Hore

Formát fotografie IV. - tlač

Ak sa chystáte tlačiť fotografie, budete musieť vedieť, akú veľkosť si vybrať. Dôležité je zvoliť rozmery so správnym pomerom strán. Ak nechcete z fotografií rezať, čím by ste mohli prísť o cennú časť fotografií, mali by ste zvoliť pomer strán rovnaký, ako má snímač vášho fotoaparátu.

Pomer strán snímačov

U pokročilejších fotoaparátov je najrozšírenejší pomer strán 3:2. Je to u plnoformátových a APS-C fotoaparátov. Druhý najrozšírenejší je pomer 4:3, ktorý majú Micro 4/3 fotoaparáty a kompakty. Tretím najrozšírenejším pomerom je panoramatický formát. Tu záleží od fotoaparátu, aký poskytuje. Buď je to štandardný pomer 16:9, ktorý vzniká väčšinou orezom, alebo neštandardizovaný, ktorý vzniká pomocou funkcie sweep panorama. Sweep panaorama je však určená primárne pre premietanie panoramatických záberov na TV.

Existujú aj iné formáty, viac ich je u stredoformátovej filmovej fotografii. Podrobnejšie o tom píšeme v prvej časti seriálu.

Pomer strán fotografie je daný pomerom strán snímača fotoaparátu. Orezom ho vieme upraviť na iný formát, ktorý lepšie vyhovuje potrebám zobrazenia a tlače.

Väčšina fotoaparátov má možnosť nastaviť pomer strán. Využíva to však malé percento fotografov, väčšina fotí do natívneho formátu daného snímačom. Ak vo fotoaparáte nastavíte iný, ako natívny pomer strán, dôjde k orezu fotografie. Pri fotení do formátu JPG je orez definitívny, k orezaným častiam fotografie sa už nikdy nedostanete. Pri fotení do RAW záleží na konkrétnom modeli fotoaparátu. Pri niektorých môžete v RAW konvertore zrušiť orez a vrátiť sa ku kompletnému formátu, pri iných je aj v RAW orez definitívny.

RAW konvertory a bitmapové editory majú nástroje na úpravu pomeru strán orezom fotografie.

Pomerne často potrebuje fotograf fotku orezať vo fotoeditore, aby doladil kompozíciu, či narovnal horizont. Odporúčam orezávať fotografie so zachovaním pomeru strán snímača, alebo voliť niektorý zo štandardných formátov, aby ste potom nemali problémy pri tlači.

Štandardizované formáty papierov

Mnohí zo školy poznajú štandardizované formáty papierov. Ja dupľovane, keďže som vyštudoval strojnícku priemyslovku. Rozmery najpoužívanejších si pamätám dodnes. Pri tlači fotografií ale nepoužívame len formáty dané európskou ISO normou. Veľa používaných formátov nie je metrických, ale z britsko-amerického systému používajúcich palce. Tu sú najpoužívanejšie…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia