Hore

Systémové externé blesky - úvod

Po objektívoch sú blesky najčastejšie dokupovaným príslušenstvom.

Čo charakterizuje systémový externý blesk

Blesky sa vo fotografii používajú desiatky rokov. Až príchod moderných, elektronikou ovládaných fotoaparátov, zjednodušil ich používanie. Nie každý externý blesk je systémový. Základom systémového blesku je pokročilá spolupráca s fotoaparátom. Obyčajný blesk je vybavený jedným kontaktom, slúžiacim na to, aby bol blesk odpálený v ten správny okamih. Môže tu byť ešte kontakt slúžiaci na komunikáciu s fotoaparátom ohľadom pripravenosti na záblesk. Stále je to len jednoduchá komunikácia, ktorá prácu s bleskom uľahčuje len minimálne.

Systémový externý blesk je charakteristický kompaktnými rozmermi, samostatným napájaním a bohatou funkčnou výbavou.

Systémový blesk komunikuje pokročilejšie, základom je TTL riadenie záblesku, kedy fotoaparát určuje, aký výkon sa použije. TTL meranie veľmi uľahčilo použitie blesku, pretože netreba manuálne nastavovať jeho výkon, podľa vzdialenosti, citlivosti snímacieho prvku a pracovnej clony. Istý čas pomáhala clonová automatika bleskov, kedy sa meralo svetlo odrazené od objektu. Senzor bol ale na blesku. Blesk nedokázal automaticky reagovať na zmeny nastavenia fotoaparátu, či zmenu ohniskovej dĺžky (to nemusí byť pravidlom ani dnes). V každom prípade, TTL umožňuje používať blesk v automatickom režime. Nasadíte ho na fotoaparát a o viac sa nemusíte starať.

Funkcionalita systémových bleskov nie je len TTL. To je len základom. Súčasné blesky toho dokážu oveľa viac, napr. meniť uhol záblesku v závislosti na ohniskovej dĺžke objektívu, blýskať aj nad limit synchronizačného času, komunikovať s fotoaparátom na diaľku, atď.

Každý výrobca fotoaparátov, okrem objektívov, ponúka aj systémové blesky. Až na výnimky sú systémy navzájom nekompatibilné i keď používajú štandardnú ISO päticu. Rozdielne bývajú kontakty a komunikačné protokoly. Ak blesk jednej značky pracuje s fotoaparátmi inej značky, je to väčšinou len v manuálnom režime, používa sa len stredový kontakt, ktorý prenáša signál pre odpálenie blesku.

Typy externých systémových bleskov

Výrobcovia fotoaparátov mávajú v ponuke väčšinou tri modely, odstupňované podľa výkonu a výbavy.

Malý externý blesk

Základ ponuky tvoria malé externé blesky, ktoré sú približne 2x výkonnejšie ako vstavaný blesk. Napájané sú najčastejšie dvojicou batérií typu AA. V lepšom prípade majú výklopnú hlavu. U bezzrkadloviek bez vstavaného blesku sa môžeme stretnúť s tým, že výrobca k fotoaparátu pribaľuje malý externý blesk, ktorý je však napájaný z fotoaparátu a má výkon bežný pre…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia