Hore

Panasonic Lumix DMC-LX3 + ďalšie novinky

Na seminári v Monaku predstavil Panasonic štyri nové horúce želiezka v segmente kompaktných digitálnych fotoaparátov.

 

Sú to prístroje Panasonic Lumix DMC-LX3, DMC-FZ28, DMC-FX150 a DMC-FX37.

 

 

Panasonic Lumix DMC-LX3

 

Najhorúcejším zo želiezok a zároveň najkrajším je určite prvé z nich. LX3 je pokročilým kompaktom s vymoženosťami, ktoré ponúkajú zrkadlové fotoaparát. Túto klasickú krásu Panasonic odvážne nazval „Canon Killer".

 

Samozrejme v porovnaní s ekvivalentnou konkurenciou, ktorou je v tomto prípade Powershot G9 od Canonu alebo aj päť-tisícková rada od Nikonu.

 

 

Široko a svetelne

 

Konečne je to tu! Od čias Canonu z roku 2004 (Powershot G6) v takomto kompakte nebol montovaný objektív

so svetelnosťou f2. Objektív G6 však začínal na ohnisku 35mm. Panasonic LX3 sa hrdí širokým, 24mm ohniskom

so svetelnosťou f2! Leica zoom končí na miernych 60mm na dlhom konci a ani tu svetelnosť príliš neklesá a ostáva

na príjemných f2,8.

 

 

Z tohto pohľadu je LX3 stvorená pre street fotografiu, kde je človek v kontakte s okolím a nefotí paparazzi fotografie,

ale širokouhlé fotografie dokumentárneho charakteru.

 

Je už asi samozrejmé, že objektív je opticky stabilizovaný a tým umožňuje udržať ostré snímky aj za nepriaznivých svetelných podmienok.

 

 

 

Maximálna kvalita obrazu

 

Nová konštrukcia 1/1,63" senzora má zabezpečiť 40% nárast citlivosti na svetlo a 25% zvýšenie sýtosti farieb pri vyšších citlivostiach ISO.

 

Panasonic konečne vypočul naše protesty proti zvyšujúcemu sa počtu pixelov na malých senzoroch a rozlíšenie LX3 ostalo na 10Mp. 10Mp rozlíšenie ostáva, či si zvolíte pomer strán 4:3, 3:2 alebo 16:9.

 

Pochvalu si určite zaslúži aj zachovanie nekomprimovaného formátu RAW, s ktorým je možné ďalej pracovať v editoroch a dotiahnuť obrázok do finálnej podoby podľa vlastných predstáv aj čo sa týka farebnosti a kontrastu aj aplikovania prípadnej redukcie šumu.

 

Ak budete fotografovať do JPG formátu, všetky tieto veci za vás urobí procesor Venus Engine IV ktorý, ako sa zdá,

sa lepšie a menej drasticky vyrovnáva so šumom pri vysokých citlivostiach ako predchádzajúca verzia firmvéru.

 

 

 

Rýchlosť

 

Reportážny charakter fotoaparátu podtrhávajú rýchle operačné časy zapnutia, ostrenia a kontinuálneho snímania fotoaparátu. To zvláda LX3 vo frekvencii 2,5 obr./s v plnom rozlíšení a to v počte 8 snímkov (v štandardnej kvalite - standard mode) alebo 4 snímky (fine mode).

Rýchlosti by malo napomôcť aj ovládanie pomocou joystick-a a vyvedenie často používaných funkcií na tlačidlá.

 

 

Displej

 

Ďalšou zaujímavosťou je displej s výborným rozlíšením 460 000 bodov, ktorý je vyhotovený v pomere strán 3:2, čo je štandardný pomer strán kinofilmu a digitálnych zrkadloviek. Spríjemní tak fotografovanie i prezeranie fotografií v tomto najčastejšie používanom formáte.

 

 

 

Rozšíriteľnosť systému

 

Panasonic pre svoju hviezdu medzi kompaktmi pripravil viacero druhov príslušenstva.

 

Najzaujímavejším je určite širokouhlý konvertor, ktorý rozšíri obzor na ohnisko 18mm v prepočte na kinofilm! Reportážni fotografi obľubujúci 24mm ohnisko privítajú možnosť šetriť batérie a prirodzene komponovať pri fotografovaní pomocou externého hľadáčika á la Leica. S ním vyzerá LX3 ako naozajstný klasik. Ak k tomu pridáte štýlové kožené puzdro, budete vyzerať ako Bresson. :)

 

Z ďalšieho príslušenstva spomeniem adaptér, pomocou ktorého namontujete na fotoaparát nielen konvertor ale aj filtre s priemerom 46mm. Panasonic ich ponúka tri: polarizačný, neutrálny šedý a ochranný.

 

Výkon malého vstavaného blesku môžete zvýšiť externým bleskom so smerným číslom GN22, ktorý bude čoskoro predstavený.

 

  

 

Ďalšie funkcie

 

Aj keď je LX3 plnohodnotným fotoaparátom, ponúka veľmi kvalitné HD video v rozlíšení 1280 x 720 bodov a vo frekvencii 24 obr./s.

 

Inteligentný automode vo väčšine prípadov urobí všetku prácu za vás. Zvolí režim, hodnoty expozície, zapne stabilizátor... Výsledkom je technicky dobrá fotografia, stačí sa sústrediť na kompozíciu a obsah fotografie. Ak chcete využiť scénické režimy, je ich tu rovných 23, z ktorých sa zdajú zaujímavé napríklad tie, ktoré imitujú filmové zrno.

 

Z ďalších zaujímavostí je užitočná funkcia vyrovnania horizontu, ktorá používa akúsi citlivú vodováhu vo fotoaparáte, zaznamená polohu fotoaparátu a ak niektorá straná padá, obrázok vyrovná a odreže prečnievajúce konce. Samozrejme rozlíšenie snímky máličko klesne, presne tak, ako keď fotografiu vyrotujete a orežete v počítači. Tieto a iné funkcie majú napomôcť tomu, aby ste s fotoaparátom predovšetkým fotili a pri počítači trávili čo najmenej času.

 

 

Panasonic Lumix DMC-FZ28

 

Druhým fotoaparátom, ktorý spoločnosť Panasonic predstavila je FZ28. Ide o aktualizáciu veľmi populárnej rady ultrazoomov FZ.

 

10Mp rozlíšenie, manuálne ovládanie viacerých funkcií, polomanuálne a manuálny režim radia tento fotoaparát medzi prístroje pre pokročilých amatérov, pomocou mnohých automatických funkcií s ním však dokážu fotiť aj začiatočníci.

 

Fotoaparát má extrémne široko-rozsahový objektív Leica DC Vario Elmarit s 18-násťnásobným zoomom. Začína

na ohnisku 27mm a končí na 486mm (v prepočte na kinofilm).

 

Aj tento fotoaparát ponúka inteligentný automód, mnoho scénických režimov a kontinuálne snímanie až 13 snímkov/s

(v rozlíšení 2Mp).

 

Aj k FZ28 si môžete dokúpiť konvertor. Tentoraz telekonvertor, ktorý predĺži ohnisko na neuveriteľných 826,2mm v prepočte na kinofilm!

 

Ak radi fotíte makro, využijete makro predsádku DMW-LC55. Aj telekonvertor aj predsádka sa montujú pomocou adaptéra. Ten slúži aj ako adaptér na filtre podobne, ako tomu je u LX3.

 

 

 

Panasonic Lumix DMC-FX150

 

Je to kompakt s najvyšším rozlíšením 14,7 Mp.

 

Ide o štýlový až imidžový fotoaparát v tenkom tele so všestranným širokouhlým objektívom začínajúcim na ohnisku 28mm a končiacim

na 100mm v prepočte na kinofilm. Svetelnosť objektívu je f2,8 na 28mm a f5,6 na 100mm.

 

Podobne ako FZ28, aj FX150 disponuje inteligentným automatickým režimom a kvantom scénických režimov pre kvalitnejšie fotografovanie.

 

U tohto štýlového fotoaparátu môžete tiež fotografovať na vysokú hodnotu ISO 6400, čo umožní snímať bez blesku

aj za zníženej hladiny osvetlenia. Uvidíme, ako sa fotoaparát vyrovná so šumom, ktorý stúpa so zvyšovaním megapixelov u malých senzorov.

 

Potešiteľné je, že aj FX150 umožňuje fotografovať do nekomprimovaného formátu RAW, ktorý si môžete podľa svojich predstáv vyvolať vo kvalitnom programe SILKYPIX Developer Studio 3.0SE. Tento dostanete k fotoaparátu zdarma. Podobne dostanete tento softvér aj k fotoaparátu FZ28.

 

 

 

Panasonic Lumix DMC-FX37

 

FX37 je ďalším hráčom na poli digitálnych kompaktov s veľmi širokouhlým objektívom umožňujúcim dostať do záberu aj to, čo by s menej širokým objektívom nebolo možné (napríklad v malej miestnosti, v priestoroch kde nie je možné odstúpiť od fotografovanej scény...).

 

Širokouhlý objektív s ohniskovou vzdialenosťou 25mm (v prepočte

na kinofilm) tiež umožňuje dynamickejšiu kompozíciu prírodných scenérií.

Rozsah objektívu je ešte všestrannejší ako u FX150 a končí na 125mm.

 

Prístroj je v ultratenkom a štýlovom prevedení v šiestich farebných variáciách. Senzor FX37 obsahuje 10.1 Mp.

 

Jeho miniatúrne rozmery sa podpísali pod zníženú svetelnosť na dlhom konci, ktorá pri 125mm má hodnotu iba f5,9.

 

Fotografovať môžete až v 25 scénických režimoch alebo môžete jednoducho využiť funkciu inteligentného automatického režimu, ktorý rozoznáva 5 základných režimov a zabezpečí ako správnu expozíciu, tak aj zaostrenie, použitie stabilizátora obrazu alebo vyjasnenie tieňov.

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2008-07-22 07:10:37
Ta LX3 vyzera zaujimavo. Ja mam LX1. LX2 bol len velmi chaby upgrade, ale toto je uz o niecom inom, konecne medzi verziami nezvysili rozlisenie, ale velkost senzora a svetelnost objektivu:-) Dobrovolne sa hlasim na recenziu:-)
 
demo
2008-07-22 08:36:17
JJ, ta LX3 vyzera naozaj vymakane, skoda, ze to nema opticky hladacik spriahnuty so zoomom, myslim, ze pri takom rozsahu ohnisk by to slo v pohode. Ale aj tak je to specifikaciami najlepsi kompakt, aky poznam. Tesim sa na recenziu.
Aka bude cena? Asi okolo 15000, ze?
 
julo kotus
2008-07-22 09:23:54
Nevieme ešte presné ceny, no od Panasonic zastúpenia vieme, že tento prístroj bude konkurovať G9 aj cenou, takže si myslím, že by to dokonca mohlo byť aj menej ako 15 tisíc.
 
demo
2008-07-22 09:37:53
tak ta cena bude teda celkom fajn, ak je to pravda
 
Marcel Rebro
2008-07-22 17:01:06
Ahoj Jules,
tu LX3 si uz mal (budes mat, kedy?) v ruke? Mozeme cakat recenziu? Toto vyzera ako nieco co by sa hodilo "malemu" Marcelovi na streetphoto a mne na hory. Da sa ocakavat aj normalne (hard-case) UW puzdro?
 
julo kotus
2008-07-22 17:25:44
S LX3 som fotil jeden deň v Monacu na spomínanej konferencii, no obrazovú kvalitu vzhľadom na predprodukčnú vzorku nemám možnosť hodnotiť. Čo sa týka vybavenia a pohotovosti, LX3 je super foťáčik. Ako správne hovoríš na street fotku.
Neviem kedy, ale Panasonic sľúbil hotovú vzorku do recenzie asap. Čo zatial neviem čo znamená.Verím, že skoro, aj keď mám tušák, že to bude až po Fotokine v septembri.
 
Marcel Rebro
2008-07-22 17:38:12
Dik za info. Keby sa este Panasonic pochlapil s nejakym normalnym UW case a nie len 3th party gumami nemam co riesit a predavam FX33, Oly770 + PT022. A ked sa niekto ulakomi aj "utopeny" ale funkcny Oly4040 + PT010
 
Marcel Rebro
2008-07-22 22:18:54
The LX3 will come in silver or black at a projected street price of $500. It should be in stores in August.

Zdroj : www.popphoto.com/cameras/5443/panasonic-lumix-dmc-lx3-new-trix-for-lumix.html
 
2008-07-23 07:08:14
Vyzerá naozaj zaujímavo, ktovie ako to bude s rýchlosťou pri zapnutí? Aj cena 500 doláčov je priaznivá, ale asi to bude len v USA, u nás sa to bude blížiť k 15000 SK, si myslím. Určite budem uvažovať ako o alternatívnom kompakte k zrkadlovke.
 
bear
2008-07-23 08:32:55
Este to to spravit vodotesne aspon do 5m a upgradujem kompakt:-)
 
2008-07-23 11:20:30
Takže predsa tých 15.000,- Sk za LX3 Tu:
http://www.zive.sk/Spravy/Panasonic-LX3-Kompaktny-partner-pre-digitalnu-zrkadlovku/sc-30-a-278336/default.aspx
 
Marcel Rebro
2008-07-23 21:36:43
JJ, exportna logika (politka) nepopusti ... 500 USD = 500 EUR = 500*30.1260 stupnov Celziusa (podla Pociatkusa) na ladoborci Cuk&Gek ...
 
sunajn
2008-07-29 00:15:04
Šumná hračička, ale len z nás ťahajú peniaze...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia