Hore

Najlepšie aplikácie na editáciu fotografií priamo v mobile

Môžeme viesť dlhé diskusie o tom, či sa kvalita snímok z moderných smartfónov viac alebo menej približuje k bežným kompaktným fotoaparátom.

Faktom však je, že mobil máme vždy poruke a foťák nie. Zazipsovaný a vypnutý v taške žiadne momentky nezachytí.

V pamäti mobilného telefónu má teda každý z nás stovky fotografií, ktoré by sa nemusel hanbiť zverejniť, ak by prešli aspoň jednoduchou úpravou. Orezať, otočiť a zosvetliť ich zvládnete priamo na malom displeji.

Natívne prehliadače a galérie od výrobcu

Veľa mobilov ponúkne základné možnosti editácie priamo v aplikácii, v ktorej si fotografie prezeráte. Po ťuknutí na fotku hľadajte Upraviť alebo Edit.


Samsung ponúka otočenie, doladenie saturácie, ostrosti a sériu vopred pripravených efektov.


Huawei má o niečo širšie možnosti.

Otočenie väčšinou neznamená iba rotáciu o 90°, ale aj detailné vyrovnanie horizontu pri krajinkách, ktoré sa ''vylievajú'' či budovách, ktoré ''padajú''. Orezanie dokáže zachovať formát 1:1, 16:9, 4:3 alebo 3:2. Upravenú fotografiu tak môžete priamo z mobilu vytlačiť na špeciálnych kioskoch v papiernictvách alebo kopírovacích centrách. Bude vyzerať dobre.

Podobné je to s úpravou farieb a kontrastu. Profíka doma čaká správne nakalibrovaný monitor, ale ani displeje drahších mobilov nerobia zlú prácu. Galérie smartfónov ponúkajú posuvníky a interaktívne náhľady na úpravy, ktoré môžu byť pohodlnejšie než na počítači ovládanom len cez myš a klávesnicu.

Pre zábery na Facebook alebo rýchle zaslanie e-mailom to postačí. Väčšina fotiek malú obrazovku nakoniec ani nikdy neopustí.

Alternatívy z Google Play alebo App Store

Pokiaľ váš Android žiadnu galériu nemá, na veľmi jednoduchý orez a otáčanie fotografií odporúčame vyskúšať prehliadač obrázkov QuickPic. Na náročnejšie činnosti naopak aplikáciu Google Fotky. Jej hlavnou úlohou je zálohovanie snímok do cloudového úložiska, no zvládne aj úpravy. Vďaka inteligentnému algoritmu ich dokonca zvykne ponúkať sama od seba.

Ak sa niekde oplatí kliknúť na tlačidlo AUTO, tak práve tu. Skúste vyskúšať tiež desktopovú verziu photos.google.com vo vašom internetovom prehliadači. Nám sa páči najmä pohodlné vytváranie albumov z dovoleniek. Nezáleží pritom, či do tohto neobmedzeného úložiska nahrávate statické fotografie alebo videá.

Google Fotky môžu vaše fotografie zálohovať cez Wi-Fi alebo dostatočne veľký dátový balík. Mobilný operátor 4ka ponúka svoje dátové balíky už od jedného eura. Ak sa nechcete obmedzovať vôbec, 4ka ako jediná ponúka aj neobmedzený dátový paušál.

Záujemcov o profesionálne úpravy, obzvlášť na tabletoch vybavených dotykovým perom, skúšajú lákať aplikácie Snapseed a Adobe Photoshop Lightroom.

Snapseed už ponúka aj pokročilejšie nástroje ako narovnanie perspektívy (čo sa na menej kvalitných objektívoch mobilov obzvlášť hodí), štetec alebo spájanie viacerých záberov do HDR efektu. K dispozícii celkom 29 nástrojov a filtrov, s ktorými sa môžete hrať doslova hodiny.

Navyše, všetky sú dostupné úplne zadarmo. Grafické rozhranie aplikácie je prispôsobené pre malé smartfóny aj displeje tabletov. Náhľady na to, ako bude výsledok vyzerať, teda môžete klientom ukázať priamo v ateliéri.


Ukážky možností v Adobe Photoshop Lightroom a Snapseed.

Adobe Photoshop Lightroom chce do mobilnej verzie priniesť čo najviac funkcií známych zo svojho profesionálneho softvéru pre počítače. Pre rozšírené možnosti si Photoshop Lightroom vypýta vaše Adobe ID, no potom si poradí aj s fotografiami vo formáte RAW.

Bezstratový formát fotografií aj z vášho mobilu

Pochopiteľne, úpravy obrázkov budú jednoduchšie, ak zvýšite kvalitu vstupných záberov. Viacerí výrobcovia do svojich smartfónov implementovali pokročilé možnosti fotografovania. Tieto skryté možnosti fotoaparátu ale odhalíte aj na mnohých bežných mobiloch s novším Androidom.

Aplikácia AZ Camera odomkne funkcie, ktoré inak nájdete zväčša len na profesionálnych zrkadlovkách. Táto zaujímavá bezplatná fotoaplikácia umožňuje manuálne ostrenie od úplného makra až po nekonečno, nastavenie ISO citlivosti snímača, vyváženie bielej farby, úpravu času uzávierky a kompenzáciu expozície pre dosiahnutie dokonalej snímky.

Samozrejme, aj ona dokáže všetko ukladať do formátu RAW, takže fotky jednoducho vylepšíte v postprodukcii. Napríklad v spomínanom Lightroome.

Zdroj: PR

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jardodo
2017-04-13 08:38:48
Veľmi šikovné a jednoduché pre prácu s mobilom sú PhotoEditor a Snepseed.
 
WildSammy
2017-04-13 15:23:15
ja pouzivam Polar a ten je fakt super, odporucam.. https://www.polarr.co
 
jh
2017-04-14 14:48:05
ja používam hlavne Snapseed, na prefiltrovanie fotiek sem tam VSCO a na dôslednú úpravu farieb L.R. a Polarr.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia