Hore
Autor: Karol srnec, ePhoto.sk

Stredný formát vs. plný formát

Nie je to tak dávno, čo stredoformátové fotoaparáty boli nedostupné aj pre väčšinu profesionálov. Samotné telo digitálneho stredoformátového zrkadlového fotoaparátu stálo a stále stoji ako luxusné auto. 

Ak by ste sa uskromnili s malým hatchbackom v základnej výbave, mohli by ste si ich kúpiť rovno tri. Za cenu objektívov sa dá kúpiť ďalšie malé auto.

Stredoformáty boli kráľmi obrazovej kvality a plnoformátové zrkadlovky boli riadne pozadu. To sa však zmenilo. Nezmenili sa len FF zrkadlovky, ale aj stredoformáty.

Plnoformátové fotoaparáty

Najprv sa pozrime na to, kde sú dnes FF zrkadlovky a bezzrkadlovky. Áno, do najvyššej triedy musíme započítať aj bezzrkadlové prístroje. Najlepšie stroje poskytujú rozlíšenie 40-50 Mpx a takto vysoké rozlíšenie vôbec nie je na úkor kvality. Práve naopak. Neutrpel dynamický rozsah, ani šum. Dynamický rozsah FF fotoaparátov sa blíži hranici 15EV.

Ako rastú nároky na kvalitu objektívov, tak rastie ich veľkosť, hmotnosť a cena. Sigma AF 105/1,4 DG Art.

Kedysi bola silným argumentom pre voľbu stredného formátu kvalita objektívov. Výrobcovia FF fotoaparátov si uvedomili, že k prístrojom s vysokým rozlíšením musia ponúkať aj objektívy, ktoré zvládnu nakŕmiť snímač. Preto môžeme sledovať ako objektívy "tlstnú" a dvíha sa ich cena.

Nikon D850, aktuálne asi najlepšia plnoformátová zrkadlovka na trhu z hľadiska obrazovej kvality. Rozlíšenie 46 Mpx.

Bezzrkadlovková alternatíva k Nikonu D850, to je Sony a7r III. Rozlíšenie 42 Mpx.

Z hľadiska obrazového potenciálu dnes vedú dva prístroje, pravá zrkadlovka Nikon D850 a k nej často prirovnávaná bezzrkadlovka Sony A7r III. Obidva prístroje dokážu stredoformátu silne konkurovať. Dokonca ani väčšina profesionálov nesmúti za nedostupnými stredoformátmi. Skutočne plnoformátové fotoaparáty takmer dobehli stredoformátové.

Objektívy s prívlastkom “bokeh monster” nájdete v portfóliu objektívov pre plnoformátové fotoaparáty. Nikon D850,…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia