Hore

Čas, clona, citlivosť… pre začiatočníkov

Za vznikom každej fotografie je expozičný trojuholník. Tri parametre, ktoré treba vhodne skombinovať, aby sa nám fotografia technicky podarila.

Vzhľadom na množstvo svetla treba fotografiu správne naexponovať. Nie vždy to znamená presne. Zámerom fotografa môže byť fotografiu zámerne podexponovať (bude tmavšia) alebo preexponovať (bude svetlejšia). Exponovanie fotografie je teda prvou a hlavnou požiadavkou.

Tri parametre, ktoré tvoria expozičný trojuholník sú univerzálne a využívajú sa spolu pri akomkoľvek druhu fotografie. V analógovej i digitálnej. Všetky fotografie tak majú spoločný základ. Jedno, či sú nasnímané najmodernejšou digitálnou zrkadlovkou, alebo dierkovou komorou urobenou z krabice od topánok.

Fotograf musí vedieť, ako fotografia vzniká a ako na výsledok vplývajú tri parametre expozičného trojuholníka. Odkiaľ sa však vzali a prečo sú tu?

Citlivosť

Začnem citlivosťou. Aj keď sa to nezdá, je to základ expozičného trojuholníka. Fotografia vzniká osvietením svetlocitlivého prvku, ktorým je film, papier, sklenená doska, alebo snímač. Tieto prvky majú istú citlivosť na svetlo. Pri analógových je to dané použitými chemickými látkami. Pri digitálnej konštrukciou svetlocitlivých vrstiev a následným spracovaním signálu. V prípade digitálnej fotografie vieme vďaka elektronike a softvéru nastaviť aj inú, ako základnú (danú technológiou konštrukcie snímača) citlivosť.

Filmové materiály majú pevnú citlivosť. Počas fotografovania sa nedá meniť. Môžete len meniť filmy.

A-Z: Citlivosť snímacieho prvku popisuje norma ISO, ktorá je dnes štandardom. V minulosti sa používali aj iné normy, napr. DIN a GHOST.

Citlivosť určuje, koľko svetla potrebujeme na exponovanie fotografie. Množstvo svetla regulujeme zvyšnými dvomi parametrami expozičného trojuholníka: časom a clonou. Prečo nám nestačí len jeden parameter? Všetko by bolo jednoduchšie. Bohužiaľ to nejde a keby aj išlo, výrazne by to obmedzilo možnosti snímania.

Snímač digitálneho fotoaparátu má určitú základnú citlivosť, vďaka hardvéru a softvéru ju vieme počas fotografovania kedykoľvek zmeniť. Najlepšiu obrazovú kvalitu poskytuje snímač na základnej citlivosti. Pri ostatných sa viac či menej zvyšuje úroveň šumu a klesá dynamický rozsah.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vilkoo
2018-08-15 09:22:52
Idealne vysvetlenie pre zacinajucich amaterov .Skvele
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované