Hore

Ako fotiť prírodu zblízka

Pokúšali ste sa už fotiť „makro“? Makrofotografie neustále zdokonaľujú aj profesionálni fotografi, ale uspieť môže aj začiatočník. Ak o tom uvažujete,  prinášame vám niekoľko rád a tipov od ambasádora značky Nikon Tomáša Hulíka.

Makro fotografie dnes získavajú veľkú obľubu. Vďaka vývoju technológií sú totiž možnosti za pomerne nízku cenu prístupné aj širokej verejnosti. Ide vlastne o zachytávanie reálnych detailov, ale aj abstrakcií a štruktúr, ktoré sú voľným okom ťažko postrehnuteľné. Makro otvára vám a vášmu fotoaparátu dvere do úplne nového sveta a jediným obmedzením je len vaša fantázia. Ako na to?

Hľadajte námet a svetlo

Váš objekt by mal byť v prvom rade zaujímavý, teda minimálne pre vás. Námetov je neuveriteľne veľa: hmyz, rastlinky, machy či lišajníky, ale napríklad aj taká hrdza, starý kľúč, zamrznutý ľad... Fantázii sa medze nekladú. Alfou a omegou tejto fotografie je svetlo. Najkrajšie efekty dáva svetlo prevažne dopadajúce z jednej strany - hlavné svetlo. Ideálne je teda fotiť na svitaní alebo pri západe slnka počas tzv. zlatej hodinky. Avšak práve vtedy sú niektoré kvety zavreté a hmyz málo aktívny. Nebojte sa protisvetla, objekt bude nádherne vykreslený, alebo môžete sa pohrať iba so siluetou.

Svetlu treba niekedy pomôcť

Ak sa nepodarí zabezpečiť dostatok prirodzeného svetla, musíte ho doplniť iným spôsobom. Veľmi užitočné sú „odrazky“, ktoré si vytvoríte aj plochou bieleho papiera. Ak máte dostatok skúseností, môžete použiť aj blesk. Je len na vás, či použijete klasický alebo špeciálny makro blesk. Nadstavbou makro fotografie je využívanie bleskov a odraziek a dokázať si „nasvietiť“ iba tú časť objektu, ktorú potrebujete. Bude to však chcieť trochu cviku.

Akú techniku zvoliť?

Makro je možné fotografovať digitálnym prístrojom akejkoľvek kategórie. U bežných kompaktných fotoaparátov sú možnosti dané minimálnou zaostrovacou vzdialenosťou, pohybuje sa štandardne medzi 1cm – 10cm. Pre bežnú fotografiu to stačí, pre makro snímky však kompakty nie sú úplne najvhodnejšie. Oveľa serióznejšie výsledky docielite s vyššou triedou digitálnych fotoaparátov, teda so zrkadlovkami a systémovými kompaktmi. Väčšia plocha snímača umožňuje pracovať s menšou hĺbkou ostrosti, ak je to nutné, hoci práve pri makro fotografii by sme potrebovali tú hĺbku ostrosti čo najväčšiu. Veľmi často sa v tomto prípade používa skladanie fotografií systematicky zaostrených postupne na celý objekt a v postprocese dokážete poskladať úžasne ostrú fotografiu celého objektu. Výhodou zrkadloviek je aj možnosť vyššej citlivosťou ISO, bez straty obrazovej kvality. Manuálnym nastavením času a clony získavate kontrolu nielen nad hĺbkou ostrosti, ale tiež nad správnym nastavením expozície. Z portfólia Nikon sú pre makro fotografie optimálne objektívy s označením Micro Nikkor.

Správny objektív

Na makro sú optimálne objektívy MICRO NIKKOR 105mm f/2,8, 60mm f/2,8 alebo DX 40mm objektívy PC-E 45mm/2,8 či 85mm/2,8. Mnohé z nich dokážu urobiť pomer zobrazenia 1:1, ktorý je pri detailoch neoceniteľný. Ako sme už spomínali, pri makro objektívoch je veľmi malá hĺbka ostrosti a tak je vhodné objektív potrebné dobre zacloniť. Nemusíme sa báť aj vyšších clonových čísiel, ale skúste to tak, aby nebolo úplne prekreslené pozadie, pokiaľ to nie je vašim kreatívnym zámerom. Pri veľmi prekreslenom pozadí fotografovaný sa môže objekt na výslednej fotografii trochu strácať. Makro objektívy AF-S DX Micro NIKKOR 40 mm f/2,8G a AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2,8G IF-ED môžete teraz dostať u vybraných predajcov za zvýhodnenú cenu v akcii Cashback spoločnosti Nikon.

Pomôcky pre pokročilých

Kvalitu snímok môžu vylepšiť aj rôzne pomôcky, akými sú makro predsádky, reverzné krúžky a následné nasadenie druhého objektívu opačne, makro mechy alebo makro sánky na jemný pohyb k fotografovanému objektu. Veľkou pomôckou je aj makro blesk.

Jednoduché pozadie

Aby detail v popredí dostatočne vynikol, pozadie za ním by malo byť čo najmenej výrazné. Býva síce väčšinou rozostrené, ale jeho farba, jas a celkové tvary môžu napriek tomu odvádzať pozornosť.  Charakteristickým znakom dobrej makro fotografie je, že dokáže objekt „odpichnúť“ od pozadia, preto si naň dajte pozor.

Hrajte sa

Popustite uzdu svojej fantázii a kreativite, vaša fotografia musí byť niečím originálna. Môžete vyskúšať fotenie do protisvetla, napríklad oproti slnku. Zaujímavý efekt urobia aj kvapky vody, môžete si na to zobrať aj rozprašovač, ale mali by vyzerať čo najprirodzenejšie. Je potrebné skúmať rôzne pohľady a výrezy, nedržte sa rutiny, pri makro obrázkoch je možné porušiť aj pravidlo zlatého rezu, množstvo objektov je symetrických, tak prečo to nevyužiť?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jerzi45
2017-06-16 18:03:11
další tendenčný nevydarený počin od "majstra" hulíka...
 
acton
2017-06-16 18:46:49
príspevok od: jerzi45
další tendenčný nevydarený počin od "majstra" hulíka...
nikon by mal pre svojich ambasadorov zaplatit worksop, nech skusi svoje fotky dat na kritiku... katastrofa.
 
blahoslav J B Art
2017-06-16 19:58:25
bez ohladu na pouzivanu znacku fototechniky a zaner si treba zapamatat ... 'Alfou a omegou fotografie je svetlo'
 
jozef84
2017-06-18 22:20:24
Text len dostatočný(ale zďaleka nie vyčerpávajúci), ale fotky keby dal na kritiku na e-photo, tak myslím, že by to nedopadlo veľmi slávne. Mal si viac záležať, čakal som podstatne viac od "majstra", toto bolo fakt chabé.
 
Frantisek Dulik
2017-06-19 12:29:21
Otvorím ephoto.sk stránku a hneď na titulnej strane článok o makre. Ako fotografa, ktorý fotí pravažne makro a detail, ma vždy poteší nový článok o makre a hlavne nejaké vychytávky od skúsenejších fotografov. Hovorím si: paráda!
Klik na link a /dokončenie vety na konci komentára/. ...ako autor článku je "podpísaný" PR. Oukej, reklamný článok...nejako to prekusnem. Letmo prebehnem fotogalériu, so zdvihnutým obočím sa vrátim na začiatok článku a pokúšam sa zistiť, či PR je odvodené od "public relations" alebo sú to iniciály niektorého s užívateľov. Definitívne, znamená to Public Relations. Potvrdzuje to aj prvý odstavec.
"...prinášame vám niekoľko rád a tipov od ambasádora značky Nikon Tomáša Hulíka." A tu som už zbystril. Moment, je to ten istý Tomáš Hulík, ktorý fotí wildlife a má na konte nikoľko výstav, filmov a ocenení alebo si niekto s rovnakým menom robí promo na jeho úkor!?!
Dočítam článok, presmerujem sa na priamo na stránku ambasádora Tomáša Hulíka, galéria - MAKRO a ... v tom článku boli naozaj použité fotografie Tomáša Hulíka - ambasádora, ... ÁNO, AMBASÁDORA značky NIKON.
Ja si nesmierne vážim jeho tvorbu, hlavne filmársku, ale napísať PR článok o MAKRE s takou fotogalériou, kde sa spomínajú objektívy od Nikon-u s ktorými sa dajú robiť TAKÉ fotografie je na zváženie.
Ak náhodou čítal tento článok začínajúci fotograf, ktorý zvažuje kúpu techniky, tak vám garantujem, že na Nikon ani nepomyslí.


...zázrak sa nekonal.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované