Hore

CFexpress - nové profesionálne karty

Kde sú časy, keď trhu s kartami dominovala karta typu CF?

V profesionálnych fotoaparátoch ju stále ešte nájdete, ale oveľa rozšírenejšia je karta SD/SDHC/SDXC. Obidva typy kariet majú svoje plusy a mínusy. CF má potenciál v rýchlosti, je však veľká a systém konektivity, prostredníctvom množstva jemných pinov, je veľkou slabinou. Stačí trocha nesprávnej manipulácie, alebo nepresne vyrobená karta a máte ohnutý pin na slote. Oprava? Výmena slotu vo fotoaparáte. A kartu je lepšie vyradiť. SD-čka je oveľa menšia, podporovaná notebookmi. Čítací slot nemá žiadne ľahko poškoditeľné piny.

Pri SD kartách je ale ťažšie dosiahnuť vysokú rýchlosť. Ich konštrukcia nie je práve odolná. Ja som musel vyhodiť niekoľko kariet, ktoré sa rozlepili. A kto na nich ponecháva poistku, toho by som nechal poslať do pracovného tábora. Ak stratíte malý kúsoček plastu, ktorý nepoužívate, môžete kartu zahodiť. SD nie je profesionálne pamäťové médium.

Pred pár rokmi bol predstavený nový profesionálny typ karty. XQD je menšia ako CF, nevyužíva tenké piny a má potenciál v rýchlosti i kapacite. Bohužiaľ sa nepodarilo ju dostatočne rozšíriť. Do popredia pozornosti sa XQD dostala až nedávno, pretože ju Nikon použil vo svojich bezzrkadlovkách Z6 a Z7. To urobilo vrásky na čele snáď všetkým potencionálnym kupcom. XQD sú málo rozšírené, len tak ich nekúpite. Naviac sú príšerne drahé. 120GB karta stojí cez 200€, čo je niekoľkonásobne viac ako za SD kartu podobnej kapacity. Ak Nikony predajne uspejú, mohlo by to priniesť zlepšenie dostupnosti a zníženie ceny.

Je tu však ešte jedna nádej. Nový typ kariet, s ktorým nové Nikony počítajú. Je to karta štandardu CFexpress, ktorý vznikol zlúčením štandardov XQD® 2.0 a CFAST® 2.0. CFexpress používa rozhranie PCIe® a protokol NVM Express®. Nová karta má poskytovať vysokú rýchlosť a krátke oneskorenie. Prvé modely majú mať rýchlosť 1970 MB/s, čo je výrazne rýchlejšie ako pri ostatných typoch kariet. Potenciál je však oveľa vyšší, až 7880 MB/s. Prednosťou je odolná kovová konštrukcia.

Karty CFexpress sú kompatibilné so slotom XQD a mali by  fungovať aj v starších fotoaparátoch (po update firmvéru). Nová karta by sa mala začať predávať koncom roka v kapacitách 32GB, 64GB, 128GB a 256GB. Pracuje sa na karte s kapacitou 1TB. Vyrábať ju bude Delkin. Postupne sa k novému štandardu budú pridávať aj ďalší výrobcovia.

https://en.wikipedia.org/wiki/CFexpress

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
filip.p3k
2018-09-05 06:27:57
ja môžem len súhlasiť s týmto médiom, fakt super kompromis medzi CF a SD
 
pirhi
2018-09-05 07:25:56
Vyzerá to zaujímavo, uvidime akú tam nastavia cenu.
 
jan21
2018-09-05 08:31:54
Sony trochu "pritvrdila" a vytvorila sériu vysokoodolných a rýchlych SD kariet SF-G TOUGH.

https://www.pcrevue.sk/a/Sony-predstavuje-najodolnejsiu-a-najrychlejsiu-SD-kartu-na-svete

A to čo sa stalo Karolovi (aj mne) sa nepredpokladá


...ale samozrejme CFexpress je iná (verím že dobrá) technológia.
 
youreye
2018-09-06 13:54:30
SDcko tu s nami este asi chvilu zostane. Ja som tiez mal problem len raz ked som zabludil do ineho tabora ako Sandisk (kontkretne Kingston) ktora sa mi zkoruptovala asi po pol roku. Nastastie som tam nemal ziadnu vaznu robotu na tom.
Ten CFeX (vymyslel som prave novy lepsi nazo? ) vyzera dost dobre ale zial pri tychto ultra kompaktnych FF CSC fotakoch kde je kazdy milimeter velmi cenny si nemyslim ze sa vobec dozijeme nejakeho dualneho prevedenia. Preto si myslim ze SDcky budu v tomto segmente stale kralovat. Dufam ze sa ale aspon dostatocne rozsiry v ostatynch fotakoch
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované