ju podporovalo len jedno zariadenie, fotoaparát musí spolupracovať s bleskom.

Pri štandardnej synchronizácii sa na exponovanie použije jeden záblesk na začiatku alebo konci expozície, v režime HSS je to séria zábleskov počas celej expozície. Blesk sa vlastne snaží správať ako trvalé svetlo. Nevýhodou tohto riešenia je, že je náročné na výkon blesku.

Fotoaparát

Moderné digitálne zrkadlovky a bezzrkadlovky sú priam nabité množstvom funkcií. Štandardne využívajú pokročilé ovládanie systémových bleskov. Využívajú pri tom TTL meranie, blesk intenzívne spolupracuje s fotoaparátom a objektívom. To nám uľahčuje prácu a dáva širšie možnosti využitia.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vilkoo
2019-05-21 09:48:02
Poucny clanok ,poucny ,zrozumitelny.
 
seifi
2019-05-21 10:00:35
nefotím s bleskom, pre mňa poučné čítanie
 
Ros
2019-08-14 14:04:37
... presne pre podobné články technického rázu chodím na ephoto, rád sa orientujem v estetických kritériách, ale návody na obsluhu z duše nenávidím, lebo v návode na obsluhu som sa to nedočítal , ešte musím nájsť prijateľný manuál na obsluhu auta a mikrovlnky, lebo na monitore sú dotykové gombíky a páčky ktoré som ešte nestlačil a odmietam plytvať energiou na ich študovanie.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia