Hore

Fotografické žánre II.

Vitajte pri pokračovaní prehľadu o fotografických žánroch. Poďme si predstaviť ďalšie základné žánre, s ktorými amatéri prichádzajú do styku, aby začiatočníci vedeli, čo ich čaká.

Krajinárska fotografia

Jeden z vôbec najobľúbenejších žánrov. Začiatočníkom sa zdá ľahký. Krásna scéna pred nimi, stačí len zakomponovať a stlačiť spúšť. Čo na tom môže byť obťažné? Nie je to až tak jednoduché. Fotograf sa musí vysporiadať s veľkým dynamickým rozsahom. Niekedy hodiny čaká na dobré svetlo, ktoré niekedy ani nepríde. V rozľahlej scenérii musí nájsť časť, ktorú sa oplatí zachytiť na fotke tak, aby bola kompozične čistá a zaujímavá. Krajinári používajú špeciálne expozičné techniky, HDR a panorámu. Dôraz je kladený na vysokú technickú kvalitu. Preto sa často fotí zo statívu a používajú sa rôzne filtre.

V krajinárskej fotografii je obľúbené aj ČB spracovanie. Autor: 1970

V krajine využijete aj teleobjektív na priblíženie zaujímavých časti scény. Autor: jozefmicic

Autor: tibren

Vybavenie: Samotný fotoaparát nemusí mať špičkové parametre, stačí ak má snímač s dobrým výstupom. Kvalitné musia byť objektívy, nemusia byť však svetelné. Kvôli univerzálnosti sa uprednostňujú kvalitné transfokátory. Krajinkár využije široký rozsah ohniskových dĺžok, od superširokouhlých až po tele. Do povinnej výbavy patrí kvalitný statív a filtre (polarizačný, ND, ND prechodový).

Znalosti: Mohlo by sa zdať, že pri takto statickom motíve má fotograf na všetko čas. Dobré svetlo môže ale trvať len pár sekúnd. Fotograf musí veľmi dobre ovládať nastavenie expozície a kamarátiť sa s veľkou hĺbkou ostrosti. Paleta fotografických techník v krajinárskej fotografii je pestrá trvá nejaký čas, kým ju zvládnete. Veľmi dôležitý je postprocesing. Je rovnako dôležitý ako samotný fotografický proces. K znalostiam fotografa patrí aj vedieť vyhľadať…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
duves
2018-02-02 15:54:03
Tank na foto je samohybná húfnica
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia