Hore

CEWE Photo Award 2025: Najväčšia fotografická súťaž na svete začína

Nové kategórie a špeciálne ocenenie pre mladé fotografické talenty

V máji začal už šiesty ročník fotosúťaže CEWE Photo Award pod známym mottom „Náš svet je krásny“ a prináša hneď niekoľko noviniek: tri nové kategórie „Street fotografia“, „Príroda & Wildlife“ a „Close-Up & Makro“ a jednu úplne špeciálnu pre mladých fotografov – Young Talent Award.

Rozmanité kategórie a atraktívne ceny

Pod heslom „Náš svet je krásny“ môžu účastníci prihlásiť svoje diela v desiatich kategóriách: „Ľudia“, „Zvieratá“, „Krajina“, „Architektúra“, „Šport a akcia“, „Cestovanie a kultúra“ a „Varenie & Jedlo“, „Príroda a divočina“, „Street fotografia“ a „Close-Up & Makro“. Vyhrať môžete až 1 000 cien v celkovej hodnote 250 000 eur. Okrem hlavných cien vyberá porota aj troch mesačných výhercov a mesačného výhercu kategórie Young Talent Award. Po prvýkrát sme sa rozhodli oceniť aj najlepšiu fotografiu od slovenského fotografa za každý mesiac. Prihlásiť je možné až 100 fotografií. Patronát nad súťažou prevzala na Slovensku Asociácia profesionáloch fotografov SR.

The Young Talent Award: Nová kategória pre mladé fotografické talenty

Ako špeciálnu novinku predstavuje CEWE ocenenie Young Talent Award, ktoré povzbudzuje mladých fotografov vo veku od 16 do 25 rokov, aby sa podelili o svoj pohľad na svet. Víťaz Young Talent Award získava cenu v celkovej hodnote 8 500 eur a svoje miesto na slávnostnom odovzdávaní cien a na výstavách po celej Európe.

Zúčastnite sa a podporte dobrú vec

Za každú fotografiu prihlásenú do súťaže venuje CEWE 10 centov organizácii SOS Children´s Villages worldwide. V minulom ročníku bola vyzbieraná suma 50 961,20 eur, vďaka ktorej sa podporil vzdelávací program EduCare Baidodoa v Somálsku.

Slovák v prvej desiatke najlepších fotografií CEWE Photo Award 2023

Minulý ročník bol pre Slovensko mimoriadne úspešný. Slovenský fotograf Marián Kuric z Lučenca vyhral v kategórii „Krajina“ s podmanivou snímkou Doom, ktorá zachytáva sopečnú erupciu na Islande. Okrem neho sa v najlepšej tisícke umiestnilo 34 slovenských fotografií. Celkove bolo do súťaže prihlásených vyše 20 000 záberov od slovenských fotografov.


Marián Kuric, výherca v kategórii Krajina, CEWE Photo Award

Medzinárodne uznávaná porota

Za výber víťazov je zodpovedná skúsená porota zložená z renomovaných odborníkov z oblasti fotografie. Christie Goodwin, tohtoročná prezidentka poroty, je vynikajúca koncertná fotografka z Veľkej Británie, známa svojou prácou s medzinárodnými hudobnými hviezdami ako Taylor Swift, Ed Sheeran, Usher a Katy Perry. Jej schopnosť zachytiť emócie a energiu živých umelcov si vyslúžila uznanie v popredných publikáciách ako Rolling Stone Magazine, The Washington Post a The New York Times. Christie je aktívna nielen za objektívom, ale pôsobí aj ako mentorka pre začínajúcich fotografov.

Ďalšími členmi poroty sú:

• Lois Lammerhuber, rakúsky fotograf a kurátor, vydavateľ a organizátor najväčšieho fotografického open air festivalu „La Gacilly-Baden Photo“, ktorý sa koná v mestečku Baden pri Viedni,
• JC Pieri, fotograf a filmový režisér z Francúzska, ktorý sa venuje fotografiám divokých zvierat a pracuje pre iniciatívy na ochranu prírody,
• Ulla Lohmann, nemecká dobrodružná fotografka a vulkanologička, publikuje v médiách ako National Geographic, GEO, BBC Earth a ďalších,
• George Steinmetz, americký fotograf známy hlavne vďaka jeho leteckým fotografiám,
• a predsedníčka predstavenstva CEWE Yvonne Rostock.

Yvonne Rostock, predsedníčka predstavenstva CEWE, na začiatku súťaže zdôrazňuje dôležitosť fotografie ako kultúrneho bohatstva: „Sme veľmi radi, že môžeme pozývať ľudí, aby sa zúčastnili CEWE Photo Award, medzinárodne fotografickej súťaži. Pokračujúce nadšenie pre fotografiu na celom svete nás povzbudzuje v našom poslaní neustále podporovať fotografickú kultúru na všetkých úrovniach. Tento rok sme obzvlášť hrdí na uvedenie ocenenia Young Talent Award, ktoré povzbudzuje a podporuje mladých fotografov, aby sa podelili o svoje kreatívne vízie. Tieto inovácie podčiarkujú náš záväzok aktívne formovať budúcnosť fotografie a konať sociálne zodpovedným spôsobom prostredníctvom našej podpory SOS Children´s Villages worldwide.“

Do fotosúťaže je možné prihlásiť sa do 31. mája 2025.

Zúčastniť sa môžete tu: CEWE Photo Award 2025


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Krtko fotografom
2024-06-20 07:38:16
Marián, gratulujem .
 
jozef84
2024-06-20 16:20:52
Marián, aj ja sa pripájam ku gratulantom.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia