Hore

Sériové zábery

Schopnosť fotoaparátov snímať v sérii niekoľko obrázkov za sekundu zjednodušuje fotenie akčných záberov.

Zvyšuje šancu, že vystihnete ten správny moment. Funkcia sériových záberov sa rozšírila s príchodom AF filmových zrkadloviek, pretože účinná je hlavne v kombinácii s automatickým zaostrovaním.

Niektorí menej skúsení fotografi si môžu myslieť, že majú vo fotoaparáte len možnosť jednotlivých  a sériových záberov, bez nejakých nastavení. U niektorých základných modelov tomu tak môže byť. Väčšinou ale máte možnosť nastaviť aspoň frekvenciu snímania. Hlavne u bezzrkadloviek býva nastaviteľných viacero parametrov.

Parameter sériových záberov býva jedným z najsledovanejších. Amatér sa musí uspokojiť s cca 5 obr./s., profesionál má k dispozícii aj 10 obr./s. A to nie je zďaleka najrýchlejšia frekvencia, sú fotoaparáty, ktoré zvládajú až 60 obr./s. v RAW! V praxi väčšinou 5 obr./s. postačuje a zistíte, že vás limitujú iné parametre fototechniky a často aj vlastné schopnosti. Pozrime sa ale na to, čo ovplyvňuje sériové zábery po technickej stránke a aké sú limity.

Nikon D5600 je obyčajná amatérska zrkadlovka. Frekvencia sériových záberov je 5 obr./s., čo amatérovi bohato postačuje. Limitovaný bude skôr automatickým zaostrovaním a objektívom.

Toto sú časti návodu venované sériovým záberom. Ako vidno, nie je to len o prepnutí medzi jednotlivými a sériovými zábermi. A to je jeden z najjednoduchších fotoaparátov.

DSLR vs. CSC

Možnosti sériových záberov výrazne ovplyvňuje konštrukcia fotoaparátu. U zrkadlovky limituje parametre nutnosť sklápať zrkadlo. Preto aj tie najvýkonnejšie zrkadlovky zvládajú okolo 10 -12 obr./s. Viac dokážu len v režime predsklopeného zrkadla, kedy však fotograf v hľadáčiku nič nevidí. Možnosť, že by sa parameter sériových záberov u zrkadlovky ešte zlepšil, je minimálna. Jediná možnosť je zbaviť sa sklopného zrkadla. To už sme to mali, pevné polopriepustné zrkadlo. Problémom je, že polopriepustné zrkadlo uberá svetlo. Najlepšie je preto zbaviť sa zrkadla úplne. Tým sa dostávame k bezzrkadlovkám.

Ak sa pozriete na parametre bezzrkadloviek, často majú rýchlejšie sériové snímanie ako zrkadlovka rovnakej triedy. Je to práve preto, že ich nebrzdí sklápanie zrkadla. Bezzrkadlovka strednej triedy sa frekvenciou nezriedka vyrovná špičkovým…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
slavik74
2019-09-25 10:59:47
Panasonic vie uz dlhsie aj 6K PHOTO s frekvenciou 30FPS, pricom zaznam moze trvat max. 10 minut. Fotografie su vo formate JPG s rozlisenim 18 Mpx. Aspon Panasonic G9 to tak ma. Vie aj klasicke sekvencne snimanie v plnom rozliseni 20 MPx a s ulozenim do RAW s frekvencoiu 60 FPS ale ulozit dokaze iba 50 zaberov.
pokial clovek nepotrebuje RAW tak 6K PHOTO je skvela vec.
 
Harold
2020-04-28 11:44:14
Karol, dobrý článek. Díky.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované