Hore

Ako meria expozíciu môj fotoaparát? II.

Na začiatku sa vrátim k prvému dielu, kde sme si prebrali rôzne spôsoby merania. Poznáme tri základné: maticové, integrálne so zvýrazneným stredom a bodové.

Maticové meranie je vhodné použiť pri scénach, kde je dôležitá celá snímaná plocha, popredie i pozadie, hlavný objekt aj jeho okolie.

Integrálne meranie so zvýrazneným stredom je vhodné pri fotení, kde je dôležitý väčší objekt napr. skupinka ľudí v strede záberu a expozícia okolia nie je až tak dôležitá.

Bodové meranie sa používa pri scénach, kde je veľký kontrast medzi hlavným objektom/časťou fotografie a zvyškom. Kontrast môže byť spôsobený farbou objektov, alebo nasvietením.

Typické použitie maticového/viaczónového merania. Scéna s bohatým zastúpením rôznych jasov od tieňov po svetlá. Žiadna časť expozične nedominuje.

Typické použitie integrálneho merania so zvýrazneným stredom. Súsošie Pálffyho je hlavným objektom. Nachádza sa v oblasti, ktorej dáva meranie prednosť. Pritom meranie čiastočne berie do úvahy aj okolie.

Typické použitie bodového/parciálneho merania. Mesiac zaberá pomerne malú časť plochy záberu. Iný spôsob merania by bral do úvahy aj okolie, ktoré nás vôbec nezaujíma.

S týmto motívom si neporadí žiadne meranie, plameň sviečky je príliš malý aj pre bodové meranie, pritom je expozične najdôležitejší. Tu musíte použiť korekciu expozície alebo nastaviť expozíciu manuálne.

Osobne spôsob merania nemením, používam len maticové, v kombinácii s korekciou expozície. Je to pre mňa rýchlejšie. Myslím si, že naučiť sa využívať rôzne spôsoby merania bolo dôležité najmä pri fotografovaní na film, kde nemal fotograf okamžitú kontrolu a nemohol sa ihneď…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované