Hore

Fotografujeme so základným objektívom I. - úvod

Fotografovanie so základným objektívom by si mal vyskúšať každý. Cenovo dostupný, svetelný a kvalitný. Oproti setovému zoomu vám prinesie nové možnosti fotografovania.

Asi každý pokročilý fotograf prešiel obdobím, kedy sa rozhodol fotiť základným objektívom. Nie každý pri tom zostal. Objektív musí fotografovi sadnúť nielen po stránke jeho kvality, ale musí byť “kompatibilný” s jeho videním. To je to, čo zo žiadnych parametrov nevyčítate, musíte to vyskúšať. Vyskúšať fotiť so základným objektívom je takmer povinnosťou. Nie je dôvod, aby to začiatočníci odkladali. A tak tu pre nich máme nový seriál.

Základný objektív (záklaďák) je objektív s pevnou ohniskovou dĺžkou a dobrou svetelnosťou. Ohnisková dĺžka môže byť rôzna, záleží na veľkosti snímacieho prvku. Dôležitý je totiž uhol záberu a podanie perspektívy. V minulosti bol najrozšírenejší formát 35 mm filmu s políčkom veľkosti 36x24 mm. Určite si mnohí z vás pamätajú mechanické filmové zrkadlovky Praktica, Zenit a pod. Vo väčšine prípadov ste na nich uvideli objektív s ohniskovou dĺžkou 50 mm. To bol práve základný objektív. Prečo práve 50 mm? Pretože keď ste sa pozreli do hľadáčika týchto fotoaparátov, tak ste videli rovnaké podanie perspektívy, aké poskytuje ľudské oko. Takáto perspektíva je pre nás najprirodzenejšia. V skutočnosti by mal mať záklaďák pre 35 mm film ohniskovú dĺžku 43 mm, čo je dĺžka uhlopriečky obdĺžnika 36x24 mm. Pár milimetrov však veľa nezaváži. Aj keď sa objavilo pár objektívov s ohniskovou dĺžkou okolo 43 mm, napokon najrozšírenejším záklaďákom bol 50 mm objektív. Je ním aj dnes, ak použijete fotoaparát so snímačom veľkosti kinofilmového políčka. Sú to tzv. full framy, plnoformátové fotoaparáty.

Nikkor 45/2,8P, manuálny základný objektív s ohniskovou dĺžkou blízko ideálnym 43 mm.

Nikon Df prišiel na trh miesto so setovým zoomom, s 50 mm základným objektívom. Návrat k starým zlatým časom.

Amatérsky fotograf kvôli cene používa častejšie fotoaparát s menším snímačom. Najrozšírenejší je APS-C formát, nasledovaný 4/3 formátom. Menší snímač pri rovnakom ohnisku znamená užší uhol záberu. Preto ak chceme dostať rovnaký uhol záberu ako u FF fotoaparátu, musíme použiť objektív inej ohniskovej dĺžky. U APS-C fotoaparátov je to ohnisková dĺžka 30-35 mm, u 4/3 fotoaparátov je to ohnisková dĺžka 25 mm.

Ďalším parametrom, ktorý charakterizuje objektívy, je ich svetelnosť. Lacnejšie zákľaďáky majú svetelnosť F1,8 (1,7). To je…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované